Prawo Hooke.doc

(21 KB) Pobierz
Prawo Hooke’a

Prawo Hooke’a.

Prawo Hooke’a sformułowane dla prostych odkształceń, orzeka że odkształcenie jest proporcjonalne do naprężenia. Prawo Hooke’a stosuje się do niewielkich, prostych odkształceń sprężystych, a więc znikających wraz z działaniem siły zewnętrznej. Rozciąganie i ściskanie stanowi przykład prostego odkształcenia, w którym występują równocześnie odkształcenia liniowe, objętościowe i odkształcenia postaci.

 

 

l0 – długość początkowa ciała,

Δl – wydłużenie pod wpływem działającej siły F,

S – pole przekroju poprzecznego ciała,

- naprężenie

 

oznaczając w prawie Hooke’a współczynnik proporcjonalności jako:

 

 

E – moduł Younga, otrzymujemy:

 

 

K - współczynnik sprężystości (wydłużenia), stały dla danego materiału w granicach stosowalności prawa Hooke’a. Jednostka [k] =

 

Wykonanie ćwiczenia.

 

1.      Wyznaczanie współczynników sprężystości sprężyn.

Badana sprężyna mocowana jest w uchwycie, a na jej dolnym końcu zawieszona jest mała szalka, na którą kładziemy ciężarki (m=10 g i 50 g; F=mg0.1 N oraz 0.5 N). Przy pomiarze wydłużenia posługujemy się dwoma kursorami. Wydłużenie Δl odpowiadające obciążeniu F znajdujemy jako różnicę położeń kursorów. Wartość obciążenia zmieniamy w zakresie:

 

 

Sporządzamy wykres zależności F(Δl) oraz wyznaczamy współczynnik sprężystości sprężyn:

 

 

2.      Badanie wydłużenia gumy.

Kawałek gumy mocujemy w uchwycie przy pomocy jedwabnej nitki i dalej postępujemy jak w punkcie 1. Po osiągnięciu maksymalnego obciążenia (2 N) powtarzamy pomiary w odwrotnym porządku. Sporządzamy wykres zależności F(Δl) i dokonujemy dokładnej analizy tego wykresu oraz wyznaczamy współczynnik sprężystości gumy w granicach stosowalności prawa Hooke’a.

3.      Wyznaczanie modułu Younga dla gumy.

Znając powierzchnię przekroju poprzecznego gumy (S), jej początkową długość (l0) i wydłużenie (Δl), spowodowane określonym obciążeniem (F), można obliczyć wartość modułu Younga w granicach stosowalności prawa Hooke’a.

 

 

Ocena błędów.

 

Błąd wyznaczenia modułu Younga gumy (E) możemy wyznaczyć stosując metodę pochodnych logarytmicznych.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin