Mobbing.doc

(32 KB) Pobierz
Mobbing – przemoc psychiczna w miejscu pracy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mobbing – przemoc psychiczna w miejscu pracy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

              Wszelkie publikacje literatury wyrażają się w sposób bardzo zbliżony co do definicji mobbingu. Można zatem stwierdzić, że mobbing to celowe nękanie i prześladowanie pracownika lub też rzadziej grypy pracowników, mające na celu w końcowej fazie jego (ich) „wypalenie”. Jest to zjawisko długotrwałe i występuje systematycznie co jakiś określony czas. W efekcie takiego działania, osoba maltretowana pozbawiona jest możliwości obrony, co sprowadza się do tego, iż bezradność i bezsilność takiej osoby w pracy pozostają tak długo, jak długo prowadzone są działania mobbingowe w jej kierunku.

 

              Z przemocą psychiczna w miejscu pracy mamy do czynienia wszędzie tam, gdzie ludzie przebywają ze sobą przez dłuższy okres czasu (firmy ,zakłady pracy, związki, itp.). Zjawisko mobbingu jest tak rozpowszechnione, że stało się zjawiskiem bardzo ciężkim do kontrolowania i zapobiegania. Wynika to z faktu, że większość poszkodowanych pracowników (w obawie o utratę pracę) nie zgłasza nikomu o swojej sytuacji na stanowisku pracy. Cel, jaki obiera sobie sprawca takiego dyskryminującego działania to zepsucie opinii i zaszkodzenie poszkodowanej osobie w taki sposób, aby wyeliminować ją ze stanowiska które ta obecnie zajmuje. Mobbing występuje zazwyczaj w tych organizacjach, w których kierownictwo stara się nie dostrzegać (lub po prostu nie dostrzega) konfliktów w personelu.

 

              Ciężko jednoznacznie określić przyczyny zjawiska mobbingu. Składa się na to bardzo wiele czynników, spośród których można wymienić tylko tych kilka bardziej ważnych. Najczęściej prześladowane są osoby słabsze i wyjątkowo wrażliwe. Często także są to tacy ludzie, którzy mają silną osobowość, a mimo to nie głoszą swoich poglądów w sposób pewny i otwarty. Ofiarą może być także osoba, która jest doskonałym i wszechstronnym pracownikiem, który przez swoje atuty mógłby odsuwać w cień osobę, będącą jego przełożonym. Dręczenie i nękanie pracownika jest często własną ucieczką pracodawcy czy kierownika od braku kwalifikacji i odpowiedniej wiedzy, potrzebnej do sprawnej organizacji pracy. Poprzez takie odwrócenie uwagi, pracownik znajduje się w pozycji praktycznie bez wyjścia. Wszędzie tam, gdzie mobbing występuje, pracodawca czy też jego przełożony niewątpliwie chce doprowadzić do tego, aby osoby jemu podwładne nie ufały sobie nawzajem. Celem tego jest stale zwiększająca się zawiść oraz wzmożona rywalizacja w gronie pracowników. Przyczyną opisywanego problemu może być także pozycja społeczna ofiary mająca swój szczególny wyraz w kolorze skóry, narodowości, wyznawanych poglądach religijnych, czy też orientacji seksualnej. Przyczyny mogą być bardzo różne, a zależne mogą być od tego jak instytucja jest zorganizowana, czy też jaka jest hierarchia występująca w personelu.

 

Mobbing jest zjawiskiem rozwiniętym na skalę ogólnoświatową. Na całym świecie (także w Polsce) poszkodowanych zostało w ten sposób już miliony osób. Wiele z nich zaznało na własnym przykładzie jak wielkie szkody może poczynić zjawisko mobbingu. A niesie ono za sobą bardzo poważne konsekwencje, takie jak:

·         skrajne wyczerpanie psychiczne i fizyczne,

·         niezdolność do pracy (brak pracy),

·         trudności w życiu osobistym,

·         trudności finansowe,

·         choroby psychiczne oraz inne dolegliwości,

·         inne.

 

Zjawisko mobbingu jest tematem na tyle poważnym, że nie wolno go unikać, ponieważ brak reakcji przyczynia się do rozwoju problemu i przynosi za sobą cierpienie ludzkie w różnorodnej formie.

 

Podsumowując warto zaznaczyć, że nie zawsze w złych relacjach, jakie panują często w organizacjach i ich personelu zachodzi zjawisko mobbingu. Stąd także stwierdzenie, że nie każda szykana, plotka, czy złowrogie stwierdzenia w personelu można nazwać działaniem mobbingowym. Aby poczynić postęp w zahamowaniu tego poważnego zjawiska, należy dołożyć wszelkich starań poprzez dokładne i szczegółowe sprecyzowanie pojęcia problemu, ponieważ pod słowem mobbing nie kryje się jedno, wszechobecne tłumaczenie. Niewątpliwie to właśnie stanowi znaczny problem w poprawie sytuacji na stanowiskach w miejscach pracy.

Podstawowym zadaniem władz i kierownictwa każdej instytucji jest stworzenie takiego klimatu w środowisku pracy, że personel, zarządzany w sposób jasny i dla każdego klarowny, przy użyciu jasnych dla wszystkich reguł, będzie chroniony przed wszelkimi próbami nadużyć i mobbingiem ze strony swoich przełożonych. Tylko wprowadzenie takiego sytemu organizacji pracy przyniesie zdecydowane zadowolenie zatrudnionych, a tym samym wpłynie znacznie na ich wydajność w pracy.

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin