IV Konflikt zbrojny w Afganistanie.doc

(71 KB) Pobierz

V Konflikt zbrojny w Afganistanie

              Historia XX wieku Afganistanu ma bardzo burzliwy przebieg. Zaraz po II wojnie światowej doszło do konfliktu pomiędzy Afganistanem popieranym przez ZSRR, a nowopowstałym państwem Pakistan ( spór dotyczył granicy między tymi państwami – linia Duranta). W XX wieku było także kilka zamachów stanu. W wyniku jednego z zamachów w 1979 roku do władzy doszedł  H. Amin - niepopierany przez ZSRR,( mimo, że władzę sprawowała Ludowo-Demokratyczna Partia Afganistanu) co wywołało interwencję radziecką w Afganistanie. Interwencja radziecka spowodowała walki mudżahedinów z wojskami sowieckimi i rządowymi. Ciężkie walki trwały aż do 1986 roku, gdy ustąpił B. Karmal – przywódca Afganistanu wybrany przez Związek Radziecki. Jego następca M. Nadżibullah zapowiedział politykę zgody narodowej i wycofanie wojska radzieckich, które trwało aż do 1989 roku ( porozumienie o uregulowaniu konfliktu afgańskiego podpisy USA, Pakistan, Afganistan i ZSRR).

              Po wycofaniu wojsk radzieckich w kraju doszło do wybuchu wojny domowej, pomiędzy rządem na opozycją. Gdy władze afgańskie przestały otrzymywać pomoc od ZSRR, to mudżahedini opanowali znaczne części kraju. Gdy tylko stolica została przez nich opanowana, to został powołany nowy rząd – jednakże doszło do rozłamu pomiędzy opozycja. Talibowie w 1996 roku zdobyli Kabul, zabili prezydenta Nadżibllaha, a do 1996 roku opanowali już 95% powierzchni kraju.  W kraju wprowadzono prawo oparte na zasadach religii islamskiej. Talibowie łamali prawa człowieka,  wprowadzili rygorystyczny porządek społeczny. W 1999 roku ONZ wprowadził sankcje gospodarcze za ciągle łamanie praw człowieka i obywatela oraz za szkolenie i chronienie terrorystów – sankcje te były wielokrotnie zmieniane i rozszerzane przez następne rezolucje ONZ.

              Po zamachach z 11 września Stany Zjednoczone wystąpiły do  Afganistanu o wydanie przywódców al-Qaidy – m.in. Osamy bin Ladena, którzy ukrywali się w tym kraju i niego były nadzorowane  wszystkie ataki terrorystyczne. 7 października 2001 roku wojska USA i Wielkiej Brytanii rozpoczęły atak powietrzny na Afganistan. W połowie listopada wojska Sojuszu Północnego wyparły talibów z większości terytorium Afganistanu. Mimo powalania uchwalenia nowej konstytucji, wybrania prezydenta Hamida Karzaja i pewnej normalizacji sytuacji w kraju, to nadal dochodzi do zamachów talibów na wojska NATO ( także polskie). Nawet śmierć Osamy bin Ladena ( pod koniec kwietnia 2011 r.) nie zapewniła załamania struktur terrorystycznych talibów, a także nie uspokoila sytuacji w tym kraju.

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin