Time Stopper instrukcja obsługi.doc

(43 KB) Pobierz
STOPER – instrukcja obsługi

STOPER – instrukcja obsługi

 

Możliwe funkcje:

a)      resetowanie (kasowanie) stopera

b)     zmiana MODE (funkcjonowania)

c)      mierzenie odcinków czasowych

d)     licznik wyników

e)      wcześniejsze ustawianie odcinków czasowych

f)       przywoływanie pamięci z szybkim przywołaniem i oceną

g)     odliczanie

h)     wybijanie rytmu

i)       ustawianie czasu, daty, CD ....

 

a)     Kasowanie zegarka

Poprzez naciskanie przycisków START/STOP i MODE w tym samym czasie, wszystkie dane są wykasowane z pamięci. Data i czas dzienny zostają w pamięci. W okienku funkcyjnym widać zapis LAP.

 

b)     zmiana funkcji (MODE)

Przez naciskanie przycisku MODE, funkcje zmieniają się zgodnie z następującym porządkiem:

LAP --- S-LAP --- TIME --- DATE --- CD --- PACER i z powrotem LAP.

Aktywna w danym momencie funkcja jest wskazana w okienku fukncyjnym. Czasy i wartości odnoszące się do tych funkcji są pokazane w górnym rzędzie, jak poniżej:

SPLIT – czas zgromadzony po każdym punkcie w czasie. Ostatni „SPLITTE” jest sumarycznym wynikiem wszystkich czasów.

LAP – różnica w czasie pomiędzy poprzednim i aktualnym zmierzonym czasem

S-LAP – najkrótsza różnica w czasie pomiędzy poprzednimi i aktualnym zmierzonym czasem

TIME – czas dnia

DATE – data

PACER – wybijanie rytmu – sygnały/minutę

                                                                      50/sec dokładność

CD – odliczanie

              1/10 sec – dokładność

Zwykle SPLIT TIME jest pokazywany w dolnym rzędzie.

 

Uwaga na temat LAP, S-LAP i TIME:

Po tym jak zegar zaczął działać i czas zaczął być mierzony, wybór funkcji może być dokonany tylko z tych trzech funkcji.

 

Uwaga na temat CD:

Po starcie, nie można już zmienić MODE. Mimo to , ta sama miara czasu może być uzupełniona przez przyciski START/STOP i SPLIT/LAP

 

Uwaga na temat PACER-a:

Po starcie, nie jest możliwe zmienić MODE. Mimo to, pełny czas jest mierzony i funkcja START/STOP pozostaje czynna.

 

c)      Mierzenie czasów

-          Wybierz jedną z funkcji LAP, S-LAP lub TIME przy pomocy przycisku MODE.

-          Zegarek zaczyna pracę za sprawą przycisku START/STOP. Mierzenie czasu zaczyna się i jest widoczne w trakcie operacji. Figura biegnącego człowieka wskazuje ten stan. Przez ponowne naciśnięcie przycisku START/STOP. SPLIT TIME i COUNT DOWN są zatrzymane. Taki układ może być powtarzany tak często, jak się chce.

-          Przez naciśnięcie przycisku SPLIT/LAP, w pamięci są gromadzone dane/wielkości dotyczące SPLIT TIME i LAP TIME. Wskaźnik SPLIT/TIME pokaże się. Ma to miejsce tylko po to, aby ułatwić odczytanie mierzonego czasu. Jeżeli, po naciśnięciu SPLIT/LAP chcesz uzyskać aktualny i widoczny odczyt, szybko naciśnij przycisk MEMORY.

-          S-LAP jako dodatkowa funkcja:

Po przywołaniu czasu przy pomocy przycisku SPLIT/LAP, aktualny LAP TIME pokaże się w górnym polu ekranu zmieniając się w tempie 2 cykli z najkrótszym LAP TIME aż do punktu, który jest oznaczony symbolem SHORT.

d)     Licznik rezultatu (wyniku) – 2 cyfry w okrągłych nawiasach

-          Pokazuje, ile razy przycisk SPLIT/LAP był w działaniu

-          W przywoływaniu pamięci licznik ten pokazuje, do której pamięci uzyskano dostęp

e)      Przyspieszanie czasu (mierzenie czasu o określonej porze dnia, możliwość oceny wydolności o różnych porach dnia

Przez naciśnięcie przycisków START/STOP i SPLIT/LAP w tym samym czasie, pojawi się aktualny czas dnia, zaokrąglony do następnej pełnej minuty. Po przyciśnięciu START/STOP, mierzenie trwa dalej, zaczynając od czasu, który się właśnie pokazał. Celem tej operacji jest zsynchronizowanie SPLIT TIME z oficjalnym zegarem. Po uruchomieniu tej cechy, nie jest już możliwe zatrzymanie stopera. Jeśli by się to stało, zegarek zostałby zdesynchronizowany. Tylko przyciski SPLIT/LAP zostają aktywne. Przyspieszanie czasu jest ograniczone do funkcji LAP, S-LAP i TIME.

f)       Przywoływanie pamięci

-          W każdym momencie mierzenia czasu, można wejść do pamięci przez naciśnięcie przycisku MEMORY. Pierwsze 64 zapisane wyniki są gromadzone w pierwszych 64 pamięciach. Ostatnia, 65 pamięć zawsze zatrzymuje ostatni zmierzony czas, jeżeli więcej wyników zostało zatrzymanych niż było pamięci aby je zgromadzić.

Procedury:

-          Naciśnij i trzymaj przycisk MEMORY. Zatrzymany czas będzie ukazany tak długo, jak długo przycisk będzie trzymany. W trakcie tej fazy, pokazywany jest symbol M-OUT i to dokładnie pod tą pamięcią, która jest przywoływana

-          Przez ponowne naciśnięcie MEMORY, będzie pokazywany czas zgromadzony w następnej pamięci i tak dalej. Jeśli pokazywany czas jest najkrótszym zapisanym LAP TIME, symbol SHORT także się pokazuje.

Usłyszysz dźwięk po najkrótszym LAP TIME: 100 milisekund dźwięk pojawi się po 400 milisekundowej ciszy. Jeżeli wskazany czas odpowiada najdłuższemu LAP TIME, usłyszysz ton z dźwiękową sekwencją: 400 milisekund ton po 100 milisekundowej ciszy

Szybkie przywoływanie:

Naciśnij najpierw MEMORY, potem MODE razem, co spowoduje szybkie przypomnienie czasów zmierzonych, które są zgromadzone w pamięci. Kiedy zostanie znaleziony najkrótszy czas lub najdłuższy czas, poszukiwanie zostanie na moment przerwane. Po porównaniu wszystkich pamięci, szybkie przywoływanie powróci do pierwszej pamięci i poszukiwanie będzie zakończone.

g)     CD – odliczanie z własnym powtarzaniem

-          Chociaż pokazywana jest tylko funkcja CD, SPLIT TIME i LAP TIME też może być mierzony

-          Stoper zaczyna pracę przez włączenie przycisku START/STOP. Czas SPLIT i LAP są widoczne podczas operacji. Figura biegacza wskazuje tą funkcję. Przez ponowne przyciśnięcie START/STOP, SPLIT TIME i COUNT DOWN są zatrzymane. Można powtarzać te czynności tak często, jak się chce.

-          Przy pomocy przycisku SPLIT/LAP, rezultaty SPLIT TIME i LAP TIME są w tym momencie zgromadzone w pamięci. SPLIT TIME przestaje pracować. Ma to miejsce tylko, aby ułatwić czytanie. Odliczanie (górny ekran) trwa z wyjątkiem sytuacji gdy przycisk START/STOP jest naciśnięty.

-          Kiedy funkcja CD dochodzi do wartości 0 (zero), usłyszysz 2 sec ton. Kolejność operacji zaczyna się natychmiast i automatycznie, korzystając z danych zapisanych (auto-powtarzanie)

-          LAP TIME z towarzyszącym SPLIT TIME może być odczytany przez użycie MEMORY RECALL (przywołanie pamięci).

h)     Wybijanie rytmu (PACER) – (1-300 dźwięków na minutę, czas z dokładnością do 50 milisekund)

-          Wybór funkcji PACER przez MODE

-          Przed pierwszym startem musi być wprowadzona przerwa czasowa (1-3000)

-          Stoper zaczyna pracę za pomocą START/STOP

Trwająca funkcja SPLIT TIME jest wskazana przez figurę biegacza. Przez ponowne naciśnięcie START/STOP, funkcja SPLIT TIME może być zatrzymana. Tą kolejność można powtarzać tak często jak chcemy.

Przez naciśnięcie SPLIT/LAP podczas gdy działa funkcja mierzenia czasu, odstęp czasowy może być przeniesiony na następny poziom.

-          Pomysł „następnego możliwego poziomu” jest wytłumaczony poniżej paragrafu „ustawianie wybijania rytmu” („setting the pacer”)

 

Ustawianie (SETTING) jest możliwe tylko po resetowaniu

-          Zresetuj zegar (wykasuj)

-          Czas dzienny może, ale nie musi być ustawiony. Dlatego też symbol SET pokazuje się tylko po poleceniu SE (przycisk SET)

-          CD i PACER musi być ustawiony przed START. Symbol SET pokazuje się natychmiast po ostrzeżeniu, aby ustawić zegar.

 

Ustawianie czasu dnia (4 cyfry: hh:mm)

-          Naciskaj MODE, aż ukaże się napis TIME. Potem naciśnij SET, symbol SET pokazuje się na ekranie. Ta czynność przygotowuje stoper do procedury ustawiania.

-          Kontynuuj naciskanie SET, aż cyfra która ma być ustawiona nie zacznie błyszczeć. Naciśnij SPLIT, aby wywołać świecącą cyfrę (0-5 lub 0-9)

-          Sekundy nie mogą być ustawiane. Aby je zsynchronizować, zaokrąglij minuty przy ustawianiu stopera i czekaj, aż zegar z którym stoper ma być dopasowany, osiągnie pożądane minuty i sekundy.

-          Aby zakończyć procedurę ustawiania, naciśnij MODE. Natychmiast przyspieszy to działanie do następnego MODE.

 

Ustawianie daty (6 cyfr)

-          Naciśnij MODE, aż ukaże się napis DAT. Potem naciśnij MEMO, aż symbol SET pokaże się na ekranie.

-          Kontynuuj naciskanie SET, aż cyfra która ma być ustawiona nie zacznie się błyszczeć. Naciśnij SPLIT, aby wywołać świecącą cyfrę (0-5 lub 0-9)

-          Aby zakończyć procedurę ustawiania, naciśnij MODE. Natychmiast przyspieszy działanie do następnego MODE.

 

Ustawianie CD (5 cyfr: mm:ss:1/10 sec)

-          Naciśnij MODE (aż ukaże się napis CD)

-          Funkcja SET jest już czynna

-          Kontynuuj naciskanie SET, aż cyfra która ma być ustawiona nie zacznie się błyszczeć. Naciśnij SPLIT aby wywołać świecącą cyfrę (0-5 lub 0-9).

-          Aby zakończyć procedurę ustawiania, naciśnij MODE. Natychmiast przyspieszy to działanie do następnego MODE

 

Ustawianie wybijania rytmu (3 cyfry: 1 do 300 pulsów na minutę, dokładność do 50 milisekund)

-          Naciśnij MODE, aż ukaże się funkcja PACER

-          Funkcja SET jest już czynna

-          Kontynuuj naciskanie SET, aż cyfra która ma być ustawiona nie zacznie się błyszczeć. Naciśnij SPLIT aby przyspieszyć świecącą cyfrę (0-5 lub  0-9).

 

Umieszczanie wstawek:

Jeżeli w czasie programowania, pojawi się wartość, która z matematycznego punktu nie ma rozwiązania to pokazywana wartość będzie zaokrąglona, po tym jak przycisk MODE zostanie naciśnięty do najbliższej wyższej lub niższej wartości np.: osiągnąłeś 72 tony na minutę, to wywołałoby sekwencję tonów w przedziale ok. 83333 sek.: niestety, taka sekwencja nie może być wytworzona z zamierzoną dokładnością: następna, prawdopodobna wartość zostanie wybrana automatycznie np. 0.85 sec, co odpowiada wskaźnikowi 70 uderzeń na minutę.

Poniżej znajduje się tabela, która pokazuje, jak wartość jest uzupełniana do następnej prawdopodobnej wartości. Tabela jest dokładna do +/- 25 milisekund.

Wskazana   staje się ................

 

Następujące czasy odzwierciedlają dokładne czasy bez dostosowania......

Zgłoś jeśli naruszono regulamin