Augustowska.doc

(239 KB) Pobierz
Program hodowlany ochrony zasobów genetycznych

 

Program ochrony zasobów genetycznych

pszczół rasy środkowoeuropejskiej linii Augustowska

 

 

1. Historia rasy

Rasa pszczół środkowoeuropejska Apis mellifera mellifera L. pierwotnie obejmowała swym zasięgiem tereny całej Polski, z wyjątkiem jej południowych krańców. Pszczoły te podlegały jedynie selekcji naturalnej i przystosowały się do trudnych warunków klimatyczno-pożytkowych naszego kraju. Wytworzyły szereg cennych cech takich jak bardzo dobra zimotrwałość rodzin, ostrożne czerwienie przy nawrotach zimna wiosną, szybki rozwój rodzin po ustabilizowaniu się warunków pogodowych. W trakcie ewolucji powstało szereg populacji lokalnych o cechach pszczoły środkowoeuropejskiej, nieznacznie różniących się od siebie.

Na skutek masowego importu obcych ras pszczół do Polski, szczególnie w latach sześćdziesiątych XX wieku, nastąpiło niemal całkowite wyparcie pszczół środkowoeuropejskich z terenu ich naturalnego występowania. Wynikało to głównie ze specyfiki unasieniania pszczół – trutnie latając w powietrzu unasieniają naturalnie matki w całej populacji, wskutek czego następuje bardzo szybka introdukcja obcych genów, nawet przy niewielkiej ilości importowanych matek.

Jedną z linii reprezentujących genotyp pszczół środkowoeuropejskich w stosunkowo czystej formie w środowisku naturalnym dla ich pierwotnego występowania są pszczoły linii M Augustowska utrzymywane w pasiekach na terenie Puszczy Augustowskiej. Są one objęte ochroną już od lat 70 ubiegłego wieku w utworzonym w tym celu administracyjnie rejonie hodowli zachowawczej, dzięki czemu przetrwały i stanowią obecnie cenne źródło genów pszczół środkowoeuropejskich. Program ochrony pszczół augustowskich realizowany początkowo przez Oddziały Centralnej Stacji Hodowli Zwierząt, a od 2001r. Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt doprowadził do utworzenia stada zachowawczego tej linii w pasiece w Olecku, obecnie należącej do Stacji Hodowli i Unasieniania Zwierząt Sp. z o.o. w Bydgoszczy oraz kilku stad w pasiekach indywidualnych.

 

2. Uzasadnienie konieczności ochrony

W rejonie hodowli zachowawczej pszczoły utrzymywane są w większości przez pszczelarzy indywidualnych. W latach siedemdziesiątych XX wieku populacja w rejonie liczyła ok. 1500 rodzin pszczelich. W ostatnich latach liczebność populacji wykazuje tendencje spadkowe, ze względu na ubogie pożytki i trudne warunki klimatyczne bytowania pszczół. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na zmniejszanie się populacji jest starzenie się i wymieranie pszczelarzy, którzy nie pozostawiają następców.

Wśród pszczelarzy przeważają ludzie starsi, hołdujący tradycyjnym metodom gospodarki pasiecznej w ulach najstarszego w Polsce typu warszawskiego zwykłego, zrobionych własnoręcznie lub dziedziczonych z ojca na syna. Ze względu na oddalenie od większych ośrodków, w pasiekach tych przetrwały bardziej prymitywne systemy gospodarki pasiecznej, nastawione na rójki, gdzie nie stosuje się metod ograniczania czerwienia matek i sterowania rozwojem pszczół, a pszczołom nie odbiera się całego miodu przed zimą. Tradycyjne, a nawet obrzędowe traktowanie pszczół, z jakim mamy tu do czynienia, jest zanikającym elementem historycznym kultury rolniczej i miejscowego folkloru.

Niepokojącym zjawiskiem ostatnich lat jest napływ właścicieli działek z innych rejonów Polski w tym pszczelarzy, którzy nie są zainteresowani utrzymywaniem pszczół augustowskich lub nie wiedzą o utworzonym rejonie hodowli zachowawczej. Stwarza to istotne zagrożenie ze względu na możliwość introdukcji pszczół innych ras i linii do populacji chronionej.

W hodowli pszczół postęp nie opiera się wyłącznie na selekcjonowaniu populacji w obrębie linii, ale przede wszystkim wynika z wykorzystania ich zdolności krzyżowniczej. Pszczoły miejscowe (tzn. rodzime) posiadają cechy mogące mieć duże znaczenie w krzyżowaniu z innymi liniami. Powtarzalność rezultatów krzyżowania zależy od utrzymywania populacji w czystości rasy i linii.

Przy ogólnie zmieszańcowanym pogłowiu pszczół w Polsce konieczne jest chronienie pozostałości pszczół miejscowych w ich naturalnych enklawach, gdzie do tej pory przetrwały dzięki swej odrębności genetycznej i unikatowym cechom.

 

3. Cele programu

1)     Zachowanie populacji pszczół miejscowych M Augustowska w rejonie hodowli zachowawczej, z równoczesnym dążeniem do utrzymania ich liczebności na poziomie nie mniejszym niż 1000 rodzin pszczelich, w tym w centrum rejonu co najmniej 200 rodzin.

2)     Zwiększenie i utrzymanie liczebności stad zachowawczych na poziomie minimum 200 rodzin pszczelich w linii M Augustowska.

3)     Stabilizacja i zachowanie w stadach zachowawczych cech typowych dla linii.

4)     Reintrodukcja matek ze stad zachowawczych do populacji utrzymywanej w obrębie rejonu hodowli zachowawczej.

5)     Doskonalenie cech użytkowych takich jak: miodność, nierojność, łagodność, przy zachowaniu charakterystycznych dla chronionej populacji cech fenotypowych oraz biologicznych, takich jak: dobra zimotrwałość, dostosowanie rozwoju rodzin pszczelich do warunków zewnętrznych.

 

 

 

 

4. Wzorzec - standard hodowlany

rasa: środkowoeuropejska (M)                            linia:  Augustowska (A)

   I.

Przynależność rasowa

 

   1)

na podstawie cech:

-          długość języczka

-          indeks kubitalny

Zakres wartości cech z pomiarów mieści się w ramach

modelu dla rasy środkowoeuropejskiej w zakresie +/- 3Z  (Z= wskaźnik podobieństwa wg Gromisz M. Pszczelnicze        Zeszyty Naukowe, PWRiL 1981 r.,s.51)

lub

Zakres wartości cech mieści się w ramach modelu dla populacji ekotypowej, określonego przez ISK OP w Puławach

 

 

 

lub

2)    

na podstawie użyłkowania prawego skrzydła)

Wskaźnik podobieństwa do populacji wzorcowej dla badanej próbki pszczół nie powinien być większy od 3 (WP≤3).

 

 

II.

Cechy fenotypowe

 

1)

Ubarwienie osobników

 

ubarwienie wszystkich osobników jest jednolicie ciemne, bez zażółceń;

u czerwiących matek dopuszczalne jest brązowe rozjaśnienie sternitów, tergitów i odnóży (bez zażółceń) oraz jaśniejsze ubarwienie owłosienia u wszystkich osobników

2)

Kształt matek

matki o kształcie wydłużonym - nie krótkie i beczkowate, o wyglądzie prawidłowym, bez wyraźnych wad anatomicznych i uszkodzeń mechanicznych

III.

Cechy biologiczne

 

1)

Rozwój

 

wiosną zaczyna intensywny wychów czerwiu w momencie dopływu pyłku do gniazda; rodziny pszczele rozwijają się bardzo dynamicznie

2)

Skłonność do rójki

 

na brak pożytku i zbyt ciasne gniazdo reagują trudnym do opanowania nastrojem rojowym

3)

Sposób zachowania pszczół wskazujący na ich łagodność lub złośliwość.

nie reagują zwiększoną złośliwością na przerwy w dopływie nektaru; wykazują nieco zwiększoną złośliwość przy złej pogodzie

4)

Zimotrwałość

 

linia dobrze zimuje, wykazuje małe zużycie pokarmu w czasie zimowli, pszczoły kończą zimowlę z małym lub średnim osypem

IV.

Cechy zachowania

 

1)

Zachowanie pszczół na plastrze

 

pszczoły, jak również matki w czasie przeglądu gniazda wykazują znaczny niepokój i są ruchliwe, robotnice szybko biegają po plastrze, spływają w dół, tworząc grona

2)

Miejsce gromadzenia zapasów

 

zapasy miodu pszczoły gromadzą wokół czerwiu; niezbyt chętnie zagospodarowują nadstawki; pyłek zbierają intensywnie gromadząc go wokół czerwiu lub w komórkach między czerwiem, układając go w sposób nieuporządkowany na różnych plastrach

3)

Ograniczanie czerwienia matek

wykazują skłonność do ograniczania matek w czerwieniu przy bardzo intensywnych pożytkach

4)

Sposób zasklepiania plastrów

zasklep na świeżo poszytych plastrach (po pożytku głównym) - na sucho lub półmokro

V.

Cechy produkcyjne

 

 

Miodność

linia wykorzystuje pożytki od wczesnych do późnych (od rzepaku do spadzi); bardzo dobrze wykorzystuje pożytki ubogie 

 

Próbki pszczół do oceny przynależności rasowej są preparowane w pasiece utrzymującej stado zachowawcze wiodące; pomiary i analizy wykonywane są w laboratorium morfologii pszczół, znajdującym się obecnie w Stacji Hodowli i Unasieniania Zwierząt w Bydgoszczy Sp. z o.o., Pasieka Hodowlana w Olecku, Sekcja Hodowlana w Parzniewie.

 

5. Zakres prowadzenia oceny wartości użytkowej pszczół niezbędny do realizacji programu

Dla pszczół linii hodowlanej M Augustowska prowadzi się ocenę wartości użytkowej łącznie z oceną wartości hodowlanej. Ocena prowadzona jest wg stacjonarnej lub terenowej metodyki oceny pszczół zgodnie z obowiązującymi przepisami. Ocena obejmuje poszczególne matki pszczele pochodzące z linii hodowlanej pszczół M Augustowska.

 

A. Szczegółowy sposób prowadzenia oceny stacjonarnej dla linii hodowlanej pszczół
M Augustowska wg Stacjonarnej metodyki oceny pszczół.

 

Cechy podlegające ocenie oraz zasady ich oceny:

W ocenie stacjonarnej prowadzona jest ocena fenotypu oraz ocena cech użytkowych.

Ocena fenotypu prowadzona jest według skali (++), (+), (-), ocena pozostałych cech wg. skali punktowej od 1 do 3 punktów lub  0 do 3 punktów. 

 

Cechy podlegające ocenie oraz zasady ich oceny:

I.                   Cechy fenotypowe:

1) Ubarwienie szkieletu chitynowego matek, robotnic i trutni

cecha pożądana:                                          jednolicie ciemne (++)

              u matek czerwiących brązowe rozjaśnienia sternitów, tergitów i odnóży oraz jaśniejsze owłosienie u wszystkich osobników (+)

cecha dyskwalifikująca:              osobniki zażółcone (-)

termin obserwacji:                            matek i trutni podczas unasieniania,

pszczół-robotnic podczas przeglądu rodzin w stadzie

2) Kształt i ogólny wygląd matek:

cecha pożądana:                                        matki wydłużone o prawidłowej budowie (++)

cecha dyskwalifikująca:               matki krótkie, beczkowate, małe, koślawe, z uszkodzeniami mechanicznymi (-)

termin obserwacji:                             po wygryzieniu matek i obserwacja matek czerwiących

 

II. Cechy biologiczne

1) Dostosowanie rozwoju do warunków zewnętrznych – oceniane na podstawie ilości czerwiu w rodzinie przeliczonej na pełne plastry (z dokładnością do 0,5 plastra) w następujących terminach:

   I pomiar - przy przeglądzie wiosennym,

  II pomiar - po około 30 dniach po I pomiarze,

     w porównaniu do średniej ocenianej populacji.

Skala oceny:

3 pkt. – wartości z I pomiaru średnie i poniżej średniej, różnica z pomiarów co najmniej średnia

2 pkt. - wartości z I pomiaru powyżej średniej, różnica z pomiarów średnia lub większa od średniej

l pkt. - różnica z pomiarów poniżej średniej.

Przy określaniu średnich wartości przyjmuje się tolerancję +- 0,5 plastra czerwiu.

2) skłonność do rójki - oceniana na podstawie skłonności do występowania nastroju rojowego w rodzinie (budowanie miseczek matecznikowych lub mateczników rojowych), a także na podstawie reakcji rodziny na zabiegi przeciwrojowe.

Skala oceny:

3 pkt.- rodziny bez nastroju rojowego,

2 pkt. - rodziny z pozytywną reakcją na zabiegi przeciwrojowe

l pkt. - rodziny wymagające intensywnych zabiegów przeciwrojowych

0 pkt. - wyjście roju lub konieczność rozrojenia

3) sposób zachowania wskazujący na łagodność lub złośliwość - oceniana na podstawie reakcji pszczół na prace w rodzinie pszczelej i na dym.

Skala oceny:

3 pkt. - rodziny spokojnie obsługiwane pozwalają pszczelarzowi na pracę bez dymu lub

przy użyciu minimalnej ilości dymu;

2 pkt. – pszczoły atakują z przyczyn uzasadnionych (pogorszenie warunków  atmosferycznych lub nieumiejętna obsługa);

l pkt. -  pszczoły atakują bez powodu;

0 pkt. - wybitna złośliwość pszczół przejawiająca się żądleniem nawet przy zbliżaniu się do ula - dyskwalifikacja.

4) zimotrwałość - oceniana na podstawie ilości plastrów obsiadanych przez pszczoły na   wiosnę podczas pierwszego możliwego przeglądu po pierwszym oblocie wiosennym, w stosunku do wielkości rodziny zazimowanej (konieczności ścieśniania gniazda) oraz na podstawie ogólnej kondycji rodziny pszczelej po zimowli.

Skala oceny:

3 pkt.-               rodziny silne, nie wymagające ścieśniania gniazda,

2 pkt. - rodziny z małym osypem wymagające niewielkiego ścieśnienia gniazda (1-2 plastry),

l pkt. - rodziny wymagające ścieśnienia gniazda o większą liczbę ramek, z dużym osypem, zawilgoconymi czy zaperzonymi plastrami, w ogólnie słabej kondycji

0 pkt. - spadek rodziny zimą lub rodzina nie rokująca rozwoju

Rodziny otrzymujące 0 lub l punkt będą dyskwalifikowane.

 

III. Cechy zachowania: 

1)     Zachowanie pszczół na plastrach po wyjęciu z ula:

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin