Wędrówki po świecie.doc

(168 KB) Pobierz
Afryka

Afryka

Mapa Afryki

 

Afryka jest najcieplejszym kontynentem na Ziemi. Przed zbyt silnym działaniem promieni słonecznych mieszkańców Afryki chroni ciemna skóra. Większość żyjących tam ludzi uprawia zboża, kakao, kawę, bawełnę i tytoń. Jest najbiedniejszym i najbardziej zacofanym kontynentem na kuli ziemskiej, dotkniętym wieloma plagami - takimi jak malaria oraz AIDS - a także miejscem, gdzie największa część ludności cierpi niedożywienie lub nawet głód. W niektórych rejonach Afryki trwają wieloletnie wojny.

Na południe od krajów arabskich leży największa pustynia świata - Sahara. W Sudanie - kraju położonym na styku kultury muzułmańskiej i murzyńskiej - trwa od lat wojna domowa. Posuwając się dalej na południe widać krajobraz coraz większych nieszczęść.

 

Azja

 

              Azja jest największym i najbardziej zaludnionym kontynentem. Od 7000 lat w niektórych rejonach Azji uprawia się ryż, który stanowi codzienne pożywienie wielu ludzi. Jego uprawa jest możliwa dzięki obfitym opadom w porze deszczowej*, ponieważ potrzebuje on dużo wody do wzrostu. Sadzonki ryżu przygotowuje się w rozsadnikach i przenosi na zalane wodą pola. Ryż dojrzewa po około 4-5 miesiącach. Wtedy nadchodzi czas zbiorów, a teren upraw jest osuszany.

 

*pora deszczowa – charakterystyczne dla niektórych rejonów świata okresy w roku, w których                                   występują niemal codziennie silne opady

 

 

Chiny są najbardziej zaludnionym państwem na świecie. W Pekinie – stolicy państwa – można zwiedzić cesarską rezydencję zwaną Zakazanym Miastem. Przez pięć wieków mieszkali tu kolejni władcy Chin. Ten największy zespół pałacowy świata jest świadectwem potęgi i bogactwa. Dawno temu władcy Chin odgrodzili część kraju murem od pozostałej części kontynentu. Mur chiński jest widoczny nawet z kosmosu.

              Herbata, którą pijemy pochodzi z Chin. Właśnie z tego kraju przywieziono ją do Europy wiele lat temu. Plantacje herbaty składają się z wiecznie zielonych krzewów, z których obrywa się młode pędy i listki. Suszy się je, skręca, dodaje różne aromaty.

              Stolicą Japonii jest Tokio. W tym kraju produkuje się dużo: statków, samochodów osobowych, odbiorników radiowych i telewizyjnych, robotów i komputerów.

Japonia jest nazywana Krajem Kwitnącej Wiśni.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Australia

              Australia to jedyny kraj na świecie, który jest zarówno kontynentem, jak i wyspą. Stolicą państwa jest Canberra (czyt.: kanbera). Największe miasto to Sydney słynące z nowoczesnego gmachu opery.

              Dawni mieszkańcy Australii to Aborygeni, którzy wynaleźli bumerang i używali go dawniej podczas polowań. Bumerang rzucony daleko, zatacza koło i zawsze wraca do rzucającego.

W Australii żyją kangury, misie koala, dziobaki, psy dingo, oposy, krokodyle, strusie emu, pająki i węże.

              Najwyższym szczytem Australii jest Góra Kościuszki. Tę nazwę nadał jej Polak, Paweł Edmund Strzelecki – podróżnik i badacz. Odkrył on również złoża złota w Australii.

Symbolem Australii jest kangur. Kangurek rodzi się nagi i ślepy. Jest bardzo maleńki, ponieważ ma zaledwie 2 cm długości i całkowicie bezradny. Ssie mleko mamy i rośnie w jej wygodnej i głębokiej torbie, którą opuszcza po ośmiu miesiącach, wychodząc na pierwszy spacer. Potem wskakuje czasami do tej torby, aby w niej odpocząć. 

 

 

 

·       Pierwszymi mieszkańcami Australii byli Aborygeni. Żyli na tym terenie od wielu tysięcy lat. Pozostali mieszkańcy Australii pochodzą z Europy. Ich przodkowie przybyli tu przed wiekami.

·       Mieszkańcy Australii porozumiewają się w języku angielskim.

·       W Australii lato zaczyna się w grudniu, jesień w marcu, zima w czerwcu, a wiosna we wrześniu.

·       Australia jest największym na świecie producentem wełny, ponieważ panujące tu warunki sprzyjają hodowli owiec. Najpopularniejsza australijska wełna pochodzi od owiec, zwanych merynosami.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odkrywamy Amerykę

              Amerykę odkrył podróżnik, Krzysztof Kolumb, w 1492 roku. Wypłynął z Europy. Chciał dotrzeć drogą morską do Indii. Dlatego, kiedy dopłynął do lądu, jego mieszkańców nazwał Indianami. Nie wiedział, że odkrył nieznany w Europie ląd. Była to Ameryka. Dawni Indianie mieszkali w namiotach. Mężczyźni zajmowali się polowaniem, a kobiety prowadziły gospodarstwo domowe i wychowywały dzieci. Z Europy do Ameryki przybyli osadnicy. Niektórzy z nich zostali kowbojami. Zajęli się hodowlą bydła i uprawą ziemi. Obecnie najpotężniejszym państwem kontynentu są Stany Zjednoczone ze stolicą w Waszyngtonie. Jej nazwa pochodzi od nazwiska Jerzego Waszyngtona – pierwszego prezydenta kraju. Największym miastem jest Nowy Jork.

 

     kowboj                                                      Indianin

 

 

Dlaczego Indianie mają skośne oczy?

 

Uczeni sądzą, że przybyli oni na kontynent amerykański z Azji. W epoce lodowcowej, czyli 50 000 lat temu, oba te kontynenty łączył potężny lodowy pomost. Drogę tę wykorzystały najpierw uciekające przed chłodem Azji stada mamutów i bizonów. W ślad za zwierzyną przywędrowały grupy syberyjskich myśliwych, którzy potrzebowali mięsa i skór, żeby utrzymać się przy życiu. Indianie są ich potomkami. Po azjatyckich praprzodkach pozostał im kolor skóry, lekko skośne oczy, wystające kości policzkowe oraz gęste, czarne włosy.

 

Czy Indianie mieszkali kiedyś w Indiach?

 

Choć nazywa się ich Indianami, nigdy nie mieszkali w Indiach. Wszystko przez pomyłkę Krzysztofa Kolumba, który nie przypuszczał, że udało mu się odkryć nowy kontynent. Myślał, że dopłynął do Indii, dlatego spotkanych ludzi nazwał Indianami. Na niezmierzonych obszarach Ameryki żyło wtedy około 600 różnych plemion. Każde plemię miało własny język, zwyczaje i obrzędy.

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin