DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNE INTELEKTUALNIE W STOPNIU LEKKIM.doc

(49 KB) Pobierz
DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNE INTELEKTUALNIE W STOPNIU LEKKIM

DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNE INTELEKTUALNIE W STOPNIU LEKKIM

 

 

Gdy przypuszczamy, że dziecko jest niepełnosprawne intelektualnie musimy przeprowadzić badania psychologiczno – pedagogiczno – lekarskie. W badaniach tych powinny być brane pod uwagę pojęcie normy rozwojowej zarówno w znaczeniu statystycznym, klinicznym jak i teoretycznym.

 

Wg K. Kirejczyk – niepełnosprawność intelektualna jako stan charakteryzujący się istotnie niższym od przeciętnego ogólnym poziomem funkcjonowania intelektualnego i zaburzenia w zakresie przystosowania się, które pojawiają się w postaci zaburzeń w zakresie  dojrzewania, uczenia się i (lub) przystosowania społecznego.

 

Wg Światowej Organizacji Zdrowia (ŚOZ) poziom funkcjonowania intelektualnego uznaje się za istotnie niższy od przeciętnego, gdy jest większy od dwóch odchyleń standardowych w badaniach przyjętymi testami inteligencji.

 

Pojęcie ilorazu inteligencji zostało od dawna przyjęte w psychologii i wyraża stosunek wieku rozwojowego do wieku życia badanego:

 

I.I.=WR/WŻ x 100

 

Wg ŚOZ wyróżniamy 4 stopnie niepełnosprawności intelektualnej:

1.      w stopniu lekkim

2.      w stopniu umiarkowanym

3.      w stopniu znaczącym (głębszym)

4.      w stopniu głębokim

Dawniejsze określenia typu: upośledzenie umysłowe, debilizm, imbecylizm, idiotyzm są zniesione i nie powinno się ich używać.

 

Rozpatrywanie zaburzeń rozwojowych w aspekcie diagnostyczno – selekcyjnym wymaga przede wszystkim ustalenia poziomu upośledzenia i zakwalifikowanie go do odpowiedniej kategorii ( patrz „skala inteligencji wg D. Wechslera”).

Dziecko dotknięte nawet najłagodniejszą formą niepełnosprawności intelektualnej nie potrafi opanować programu dostosowanego dola uczniów z przeciętną inteligencją. Występuje tu deficyt myślenia, głównie operacji abstrahowania i uogólniania, co źle wpływa na tworzenie i przyswajanie pojęć.

 

Myślenie dzieci niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu lekkim: 

-          kojarzenie wyobrażeń – konkretów ma charakter konkretno – obrazowy i sytuacyjny

-          przejawiają małą ruchliwość procesów intelektualnych

-          zwolnione tempo myślenia

-          trudności w skupieniu uwagi

-          ubóstwo mowy

-          brak myślowego odzwierciedlenia istotnych cech rzeczy i zjawisk w procesie uogólniania i abstrakcji

-          niedomagania w sferze uczuciowo – emocjonalnej

 

Sfera chrakterologiczna:

-          reakcje nieadekwatne do bodźca

-          u dzieci pobudliwych: nawet słaby bodziec wywołuje silną reakcję

-          u dzieci zahamowanych: silny bodziec wywołuje bardzo słabą reakcję

-          ograniczenia w zakresie przeżywania uczuć społecznych, moralnych, patriotycznych, estetycznych itp.

-          charakteryzuje je egoizm i egocentryzm

-          słabe panowanie nad swoim zachowaniem, lecz nie w pełni kontrolowana sfera popędowa

 

Sfera poznawczo – motywacyjna:

-          ograniczona możliwość uczenia się

-          trudności w przyswajaniu pojęć, zwłaszcza z przedmiotów ścisłych, w opanowaniu reguł gramatycznych, pojęć historycznych, społecznych, moralnych i estetycznych

-          problemy przy rozwiązywaniu nowych zadań o charakterze teoretycznym

 

Dzieci  o inteligencji niższej niż przeciętna:

Ok. 6% dzieci zostało zdiagnozowanych poniżej przeciętnej. Poziom rozwoju umysłowego tych dzieci zalicza się do inteligencji niższej niż przeciętna i kwalifikuje się je do kategorii dzieci z pogranicza normy.

Wyróżnia się tu:

-          dzieci równomiernie opóźnione w rozwoju we wszystkich sferach

-          z wybiórczymi opóźnieniami rozwojowymi

-          dzieci z zakłóceniami rozwoju mowy sprzężonymi z opóźnieniami słowno – pojęciowego myślenia oraz funkcji słuchowych przy jednocześnie prawidłowym rozwiniętej analizie i syntezie wzrokowej oraz funkcjach motorycznych

-          dzieci, które wykazują prawidłowy rozwój funkcji słuchowych, mowy i myślenia, a zaburzone są funkcje wzrokowe i sprawność manualna

-          dzieci, u których najgorzej rozwinięte jest myślenie

Dzieci te mają trudności w ustalaniu przyczyn i skutków zachodzących w sytuacjach zadaniowych i społecznych w zakresie porównywania przedmiotów, wyszukiwania podobieństw, wyodrębniania cech, dokonywania uogólnień. Posługują się pamięcią mechaniczną („wkuwanie”).

Dzieci z tej grupy podlegają terapii pedagogicznej.

 

Trudności w uczeniu się uwarunkowane zaburzeniami spostrzeżeń wzrokowych:

Spostrzeganie zmysłowe jest funkcją analizatorów, w których skład wchodzą:

-          receptor – wiązka wyspecjalizowanych w rozwoju filogenetycznym zakończeń nerwowych odpowiednio wrażliwych i czułych na działanie określonych bodźców

-          nerwowa droga doprowadzająca

-          korowa część analizatora, w której dokonuje się analiza i synteza ( wrażenie i spostrzeżenia)

Analiza i synteza dochodzących bodźców jest funkcją kory mózgowej, w której wg A. Łurii wydzielone, zlokalizowane i współdziałające ze sobą ośrodki neuronów odgrywają określoną rolę.

 

A.    Łuria wyróżnia trzy warstwy pól cytoarchitektonicznych:

1.      pola pierwszorzędowe (projekcyjne) – dokonuje się tutaj odbicie cech przedmiotów i zjawisk będące w naszej świadomości wrażliwym odzwierciedleniem poszczególnych bodźców

2.      pola drugorzędowe (kojarzeniowe) – są odpowiedzialne za analizę i syntezę impulsów dośrodkowych, dochodzących z pól projekcyjnych oraz łączenie pojedynczych cech w jednolite struktury czynnościowe, dzięki którym postrzegamy nie tylko pojedyncze jakości przedmiotów, ale także przedmioty jako całość. Następuje wówczas odzwierciedlenie spostrzeżeniowe.

3.      pola trzeciorzędowe „nakładania się” – współpracują między poszczególnymi analizatorami, dzięki czemu istnieje możliwość koordynacji, np. wzrokowo – ruchowej.

 

Poznanie (wrażeniowo – spostrzeżeniowe odzwierciedlenie świata) stanowi podłoże, na którym przebiegają procesy poznawcze o wyższej organizacji psychicznej (pamięć, myślenie).

 

W procesie nabywania umiejętności czytania i pisania ważny jest analizator wzrokowy.

Ważną przyczyną trudności w uczeniu się jest zaburzenie spostrzegania wzrokowego, jako następstwo defektu korowej części analizatora wzrokowego (dziecko wadliwie odzwierciedla kształty liter).

Dzieci mogą mieć kłopoty w różnicowaniu, zapamiętywaniu i odtwarzaniu figur geometrycznych oraz liter.

Zaburzeniom percepcji wzrokowej towarzyszy słaba pamięć wzrokowa, dlatego z trudem utrwalają się obrazy struktur graficznych wyrazów, stanowiące wzory poprawnej pisowni. Zaburzenia te często są związane z zaburzeniami procesu lateralizacji.

      Zbyt długa koncentracja nad rozpoznaniem liter i syntezą wyrazów jest przyczyną opóźnionego opanowania techniki czytania co w konsekwencji wpływa na poczucie niższej wartości i zaburzenia w zachowaniu się dziecka.

W dalszych latach nauki występuje wolniejsze czytanie w stosunku do rówieśników, męczące i powodujące napięcie emocjonalne, co ma wpływ na kłopoty w zrozumieniu tekstu. Najwięcej problemów występuje w opanowaniu matematyki, geometrii, geografii, plastyki, języka rosyjskiego itp.

 

 

Zaburzenia spostrzeżeń słuchowych:

Percepcja dźwiękowa – analizator słuchowy.

Różnice w zakresie percepcji słuchowej:

-          duże możliwości w identyfikacji wysokości dźwięków (słuch muzyczny)

-          rozróżnianie barwy dźwięków lub struktury rytmu

-          zdolność prawidłowego różnicowania dźwięków mowy (słuch fonematyczny lub fonematyczno – fonetyczny -> mowny)

Słuch mowny – to zdolność wyodrębniania i identyfikowania dźwięków mowy.

Słuch fonematyczny (różnicowanie głoski słuchowo) – wyprzedza w rozwoju ontogenetycznym słuch fonetyczny (prawidłowa realizacja głoski). Pełna dojrzałość około 7 roku życia.

Występują problemy z rozwojem mowy (opóźniony), ze zrozumieniem skomplikowanych instrukcji i poleceń słownych, wady wymowy, trudności w nauce czytania i w pisaniu ze słuchu.

 

Czytania – jako proces sensoryczny i intelektualny polega na zdolności przetransponowania znaków języka pisanego na odpowiadające im dźwięki mowy, scalenia tych dźwięków (synteza słuchowa) oraz przyporządkowania odczytanemu wyrazowi jego znaczenia (zrozumienie sensu słowa).

 

Pisanie ze słuchu – wyodrębnianie w usłyszanym słowie poszczególnych dźwięków (analiza słuchowa), a następnie przyporządkowanie im określonych znaków graficznych.

 

Istotą zaburzeń w czytaniu są trudności dokonania syntezy, a podczas pisania ze słuchu – analizy słuchowej wyrazu.

Początkowo – czytania na pamięć, później – bezsilność wobec napotkanych trudności. Cały wysiłek skupia się na technicznej stronie czytania, co wpływa negatywnie na zrozumienie tekstu.

W nauce pisania – pisanie ze słuchu, np. „pod stołem” – „potstołem”.

W pisaniu ujawniają się wady wymowy. Trudności te utrzymują się dłużej niż trudności w czytaniu.

Słaba pamięć słuchowa – trudności w nauce, np. w opanowaniu tabliczki mnożenia, wierszy, ciągów słownych, języków obcych itp.

Trudności te mają negatywny wpływ na rozwój osobowości i przystosowanie społeczne. Nie wyrównane w porę zaburzenia powodują opóźnienia rozwoju myślenie słowno - pojęciowego przejawiające się trudnościami w rozumowaniu, wnioskowaniu i uogólnianiu na materiale werbalnym.

Skutki odnosi nauczanie poglądowe, które bazuje na myśleniu konkretno – obrazowym.

 

Do głównych zaburzeń mowy wewnątrzpochodnych (endogennych) należą:

-          dysglosja – zniekształcenie dźwięków mowy lub niemożność ich wytwarzania na skutek nieprawidłowej budowy narządów mowy lub obniżenia słyszalności

-          dysartria – zniekształcenie dźwięków mowy lub niemożność ich wytwarzania na skutek uszkodzenia ośrodków i dróg unerwiających narządy mowne artykulacyjne, fonacyjne i oddechowe

-          dyslalia – opóźnienie w przyswajaniu sobie języka na skutek zwolnionego tempa wykształcenia się funkcji pewnych struktur mózgowych. Polega na niewłaściwej realizacji fonemów.

     Wyróżnia się ze względu na przyczyny:

·         dyslalię organiczną – wrodzone lub nabyte uszkodzenia obwodowych narządów mowy, np. wada zgryzu, wargi i języka, podniebienia (dyslalia motoryczna, dysglosja) oraz uszkodzenia ośrodków i dróg nerwowych (dysartia, anartia)

·         dyslalię funkcjonalną – wynika z nieprawidłowego funkcjonowania narządów mowy (seplenienie, nosowanie itp.)

      Ze względu na symptomy:

·         dyslalię jednoraką – jedna głoska jest wymawiana nieprawidłowo lub zastępowana inną głoską np. r – l

·         dyslalię wieloraką – kilka lub kilkanaście głosek jest źle wymawianych lub zastępowanych przez inne (seplenienie, bezdźwięczność)

·         dyslalię całkowitą (bełkot lub alalia) – wszystkie lub prawie wszystkie głoski nie są w ogóle wymawiane.

-          afazja – częściowa lub całkowita utrata znajomości języka na skutek uszkodzenia pewnych struktur mózgowych

-          jąkanie – zaburzenia płynności mowy (rytmu i tempa)

-          nerwice mowy – mutyzm, afonia, jąkanie, zaburzenia tempa mowy, modulacja siły i wysokości głosu u osób cierpiących na nerwice

-          oligofazja – niedokształcenie mowy, spowodowane niepełnosprawnością umysłową

-          schizofazja – zniekształcenie mowy osób z zaburzeniami myślenia, spowodowane zaburzeniami psychicznymi.

Zaburzenia zdolności matematycznych:

 

Dla oceny poziomu rozwoju zdolności matematycznych należy dokonać pomiaru:

Zgodnie ze zmodyfikowanym modelem hierarchii zdolności umysłowych Verona część matematycznej inteligencji składa się z następujących czynników:

-          G – czynnik ogólny

-          Percepcyjny

-          Przestrzenny

-          Słowny

-          Liczbowy

-          Pamięci

-          Rozumowania

-          Inne szkolne

 

Wg L. Kosca specyficzne trudności w uczeniu się matematyki spowodowane są tzw. dyskalkulią rozwojową. „Dyskalkulia rozwojowa jest strukturalnym zaburzeniem zdolności matematycznych, mającym swe źródło w genetycznych lub wrodzonych nieprawidłowościach tych części mózgu, które są bezpośrednim anatomiczno – fizjologicznym podłożem dojrzewania zdolności matematycznych zgodnie z wiekiem. Jest zaburzeniem występującym bez jednoczesnego zaburzenia ogólnych funkcji umysłowych”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin