silownia.doc

(284 KB) Pobierz
Ławka płaska

ZRÓB SIŁOWNIE SAM

 

!!!UWAGA!!!

JEŚLI INFORMACJE TE ZOSTANĄ ROZPOWSZECHNIONE PRZEZ PANA/PANI BEZ MOJEJ WIEDZY I ZGODY -NAŁOŻONA ZOSTANIE WYSOKA GRZYWNA ZA NIELEGALNE ROZPROWADZANIE DOKUMENTÓW !!!

 

 

Ławka płaska

 



Ławka płaska (wszystkie profile 60x40mm):
- dwa profile o dł. 120cm, są to te pionowe do których zamontowane są płaskowniki na których odkłada się sztange
- dwa profile o dł. 100cm, to te które łączą pionowe stojaki
- jeden profil o dł. 100 cm, czyli ten na którym leży deska z obiciem, jest on dospawany poziomo do górnej belki łączącej stojaki. A na drógim końcu dospawany od góry do pionowego profilu.
- profil o dł. 30cm- to ten na którym leży poprzednio opisana belka
- i ostatni profil o dł. 92cm, jest on dospawany do dolnej belki łączącej dwa stojaki, a na drógim końcu do krótkiej pionowej belki.
Pamiętajcie żeby zwrócić uwagę na ustawienie profili na zdjęciu, to znaczy w jaki sposób są do siebie przyspawane.
Deska w ławce prostej powinna mieć 114 cm dł. i 25 cm szerokości. Powinna ona wystawać 5 cm poza stelarz na obydwuch końcach, a nawet może więcej od strony głowy.

 

Wyciąg

 



Wyciąg - najtrudniejszy do zrobienia ale itak tępackiej budowy. Wyciąg składa się z dwóch segmentów, ramy z sównicami i stelarza. Najpierw opisze bramkę:
- dwa profile o dł. 205 cm, to te pionowe
- dwa profile o dł. 50 cm, są one wspawane pomiędzy pionowe
Do zamontowania sównic z ciężarami potrzebne nam bedą dwa pręty stalowe o średnicy o 1 mm mniejszej niż otwory w płytkach. Wybór rozstawu i średnicy zależy od was, my wykorzystaliśmy pręty 16mm. Obydwa pręty muszą być nagwintowane od środka na końcach, najlepiej pod śróbę o średnicy 10mm. Zespawaną ramę należy ponawiercać od góry i od dołu tak żeby przechodziły przez nią na wylot śruby. Nawiercenia od dołu ramy powinny być zrobione w sposób następujący:
- przewiercamy się przez pierwszą ściankę profilu (tą od spodu) wiertłem o średnicy 26-30mm tak aby do środka wszedł klucz nasadowy do śróby 10mm lub 8mm.
- przez drógą ścianke wiercimy już takim wiertłem żeby przeszła śruba bez główki.
Nawiercenia od góry robimy takim wiertłem żeby przeszła śruba bez główki (przez obydwie ścianki). Pręty powinny mieć taką długość żeby były dopasowane do środka ramy, w naszym wyciągu miały one dł. 193cm. Płyty stalowe poprzekładane są wyciętymi z boku opony podkładkami (prostacko ale skutecznie). Co do bolca na którym ustawia się ilość sztabek to jest on ponacinany po bokach (można oddać do tokarza), a część która służy do regulacji to zwykły płaskownik z nacięciem które wchodzi między zęby na pręcie. Przyjżyjcie sie dokładnie na ustawienie profili w ramie. Sory ale niemam bardziej szczegułowych zdjęć. Jutro dam opis ramy

 


Druga część wyciągu, tu będzie trochę pisania i skomplikowanych rzeczy. A więc zacznijmy od tego co będzie wam potrzebne:
- Profil o dł. 75 cm, jest to ten u góry do którego dospawać musicie pionowo blachy między którymi zamocujecie kółka stalowe lub plastikowe. Także na jego końcu musicie dospawać prostopadle do całego profilu płaskownik przez który będą przechodziły śróby łączące obydwie części wyciągu. Profil ten ułożony jest w przekroju poziomo ale niema obaw żeby się wygiął.
- Profil o dł. 197cm, to ten pionowy. po dodaniu do jego długości dwóch profili ułożonych w przekroju poziomo czyli 2x4cm wychodzi nam dokładna wysokość ramy czyli wszystko się zgadza. Profil ten dospawany jest od spodu do górnej belki z kółkami, na dole dospawany do dolnej belki. Jego początek znajduje się w odległości 24cm od ramy wyciągu. Do tego profilu dospawany jest profil o dł. 30cm do którego dospawana jest prostopadle belka o dł.45cm na której od spodu mamy poduszki na uda.
- profil o dł. 30cm to ten o którym pisałem wyżej, musicie go dospawać na wysokości 70cm od dolnej belki poziomej.
- profil o dł. 45 cm też już pisałem wyżej o nim. jest on dospawany na koćcu profilu o dł. 30 cm, do niego montujecie od spodu poduszke.
- Profil o dł. 135cm, jest to profil leżący poziomo (w przekroju także poziomo). Do niego od góry dospawany jest profil 197cm, a w odległości 46cm od profila 197cm musicie dospawać pionowy profil który będzie podstawą do siedzonka. Jego wysokość zależy od waszych upodobań, możecie zrobić regulacje.
- Profil o dowolnej długości wcześniej wspomniany.
- Ostatni profil o dł. 60cm leżący poziomo i prostopadle do profila 134cm.
Z przodu musicie dospawać do profila o dł. 134cm dwie pionowe blachu o wysokości 40cm i szerokości 25cm u podstawy i około 10cm na górze, (zależy od tego jakie macie duże kółka) między te blachy wkręcicie kółko. Do tych blach z przodu trzeba dospawać dużą blache jako podpórkę pod nogi (wymiary ok 30x50cm) Dospawajcie ją też do profilu dł. 60cm tak aby się nie gieła.


 

Modlitewnik





zaczne od modlitewnika:
- profil 60x40 o dł. 100cm
- profil 60x40 o dł. 76 cm
obydwa wyżej wymienione są podstawą całego modlitewnika w kształcie litery T
- podpórki na sztange mają wysokość 32 cm
- główna pionowa belka w którą wchodzi podparcie pod łokcie dł. 68cm
- druga pionowa belka która podpiera siedzenie dł. 40 cm
- i pozioma która dospawana jest od góry do pionowej też 40 cm
Co do wsówu oparcia to musicie go zespawać z płaskowników lub wyciętej blachy tak żeby był dobrze dopasowany i poprzewiercać w paru miejscach dla regulacji. Pamiętajcie że wszystkie profile muszą być 60x40 inaczej plan niebędzie się zgadzał. Co do montowania siedzeń do sprzętów to można do profila dospawać z boku kawałki płaskowników i wtedy przez nie przykręcić deski.
Przyjżyjcie sie dokładnie na zdjęciu jak ustawione są profile, to znaczy czy są dospawane stroną 60 do strony 60 czy 40 do 40 czy też może 60 do 40. Raczej niepowinniście się pogubić :)

 

 

Ławeczka skośna- regulowana



No to teraz ławeczka skośna- regulowana. Wszystkie profile 60x40mm, kątowniki 30x30
- Profil o dł. 115cm, to ten długi na którym podpiera się oparcie
- Profil o dł. 60 cm - to ten na którym podpiera się siedzenie. Obydwa te profile trzeba zespawać pod kątem 90 stopi spawając długi profil do krótkiego od boku.
- dwa profile o dł. 50cm. To są te podpórki na których stoi ławka.
- Profil o dł. 45 cm. to ten na końcu którego dospawana jest blacha.
- Profil o dł 25cm. Dospawany jest do profila o dł. 45 cm pionowo, a do niego dospawana jest blacha.
- dwa kątowniki 30x30 ze stali o grubości 3mm. Powinny mieć one długość 81 cm. Musicie je przykręcić długą śrubą przełożoną przez rurkę dospawaną do profila (widać na zdjęciu) będzie ona działała jako zawias. Deska przykręcona do tych kątowników powinna mieć wymiary 90x25 cm.
- dwa kątowniki o dł. 25cm. Musicie zrobić taki sam zawias jak przy poprzednich, a do tych kątowników przykręcić deske z obiciem o wym. 30x25 cm. Możecie ją ładnie ściąć po bokach na skos żeby ładnie wyglądała.
Blacha ma wymiary 30x50 cm. Kąt ustawienia blachy dobierzcie sami do swoich potrzeb i dospawajcie jakieś podpórki tak jak my to zrobiliśmy. Podpórki regulujące nachylenie oparcia i siedzenia powinny być zamontowane pomiędzy kątownikami w odległości od zawiasów (oparcie)- 45 cm, (siedzenie) 27cm. Długości podpórek dobierzcie sami, tak samo jak miejsca w których będą się one blokowały na śróbach lub też przyspawanych kołkach.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin