Standard III.5.ZASADY USTALANIA POWIERZCHNI NIERUCHOMOŚCI I KUBATURY OBIEKTÓW BUDOWLANYCH.doc

(22 KB) Pobierz

S T A N D A R D    III.5

ZASADY USTALANIA POWIERZCHNI NIERUCHOMOŚCI I KUBATURY OBIEKTÓW BUDOWLANYCH

 

1. Zasady podziału i określenia rodzajów powierzchni budynków oraz zasady ustalania tych powierzchni określa polska norma PN-70/B-02365. Rodzaje powierzchni budynków wyszczególnione w tej normie rozszerza się o powierzchnię ogólną (symbol Po). Powierzchnię ogólną oblicza się według zasad określonych w wyżej wymienionej normie dla powierzchni netto, z uwzględnieniem okładzin i wypraw ścian.

2. Dopuszcza się ustalanie powierzchni budynków i lokali na podstawie pomiarów z natury w świetle ścian oblicowanych (okładziny lub wyprawy). Operat szacunkowy opracowany z wykorzystaniem powierzchni obliczonej w ten sposób wymaga zamieszczenia klauzuli:

Powierzchnia obliczona w świetle okładzin i wypraw wewnętrznych ścian budynku.

3. Obliczania kubatury budynków dokonuje się zgodnie z polską normą PN-69/B-02360. W przypadku potrzeby ustalenia kubatury lokalu stanowiącego część budynku rzeczoznawca określa ją, uwzględniając proporcję powierzchni lokalu do powierzchni budynku, zgodnie z ustawą z dnia 24 czerwca 1994r. o własności lokali (Dz. U. Nr 85, poz. 388). W operacie szacunkowym rzeczoznawca zamieszcza wówczas klauzulę wyjaśniającą sposób obliczenia kubatury lokalu.

4. Wielkość powierzchni nieruchomości gruntowych, działek, użytków i klas bonitacyjnych należy ustalać na podstawie danych zawartych w ewidencji (katastrze) gruntów i budynków.

5. W przypadku rozbieżności danych dotyczących powierzchni nieruchomości pomiędzy ewidencją (katastrem) gruntów i budynków a wpisami w dziale pierwszym księgi wieczystej, rzeczoznawca zgłasza ten fakt zamawiającemu wycenę nieruchomości, w celu usunięcia niezgodności.

6. W przypadku nie usunięcia niezgodności, o której mowa w punkcie 5, do daty sporządzenia operatu szacunkowego, rzeczoznawca przyjmuje wielkości powierzchni nieruchomości według ewidencji (katastru) gruntów i budynków. W tym przypadku rzeczoznawca majątkowy zamieszcza w operacie odpowiednią klauzulę o przyjętej wielkości powierzchni nieruchomości wraz z uzasadnieniem, a także o tym, że rozbieżności, o których mowa w punkcie 5, nie zostały usunięte przed datą sporządzenia operatu szacunkowego.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin