TU LALECZKI, A TAM MIŚKI - matematyka.doc

(30 KB) Pobierz

KONSPEKT ZAJĘĆ Z ZAKRESU KSZTAŁTOWANIA POJĘĆ MATEMATYCZNYCH U DZIECI CZTEROLETNICH

 

Temat: „Tu laleczki, a tam miśki” – rozmowa połączona z działaniem.

 

Cele:

·         nabywanie umiejętności segregowania zabawek ze względu na określone kryterium – ich charakter.

·         doskonalenie umiejętności określania ilości przedmiotów „na oko” – „mało”, „dużo”.

·         nabywanie swobody w wypowiadaniu myśli oraz umiejętności zadawania pytań.

Metody:

·         czynne:

- zadań stawianych dzieciom

- kierowania własną działalnością dzieci

·         słowne:

- list

- objaśnienie

Formy:

·         zbiorowa

·         indywidualna

Środki dydaktyczne:

              List od Kubusia Puchatka, zwinięte w ruloniki kartki z zadaniami dla dzieci, lalki, misie, samochody, klocki, trzy duże obręcze, płyta z piosenką „Jadą, jadą misie”, kartki z konturami lalek i misiów do uzupełnienia, kredki.

Przebieg zajęć:

Po wejściu do sali (np. z łazienki po myciu rąk po śniadaniu) dzieci zastają lalki, misie i samochody zdjęte z półek i zgromadzone na środku dywanu. Na wierzchołku stosu leży list od Kubusia Puchatka. Nauczycielka czyta dzieciom treść listu i przynosi ruloniki z zadaniami do wykonania.

Zadanie 1. Nauczycielka rozkłada na dywanie trzy duże obręcze i prosi dzieci o posegregowanie zabawek – w pierwszej obręczy dzieci umieszczają lalki, w drugiej misie, w trzeciej zaś samochody. Prosi o przypomnienie dla których zabawek trzeba wyszukać nowe miejsce.

- dla kogo mamy znaleźć nowe miejsce?

Dzieci podają pomysły, następnie wspólnie z nauczycielką podejmują decyzję, gdzie umieszczą misie oraz zanoszą je na nowe miejsce.

- w takim razie jakie zabawki powrócą na swoje stare miejsca?

- gdzie jest miejsce lalek?

- gdzie powinny się znaleźć samochody?

Dzieci zanoszą lalki oraz samochody na ich stałe miejsca.

Zadanie 2.

Nauczycielka prosi jedno z dzieci o przyniesienie na podłogę jednej garści klocków, drugie zaś o wysypanie obok z pudełka reszty klocków.

Pokazuje dzieciom powstałe stosiki klocków i pyta;

- gdzie jest dużo klocków?

- gdzie jest mało klocków?

Ustawia dwie grupki dzieci – w jednej znajduje się dwoje dzieci, w drugiej znacznie więcej. Pyta:

- gdzie jest mało, a gdzie dużo dzieci?

Dzieci siadają na dywanie. Nauczycielka pyta dalej:

- czego jest dużo w naszej sali?

- czego jest mało w naszej sali?

- a książek jest dużo, czy mało?

- a dywanów?

- czego jest dużo na dworze?

- czego jest mało na dworze?

- czego jest dużo, a czego mało w waszych domach?

Zadanie 3.

Zabawa ruchowa: Gdy gra muzyka dzieci poruszają się jak laleczki (lekko, skocznie), zaś gdy przestaje grać zamieniają się w misie (poruszają się ciężko i niezdarnie).

Zadanie 4.

Nauczycielka rozdaje dziewczynkom kartki z konturami lalek, a chłopcom z konturami misiów i prosi, aby dorysowały to, czego lalkom i misiom brakuje.

Po wykonaniu wszystkich zadań nauczycielka rozdaje dzieciom niespodzianki od Puchatka – Ordery Puchatka.

 

                                                                     

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin