szukamy jesieni.doc

(26 KB) Pobierz
Skawina 06

Skawina 07.10.2008

 

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZYCH W GRUPIE DZIECI 4 I 5 LETNICH.

 

Prowadząca:  Magda Babiuch

Temat kompleksowy: Przyroda jesienią.

Temat dnia: Szukamy jesieni.

 

Cel ogólny: Wykorzystywanie i tworzenie okazji do poznawania rzeczywistości: przyrodniczej poprzez obserwowanie, eksperymentowanie, odkrywanie. I/13/1

 

Cele operacyjne dziecka:

-         dostrzega regularności pór roku,

-         rozpoznaje kolory – żółty, zielony, czerwony i niebieski,

-         prawidłowo trzyma kredkę,

-         samodzielnie wykonuje pracę, doprowadza ją do końca,

-         wie jak należy zachowywać się w parku,

-         rozumie pojęcie „skarby i dary jesieni”,

 

Metody:

-         słowna,

-         czynna,

-         oglądowa,

 

Formy:

-         zbiorowa,

-         indywidualna,

 

Środki dydaktyczne:

-         kolorowe szarfy,

-          kredki świecowe, liście,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ

 

 

 

1. Zabawa dydaktyczna „Pory roku” wg E. Gruszczyk-Kolczyńskiej.

 

Każde dziecko to jedna pora roku. Jesień – szarfa czerwona, zima – szarfa niebieska, wiosna – szarfa zielona, lato – szarfa żółta.

Ustawienie dzieci w kole – w rytm pór roku. Nauczycielka wywołuje jesień (szarfy czerwone) i prosi aby te dzieci wstały bo to one ją reprezentują. Krótka charakterystyka jesieni. (kolory liści, krótkie dni, długie noce...) następnie nadchodzi zima – niech wstaną dzieci, które reprezentują zimę. Krótka charakterystyka zimy itd...

Następnie nauczycielka ciągnie opowiadanie podkreślając występowanie pór roku. Kończąc prosi dzieci o wskazanie następującej po nim pory roku (np. jesień wskazuje zimę itd.).

 

2. Opowiadanie ruchowe „Co robi miś?” wg E. Gruszczyk-Kolczyńskiej. Zapoznanie dzieci z życiem niedźwiadka przez 4 pory roku, Utrwalenie regularności pór roku.

 

Dzieci nadal mają na sobie szarfy w 4 kolorach, tym razem stają się niedźwiadkami.

-          pokażcie jak misie stoją, jak jedzą miodek...

doskonale teraz pokażemy jak misie zachowują się w kolejnych porach roku.

-          mamy jesień – uwaga dzieci z czerwonymi szarfami- miś jesienią dużo je – owoców, grzybów, miodu...pokazujemy jak miś smacznie je... brzuszek ma pełny... szykuje się do snu zimowego.

-          Mamy zimę. Co miś robi jak jest zimno i mokro?? Szuka legowiska a potem kładzie się i smacznie śpi.

-          Mamy wiosnę – miś budzi się ze snu. Z radością otwiera oczy i tańczy dookoła siebie.

-          Mamy lato – miś również jest szczęśliwy bo znalazł miodek i właśnie ogania się od pszczół.

Zabawę można powtórzyć.

 

3. Frotage – odbijanie liścia za pomocą kredek świecowych. Tworzenie własnych kompozycji z różnych liści- o różnych kolorach. Wspólna ocena prac.

 

4. Przypomnienie listu od Pani Jesieni.

Zaproszenie dzieci „Na wyprawę po ciszę”. Spacer do parku. Ustalenie zasad bezpiecznego poruszania się podczas wyprawy, zachowania ciszy.

Ustalenie celu wyprawy:

- szukamy oznak jesieni,

- wsłuchujemy się w odgłosy przyrody,

- obserwujemy zwierzęta i przyrodę,

- zbieramy dary jesieni do kącika przyrody,

 

5. Kształcenie zmysłu dotyku – dotykanie palcami kory drzewa z zamkniętymi oczyma.

Zbieranie jesiennych skarbów – liści drzew, kasztanów, żołędzi, jarzębiny itp. – obserwacja drzew spod, których dzieci zbierają skarby.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin