lekcjaP 2.doc

(1102 KB) Pobierz
Planowanie w logistyce – wprowadzenie 1 godzina

Metody planowania w logistyce.

Na logistykę przedsiębiorstwa składa się wiele funkcji zarządzania operacyjnego, tym samym wiele obszarów planowania: obsługi klienta, dystrybucji, logistyki produkcji, zaopatrzenia i gospodarki materiałowej, magazynu i gospodarki magazynowej, transportu i spedycji, zapasów, skoordynowanego przepływu materiałów. W wielu obszarach logistyki są stosowane różne metody planowania, np. planowanie zapotrzebowania materiałów w zaopatrzeniu, planowania wykorzystania przestrzeni składowania w magazynie czy planowania tras transportowych w obszarze transportu i spedycji – rys 1.5.1.

W każdym z wymienionych obszarów zarządzania logistyką, planowane są zarówno zasoby logistyki (np. plany wykorzystania urządzeń, budynków czy środków finansowych) jak i operacje logistyczne, ale inne metody planowania są wykorzystywane do planowania lokalizacji lub struktury łańcucha dystrybucji, a inne do planowania operacji w tym łańcuchu.

W planowaniu dotyczącym zasobów logistycznych, inne metody będą stosowane w planowaniu kosztów i środków finansowych wymaganych np. do pracy magazynu (budżet magazynu), a inne metody do planowani ładunku w magazynie czy operacji magazynowych (przyjęcia, kompletacji, wydania). Inne metody i narzędzia planowania będą wykorzystywane do opracowywania planów strategicznych i długofalowych planów rozwoju, a inne do opracowywania planów operacyjnych związanych z bieżącą realizacją zamówień klientów. Ponadto odrębne metody służą do planowania ściśle określonej grupy zadań realizowanych jednorazowo, zwanych projektami (projektem logistycznym może być np. wdrożenie nowego kanału dystrybucji z lokalizacją centrum dystrybucyjnego czy wdrożenie systemu identyfikacji za pomocą kodów kreskowych).

Z tego opisu wynika, że istnieje wiele metod planowania, które są praktycznie wykorzystywane w wielu obszarach zarządzania logistyką przedsiębiorstw.

 

Zapamiętaj: Metoda planowania to sposób organizacji i reguł postępowania, dobrany celowo do przedmiotu i celu planowania, zmierzający do wypracowania decyzji planistycznych (plan jest zbiorem decyzji). Metoda jest dobierana odpowiednio do wymagań (warunków) i obszaru planowania.

 

Z przedstawionych poniżej przykładów metod planowania wykorzystywanych w logistyce wynika różny zakres organizacji danych do planowania, różne reguły postępowania (formuły obliczeniowe), a metody są dobrane do obszaru planowania i wymagań opracowywanego planu.

 

Przykład:

Metody planowania w logistyce przedsiębiorstwa.

Planowanie liczby środków transportu:

dla zapotrzebowania na przewozy:

 

 

Miesiąc

Metody planowania:

 

Jeżeli średnia długość trasy wynosi 2 dni, a pojazd jest dostępny 20 dni w miesiącu – to znaczy, że pojazd może wykonać w miesiącu 10 kursów.

Jeżeli średnio jest wykorzystywana ładowność 8 ton pojazdu, to znaczy, że w miesiącu (w ramach 10 kursów) pojazd jest w stanie przewieźć – 80 ton.

Dla podanego zapotrzebowania przewozu powinna być planowana następująca liczba środków transportu:

styczeń – 1600 ton / 80 ton = 20 pojazdów.

Zapotrzebowanie przewozu [w tonach]

Styczeń

1600

Luty

2400

Marzec

4000

Kwiecień

5600

 

Dla założeń:

Dostępność pojazdu

20 dni w miesiącu

Średnia długość trasy

2 dni

Średni ładowność

8 [ton]

 

Planowanie kosztów pracy w magazynie:

Pozycja kosztu

Planowana liczba pracowników

Planowana liczba godzin pracy dziennie na pracownika [rbh]

Planowana liczby dni pracy w miesiącu [dni]

Planowana stawka na godzinę pracy [zł/rbh]

Koszty pracy [zł]

Dodatkowe koszty pracy – premie, ZUS

Koszty całkowite pracy

Płace bezpośrednie – pracowników fizycznych na stanowiskach pacy.

10

6

8

6

22

18

10

8

17600

5184

23%

21%

21648,00

6272,64

Płace pośrednie – kierownik magazynu i dwóch mistrzów/kierowników zmian.

1

2

8

8

22

22

16

13

2816

4576

27%

27%

3576,32

5811,52

 

Metody planowania kosztów:

1.      Pracochłonność dla planowanego czasu pracy w jednostkach naturalnych (roboczogodzinach) – np.: 10 pracowników x 8 godzin pracy dziennie [rbh] x 22 dni w miesiącu = 1760 [rbh].

2.      Koszty pracy:
Planowana pracochłonność 1760 [rbh] x stawka wynagrodzenia/[rbh] 10 zł = 17600 zł

3.      Dodatkowe koszty pracy (narzut na płace), które ponosi pracodawca. Wynikają z warunków zatrudnienia i prawa pracy. Dodatkowe koszty są wliczane jako średni udział procentowy obliczany od wartości kosztów pracy. Koszty całkowite pracy stanowią sumę kosztów pracy i dodatkowych kosztów pracy:
Koszty pracy 17600 + Koszty pracy 17600 x narzut 23% = 21648 zł

W magazynie są zatrudnieni pracownicy fizyczni w dwóch grupach – pracownicy podstawowi (magazynierzy i operatorzy układnic regałowych lub wózków magazynowych) oraz pracownicy pomocniczy i pracownicy umysłowi w dwóch grupach (kierownik magazynu i dwóch mistrzów/kierowników zmian. Magazyn pracuje na dwie zmiany (6.00 – 14.00 i 14.00 – 22.00).

 

 

 

 

 

 

 

 

Planowanie potrzeb materiałowych i wielkości zakupu:

Planowanie wielkości zakupu materiałów na podstawie planu zapotrzebowania na wyroby finalne (z uwzględnieniem planowanych zapasów końcowych i dysponowanych):

 

Wyszczególnienie

Materiał

X124

[kg]

Z234

[szt]

K451

[l]

H128

[kg]

Liczba produktów

20 sztuk

Ilość materiałów na 1 produkt

7

15

3,2

19

Planowane potrzeby materiałowe

140

300

64

380

+ wymagany zapas końcowy

30

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin