Kto nie przyszedł na ucztę.doc

(28 KB) Pobierz
Skawina 16

Skawina 16.10.2008

 

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZYCH W GRUPIE DZIECI 4 I 5 LETNICH.

 

Prowadząca:  Magda Babiuch

Temat hospitacji: Sposób wykorzystywania różnorodnych technik plastycznych w rozwijaniu sprawności manualnej dzieci.

Temat kompleksowy: Nasi skrzydlaci przyjaciele.

Temat dnia: Kto nie przyszedł na ucztę? – teatrzyk sylwet na podstawie opowiadania L. Krzemienieckiej „O gościach co nie przyszli na ucztę”.

 

Cel ogólny: Wspieranie działań twórczych w różnych dziedzinach aktywności.

 

Cele operacyjne dziecka:

- uważnie słucha oraz ogląda teatrzyk,

- potrafi odpowiedzieć na pytania związane z treścią teatrzyku,

- rozpoznaje ptaki, które brały udział w teatrzyku,

- prawidłowo wypowiada zgłoski podczas zabawy ruchowo-ortofnicznej,

- samodzielnie bądź z pomocą nauczyciela wykonuje pracę plastyczną,

- potrafi wyrazić zdanie na temat pracy swojej oraz kolegów,

 

 

Metody:

-         Słowna,

-         Czynna,

-         Oglądowa,

 

Formy:

-         indywidualna,

-         grupowa,

 

Środki dydaktyczne:

Sylwety ptaków oraz krasnala do teatrzyku, materiały do zajęć plastycznych: piórka, plastelina, kredki ołówkowe i świecowe, szablony ptaków. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ

 

Witające się rączki, wg „Zabaw paluszkowych” K. Sąsiadek.

 

Kiedy rączki się witają, to się mocno przytulają, odrobinę się głaskają, rozmawiają i całuski sobie przesyłają bo zajęcia zaczynają.

 

Teatrzyk sylwet na podstawie opowiadania L. Krzemienieckiej 

„O gościach co nie przyszli na ucztę”.

 

Wykorzystanie sylwet głównych bohaterów do teatrzyku – wilga, kukułka, jaskółka, słowik, krasnal Hałabała.

 

Rozmowa na temat treści teatrzyku:

       Rozmowa kierowana pytaniami:

-          jakie ptaki zostały zaproszone na ucztę?

-          Dlaczego goście nie przyszli na ucztę?

-          Dlaczego ptaki lecą do ciepłych krajów?

 

Zabawa ruchowo – ortofoniczna „Ptaki”.

Dzieci naśladują ruchem ciała oraz głosem wybrane przez nauczycielkę ptaki m.in.:

-          bocian – wysokie unoszenie kolan i powtarzanie „kle-kle-kle”,

-          dzięcioł – ruchy głową imitujące stukanie w drzewo i odgłosy „puk,puk,puk”,

-          kukułka – ruchy naśladujące machanie skrzydełkami oraz odgłosy „kuku, kuku”,

-          kaczka – chodzenie w przysiadzie oraz charakterystyczne powtarzanie „kwa,, kwa”,

-          wróbel – skakanie na dwóch nóżkach w lekkim przysiadzie oraz powtarzanie „ćwir, ćwir”,

 

Praca plastyczna „Ptak moich marzeń”.

 

Dzieci zostają podzielone na grupy według ich sprawności manualnej.

Grupa I – wypełnianie kredkami ołówkowymi oraz świecowymi konturów ptaka, przyklejanie oka z plasteliny. (w miarę możliwości dzieci doklejanie  piórek w miejscu skrzydeł ptaka)

 

Grupa II – wypełnianie konturów ptaka farbami, doklejanie piórek w miejscu skrzydeł, doklejanie oka z plasteliny.

 

Sprzątanie po miejscu pracy, oglądanie prac wspólne oceny.

 

Przerywniki w trakcie zajęć:

Śpiewanie i pokazywanie piosenki Małgorzaty Strzałkowskiej „Olaboga, olaboga”.

Wierszyk „Wieloryb i rybki” wraz z pokazywaniem.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin