ladowanie i rozladowywanie lipo.txt

(12 KB) Pobierz
  Polskie Forum Modelarskie
wszystko o modelarstwie...  

--------------------------------------------------------------------------------

Pakiety - Ogniwa Li-Pol dla poczケtkujケcych / Lipol Lipole Pakiety


--------------------------------------------------------------------------------
tom_tom - Piケ 09 Lut, 07 15:02
Temat postu: Ogniwa Li-Pol dla poczケtkujケcych / Lipol Lipole Pakiety
--------------------------------------------------------------------------------
Cze懈, 

Pisz・akurat "info na 彡ian・ o Li-Polkach, dla naszych modelarzy z aeroklubowej modelarni, wi鹹 wklej・to i tutaj. 

Prosz・Was o komentarze, poprawki. Pami黎ajcie, ソe to wskazki dla mウodych, zatem pomcie, ソeby materiaウ byウ na 100% dobry. 

Zebraウem podstawowe wiadomo彡i, dotyczケce uソytkowania ogniw Li-Pol - teoria i praktyka. Tekst przeznaczony jest szczegnie dla modelarzy poczケtkujケcych w tym temacie, ktzy co dopiero kupili pakiet i nie wiedzケ, co i jak dalej. 

1. Nazwa ogniw: Li-Pol czyli ogniwa Litowo-Polimerowe. W skrie rnieソ Lipol, Li pol, Lipolki, lipole (to si・przyda w wyszukiwarce) 

2. Pakiet a ogniwo: Ogniwo Li-Pol jest to pojedyzy, niepodzielny, najcz龕ciej pウaski akumulatorek, z wyprowadzonymi blaszkami, w charakterystycznej folii w kolorze aluminium. Piszケc dalej "pakiet", mam na my徑i dwa, trzy lub wi鹹ej ogniw, poウケczonych ze sobケ, z wyprowadzonymi kabelkami. Pakiety zabezpieczone sケ dodatkowケ foliケ i to wウa從ie one sケ najcz龕ciej w sprzedaソy. Grube kabelki sウuソケ gウnie do podpi鹹ia do regulatora (czerwony "+" a czarny "-"), a cienka wiケzka kolorowych kabelk, sウuソy gウnie do ウadowania za pomocケ balancera (o tym pniej w p.5). 

Ogniwa poウケczone w pakiety - na poczケtek lepiej kupi・gotowy pakiet, nie robi・go samemu :) Pakiet moソe by・oznaczony np. 2S1P, co oznacza, ソe skウada si・z 2 ogniw poウケczonych szeregowo, 3S1P - 3 ogniwa poウケczone szeregowo. Prawdopodobnie jednego z tych pakiet b鹽ziemy uソywa・na poczケtek. Napi鹹ie jednego, nieuszkodzonego ogniwa, wynosi od 2,8 V (dopuszczalnie rozウadowane) do 4,2 V (dopuszczalnie naウadowane). Czyli pakiet 2S1P moソe mie・napi鹹ie od 5,6 V do 8,4 V, a pakiet 3S1P moソe mie・napi鹹ie od 8,4 V do 12,6 V. Przekroczenie tych napi・, mierzonych pod obciケソeniem lub nie, jest niszczケce dla ogniw. 

Nie przekraczanie napi・ 2,8V ・4,2V na ogniwo to gウna zasada, ktケ trzeba sobie wbi・do gウowy, korzystajケc z Li-Polek. Moソna tutaj zauwaソy・ ソe teoretycznie (i praktycznie) zarno w peウni rozウadowany pakiet 3S1P moソe mie・napi鹹ie 8,4 V, jak i full naウadowany pakiet 2S1P. Skutki tego mogケ by・czasem fatalne - o tym potem w punkcie 6.5. 

3. Ogniwa do cel modelarskich: stosujemy w praktyce ogniwa przemy徑ane i zaprojektowane tak, aソeby byウy w stanie oddawa・duソy prケd rozウadowania, rz鹽u kilku, kilkunastu a nawet kilkudziesi鹹iu A. Zaleソy to od rodzaju ogniwa i poniekケd od jego pojemno彡i C, wyraソanej w mAh, (czyli mili Ampero godzinach). Modelarskie ogniwa mogケ by・ウadowane maksymalnym, bezpiecznym i zalecanym prケdem "1C" co oznacza, ソe ogniwo o pojemno彡i 750mAh moソe by・ウadowane prケdem 0,75A, ogniwo 1000 mAh prケdem 1A, ogniwo 2000 mAh prケdem 2A itd... Czas ウadowania okre徑a sama ウadowarka. W praktyce jedyny wygodny i bezpieczny spos ウadowania ogniw, zapewniajケ automatyczne, mikroprocesorowe ウadowarki oraz balancery. Dalsze informacje o sposobach ウadowania - w dalszej cz龕ci w p.6. 

Inne ogniwa, np z telefon komkowych, laptop, teソ ewentualnie mogケ zosta・uソyte, ale na poczケtek stanowczo odradzam eksperymenty z nimi, bez posiadania szerszej wiedzy o ogniwach woge. 

Ogniwa i pakiety modelarskie to te, kte moソemy kupi・w sklepach modelarskich, sケ one oznaczane poza pojemno彡iケ takソe liczbami, np. 10C, 15C, 20C - okre徑a to, jaki maksymalny prケd rozウadowania moソe zosta・uソyty. Dla pakietu 1000 mAh 10C moソemy podpiケ・silnik, kty pociケgnie max. 10A. 2000 mAh 10C moソe da・juソ 20A prケdu itd... Nie myli・tych liczb z ウadowaniem pakiet !!! 」adowanie zalecane 1C, jak wspomniaウem. 

Producent podaje takソe tzw. chwilowy prケd rozウadowania, np oznaczenie ・0C (max 15C)・ co oznacza, ソe przeprowadzajケc testy np. rnych 徇igieウ, moソemy na chwil・da・"na maxa" i pociケgnケ・prケd do 15C, ale tylko przez 15 - 20 sekund. Zwrcie uwag・ ソe silniki i regulatory takソe majケ okre徑ony ten chwilowy prケd, miedzy innymi wウa從ie do test. 

Przykウad: mamy pakiet 1000 mAh, na ktym jest dodatkowo napisane "10 C (max 15 C)". Wi鹹: moソemy dobra・silnik i 徇igウo, kty to zestaw pobiera prケd 10A. A jak b鹽ziemy testowa・pniej rne 徇igウa, to moソemy chwilowo pociケgnケ・15A. (Oczywi彡ie i regulator i silnik musi wytrzyma・te 15A, ale tutaj mimy tylko o zasilaniu). 

4. Rozウadowywanie ogniw Li-Pol 

Teoria: 

Jak wspomniaウem, jedno ogniwo nie moソe by・rozウadowane poniソej 2,8 V, co daje 5,6 V przy pakiecie 2S1P oraz 8,4 V przy pakiecie 3S1P. 
I to niezaleソnie, czy mierzymy pod obciケソeniem, czy bez. Jak to moソliwe - ano tak, ソe po prostu zbliソajケc si・do poziomu 2,8 V na ogniwo, albo trzeba odciケ・pob prケdu (wtedy napi鹹ie skoczy od razu do ponad 3V), albo pウynnie zmniejsza・prケd do zera, caウy czas nie przekraczajケc 2,8 V. Tak wウa從ie dziaウajケ mikroprocesorowe rozウadowywarki (albo ウadowarki w funkcji rozウadowania). Sprawa si・komplikuje w przypadku pakiet. Gdy mamy pakiet np 2S1P, czyli dwa ogniwa poウケczone w szereg, to regulator silnika odciケウby obroty, gdy napi鹹ie pakietu spadnie do 5,6 V. Ale: 

Praktyka: 

gdy oba ogniwa byウyby super dobre, to oba majケ wtedy po 2,8 V i jest ok. Ale gdy jedno jest gorsze od drugiego (praktycznie 80 % tak ma), wtedy to gorsze ma juソ np 2,6 V a to lepsze ma 3 V (suma nadal 5,6 V) i w rezultacie to gorsze staje si・jeszcze gorsze, bo wウa從ie go wykazamy. I dlatego, ekonomiczny regulator silnika (np Jeti z serii ECO) domy徑nie nie bierze za warto懈 minimalnケ 2,8 V na ogniwo, ale 3 V na ogniwo, pozostawiajケc tym gorszym ogniwom moソliwo懈 przeソycia. Wtedy dla naszego pakietu 2S1P pr odci鹹ia obrot jest podniesiony z 5,6 V na 6 V. Lepsze ogniwo ma np 3,2 V a gorsze 2,8 V i nie jest juソ z nim tak 殕e. W droソszych regulatorach moソemy ustawi・dolnケ warto懈 napi鹹ia na 2,8 V (w niektych nawet 2,75 V) lub na 3 V na ogniwo. Zalecam jednoznacznie - ustawi・3 V na ogniwo. Rozウadowywarki teソ majケ takケ funkcj・ 

5. 」adowanie Li-Polek 

Duソo o ウadowaniu juソ zostaウo powiedziane. Wpierw nasza naczelna zasada - nie przekroczy・napi鹹ia 4,2 V na ogniwo. Ale gdyby徇y podウケczyli zwykウケ ウadowark・ to akumulatorek naウaduje si・w peウni przekraczajケc o wiele napiecie 4,2V, wcze從iej po prostu eksplodujケc. Zn wi鹹 pytanie jak to zrobi・dobrze ? Wi鹹 trzeba doj懈 do granicy 4,2 V na ogniwo, a nast麪nie zmniejsza・pウynnie prケd ウadowania do zera, nie przekraczajケc napi鹹ia tych 4,2 V. Oczywi彡ie tak teソ ウaduje specjalna ウadowarka. Pomierzcie sami - po upウywie zaledwie 30-40 minut, napi鹹ie na pakiecie 2S1P dojdzie do 8,4 V (na 3S1P do 12,6 V), a przez nast麪ne 20 minut nic si・juソ z nim nie b鹽zie dziaウo, ale ウadowarka nadal ウaduje, tylko prケd maleje i maleje. Jak juソ pisaウem na poczケtku naleソy ウadowa・maksymalnym, bezpiecznym i zalecanym prケdem "1C" co oznacza, ソe ogniwo o pojemno彡i 750mAh moソe by・ウadowane prケdem 0,75A, ogniwo 1000 mAh prケdem 1A, ogniwo 2000 mAh prケdem 2A itd... Czas ウadowania okre徑a sama ウadowarka, ale wynosi on wtedy w przybliソeniu okoウo 50 - 60 minut. Oczywi彡ie moソna ウadowa・prケdem mniejszym, np. 0,5 C (dla1000 mAh daje to 0,5A) albo 0,1C (dla 1000 mAh daje 0,1A). Ale trudno w warunkach bojowych czeka・par・godzin na naウadowanie pakietu :) Generalnie prケd 1C nie niszczy pakietu, pod warunkiem, ソe uソywamy mikroprocesorowej ウadowarki. Tak chociaソ wynika z test (no tak - prawda, ソe mniejszy prケd ウadowania powoduje wi麑szケ ソywotno懈 ogniw, ale co z tego, je徑i i tak prawdopodobnie zarケbiemy wcze從iej pakiety podczas rozウadowywania wysokimi prケdami, zウym przechowywaniem, testami, kraksami itd...). 

Balancery - bardzo przydatne urzケdzonka. Jak to dziaウa ? a no tak, ソe podpinamy to maウe urzケdzonko na wyj彡ie ウadowarki, a z drugiej strony podpinamy akumulatorki, czyli nasz pakiet Li-Pol, za pomocケ tej maウej wtyczki z kolorowymi kabelkami. (Tu uwaga - kaソdy producent pakiet ma sw standard wtyczek do balancer i swoje balancery. Najlepiej zdecydowa・si・na jednケ firm・produkujケcケ to i to - unikniemy problem). Balancer dostaje prケd od ウadowarki, i rozdziela go na pojedyncze ogniwa, mierzケc caウy czas ich napi鹹ia. Pod koniec ウadowania, dケソy do tego, ソeby kaソde ogniwo miaウo rno po 4,2 V. W mojej praktyce, juソ po paru ウadowaniach z balancerem, miaウem rno po 4,19 V na ogniwo. Co daje balancer ? chodzi o to, ソe tak naprawd・kaソde ogniwo jest inne - jedno lepsze, drugie gorsze. Gdy ウadujemy pakiet bez balancera wspnie, jedne ogniwa szybciej osiケgnケ 4,2 V a inne pniej, A ウadowara b鹽zie pompowa・uparcie, aソ nie zmierzy 8,4 V dla 2S1P (lub 12,6 V dla 3S1P). I te ogniwa, kte najszybciej osiケgnケ 4,2 V, zacznケ by・przeウadowywane, bo w tym czasie b鹽ケ si・ウadowa・dopiero te "wolniejsze". Dla ウadowarki b鹽zie si・liczy・tylko suma napi・, a nie pojedyncze napi鹹ia ogniw, jak w przypadku uソycia balancera. I zn zajedziemy kte・ogniwo pr鹽zej czy pniej. Tak wi鹹 balancer + ウadowarka mikroprocesorowa to podstawa, bez tego nie ma co traci・pieni鹽zy i zdrowia na kupowanie kolejnych pakiet. 


6.Pozostaウe ogne zalecenia co do ogniw Li-Pol: 

6.0) Gウna zasada - nie przekracza・napi・ 2,8 V - 4,2 V na ogniwo. 

6.1) nie naleソy doprowadza・do zwar・biegun "+" i "-" (a w razie zwarcia, pozostawi・akumulatorki na 10-15 minut i obserwowa・ czy si・nie zapalケ), 

6.2) nie naleソy rozウadowywa・wi麑szymi prケdami, niソ jest to dopuszczalne (te oznaczenia 10C, 15C, 20C...), co powoduje skrenie ソywotno彡i akumulatorka i takソe niebezpieczetwo zapalenia si・ 

6.3) nie moソna ウadowa・akumulatork ウadowarkami, kte nie sケ specjalnie do tego typu przeznaczone (powody opisane w punkcie o ウadowaniu) 

6.4) Nie powinno si・trzyma・akumulatork dウu...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin