KONSPEKT ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYC_luty.doc

(32 KB) Pobierz
KONSPEKT ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH

KONSPEKT ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH

 

Gimnazjum

 

 

TEMAT: Agresja – jak powstaje, jak sobie z nią radzić? Dlaczego zachowujemy się agresywnie?

 

 

Cele zajęć:

- uświadomienie co oznacza termin „agresja” oraz „przemoc”

- ćwiczenie myślenia logicznego, uzasadniania swoich wypowiedzi

- uczeń wie co to jest agresja

- uczeń zna mechanizmy powstawania agresji

- zapoznanie uczniów z etapami powstawania agresji

- uczeń potrafi powiedzieć „nie” w sytuacjach, w których go namawiają inni

- zapoznanie uczniów ze sposobami radzenia sobie z agresją i przemocą

- uczeń potrafi przeciwdziałać agresji

- uczeń poznaje różne przyczyny zachowań agresywnych

- przedstawienie uczniom innych niż agresja możliwości reagowania

 

Metody pracy:

- podająca – pogadanka, rozmowa

 

Formy pracy:

- indywidualna

- zespołowa

 

Środki dydaktyczne:

- opowiadanie, opisy sytuacji

 

 

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

 

 

 

1.      Sprawy organizacyjne

- sprawdzenie obecności

- podanie tematu zajęć

 

2.      Część właściwa

- rozmowa na temat agresji i przemocy (wyjaśnienie pojęć)

- opowiadanie

a) nauczyciel czyta uczniom po kolei każdą z czterech części opowiadania; po każdej części zadaje uczniom pytania, na które uczniowie odpowiadają

              cz. I – Co przeżywa Jacek?

              Cz. II – Co przeżywa Jacek? Jak zmieniły się jego odczucia i dlaczego?

              Cz. III – Co przeżywa Jacek?

              Cz. IV – Co przeżywa Jacek? Jak zmieniły się jego odczucia i dlaczego?

b) rozmowa z uczniami na temat agresywnego zachowania Jacka oraz przyczyn, które spowodowały, że chłopak zareagował w tak negatywny sposób na prośbę mamy.

- wyodrębnienie wspólnie z uczniami etapów powstawania agresji

- pogadanka o panowaniu nad agresją (na podstawie opowiadania o Jacku)

- rozmowa na temat kontrolowania agresji (na podstawie własnych doświadczeń)

- nauczyciel wyjaśnia uczniom sposoby odmawiania

- uczniowie przedstawiają propozycje rozwiązywania problemów przedstawionych w opisanych, przykładowych sytuacjach

- pogadanka o agresji i przemocy na podstawie opisu sytuacji (uczniowie odpowiadają na pytania pomocnicze)

- poszukiwanie przyczyn zachowań agresywnych (na podstawie krótkich opowiadań – opisu sytuacji)

 

3.      podsumowanie

- podkreślenie faktu, że odmawianie innym jest trudne, ale czasami, w pewnych sytuacjach konieczne

- uczniowie podają propozycję dokończenia zdania „Zamiast reagować agresywnie, mogę….”

- podziękowanie

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin