co wiem o sobie.doc

(26 KB) Pobierz
Skawina 17

Skawina 28.10.2008

 

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZYCH W GRUPIE DZIECI 4 I 5 LETNICH.

 

Prowadząca:  Magda Babiuch

Temat kompleksowy: Jestem ostrożny.

Temat dnia: Co wiem o sobie?

 

Cel ogólny: Tworzenie warunków sprzyjających spontanicznej i zorganizowanej aktywności ruchowej dziecka. Umożliwianie udziału w grach, zabawach ruchowych i gimnastyce. II/7

 

 

Cele operacyjne dziecka:

- uważnie słucha opowiadania, odpowiada na proste pytania dotyczące treści,

- opowiada o postawie bohatera opowiadania, wyraża swoje emocje z nim związane,

- potrafi się przedstawić,

- rozpoznaje swoje imię i nazwisko na kartce,

- zna nazwę miasta, z którego pochodzi,

- naśladuje ruchy pokazane przez nauczycielkę,

- podejmuje działania wymagające wysiłku fizycznego,

- zachowuje się bezpiecznie podczas wykonywania ćwiczeń,

- potrafi bezpiecznie przejść przez pasy,

 

 

Metody:

-         Słowna,

-         Czynna,

-         Oglądowa,

 

Formy:

-         indywidualna,

-         grupowa,

 

Środki dydaktyczne:

Sylweta małpki, kolorowa ilustracja do opowiadania ( z teczki o bohaterach), karteczki z imionami i nazwiskami dzieci, elementy z zestawu „Autochodzik”, płyta z muzyką relaksacyjną,

 

 

 

Przebieg zajęć

 

1.     Opowiadanie „Przygoda z małpką” S. Szuchowej – na podstawie ilustracji graficznej z głównym bohaterem.( Z teczki „Bohaterowie bajek”).  Podczas opowiadania nauczycielka operuje sylwetą małpki. Rozmowa z dziećmi, wspólne szukanie odpowiedzi na pytania nauczycielki.

 

2.     Rozmowa na temat:

- własnego imienia i nazwiska (dzieci dostają karteczki z imionami i nazwiskami) – czytanie globalne – oswajanie wzroku ze swoim imieniem i nazwiskiem.

- adresu zamieszkania,

- dystansu do obcych osób,

 

3.     Zestaw ćwiczeń ruchowych z elementami zestawu „Autochodzik”:

 

-         marsz po sali,

-         trucht po sali,

-         ćwiczenia dużych grup mięśniowych „Wiatraki” dzieci spacerują w koło – wyciągając ręce na boki wykonują okrężne ruchy – duże wiatraki, chowając dłonie pod pachy i wykonując ruchy okrężne – małe wiatraki,

-         zabawa bieżna samochody – dzieci dostają krążki – kierownice i poruszają się według poleceń nauczycielki po sali, dzieci, które prawidłowo wykonują polecenia dostają możliwość podróżowania samochodem z zestawu „Autochodzik” w ramach nagrody.

-         ćwiczenia mięśni szyi „Przechodzimy przez pasy” nauczycielka ustawia pasy (z zestawu „Autochodzik” – dzieci podchodzą pojedynczo i wykonują ruchy odpowiednie przy przejściu przez pasy – ruchy głowy w lewo i w prawo,

-         ćwiczenia z elementami czworakowania, „Pieski na spacerze” – dzieci chodzą na czworaka między pachołkami ustawionymi na sali (z zestawu „Autochodzik”),

-         ćwiczenia oddechowe „Spóźniony pasażer”– dzieci biegają po sali udając bieg do pociągu, pociąg odjeżdża dzieci zatrzymują się i oddychają coraz wolniej i wolniej, kładą się na podłodze.

-         Relaksacja – leżenie na plecach – odpoczynek przy muzyce relaksacyjnej.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin