Wykład 16.12.2011.odt

(28 KB) Pobierz

Prawo międzynarodowe: Prawo konfliktów wojennych zjazd 6/  16.12.2011 r.

 

1.Pojęcie wojny sprawiedliwej – działania wojenne skierowane w stosunku do innego państwa ,miały na celu np. zwrot zagarniętych ziem przez nieprzyjaciela funkcjonowało do średniowiecza. Odstępowano od tej doktryny . Obecnie używa się tylko pojęcia wojna obronna . Nie można wszczynać wojen .

 

2. Pojęcia :

a)Stan wojny

b)Działania wojenne – zw. walką zbrojną

 

Nie są to pojęcia tożsame .Pojęciem szerszym jest pojęcie działań zbrojnych .

Stan wojny – to stan występujący między dwoma państwami łączy się zawsze z wypowiedzeniem wojny . Najczęściej nikt nie wypowiada stanu wojennego ,ale rozpoczynana jest walka zbrojna . Przykład działań bez wypowiadania wojny np. Chiny – ZSRR

Jak również działania między Chinami a Japonią .

 

                     Co to jest prawo wojenne?

prawo wojenne ma na celu humanizacje działań wojennych . Prawo wojenne odnosi się do m. in. : wojen cywilnych =wojen domowych , stanu wojny,konfliktów wojennych .

Regulowane Konwencją Genewską z 1949 r. Obejmuje ona strony konfliktu następujące:

państwa,walkę ruchów wyzwoleńczych i inne strony .

 

3.Podstawowe zasady prawa wojennego :

1.                  prawo wojenne mówi jakimi środkami można prowadzić walkę .

2.                  mówi o broni ,która może być stosowana

3.                  mówi o celach wojny

4.                  mówi co może być celem wojny : nigdy miejsca pobytu ludności cywilnej

5.                  działania wojenne nie mogą być prowadzone przeciwko ludności cywilnej - ponieważ wojna jest to stan jaki rozgrywa się między państwami lub instytucjami a, anie między ludnością cywilna .Reprezentantem państwa jest armia .

                     Czy można stosować prawo wojenne w stosunkach wojennych ?

Prawo wojenne powinno być brane pod uwagę w konfliktach zbrojnych . najczęściej konflikty zbrojne mają charakter wojny domowej . Maja najczęściej podłoże narodowościowe . Np. konflikt czeczeński . Konflikt rozpoczął się na początku lat 90 między Rep. Czeczeni a ZSRR.

 

4.Zasad humanizmu działań wojennych :

a) jeżeli prowadzi się działania zgodnie z prawem wojennym to nie można stosować zamachów podczas działań wojennych

b)podczas działań wojennych  nie można stosować tortur i okaleczeń

c)nie można wykonywać egzekucji bez wyrok : Sądy wojenne

d)podczas działań wojennych występuje ochrona powstańców i nie należy ich traktować jako siły zbrojne (konwencja genewska z 1949 r. )

d)                  

Konwencje Genewskie zostały rozbudowane .

 

5.Źródła prawa wojennego :

1.                  a)Dawne prawo wojenne to prawo zwyczajowe – tworzyło się gdy wojna była dopuszczalna

Z biegiem czasu zachodziła potrzeba -humanizacji wojny .

 

 

 

2.                  b) pierwsze źródło : 1864 r. podpisanie Konwencji Genewskiej mówiącej o polepszeniu losu rannych wojskowych, powstała na kanwie wojny Francji z Austrią , tzw. pierwsza Konwencja Czerwonokrzyska , potem 3 krotnie zmieniana (pierwsza 1906 r. , w 1929r. i

1949 r. )

c)Konferencja Pokojowa w Hadze  1899 r. - przyjęto tam dwie konwencje dot. prawa wojennego – pierwsza -prawo wojny lądowej , druga – prawo wojny morskiej ,

d)Druga Konferencja Haska – przyjęła kolejnych 13 Konwencji : z których to 11 dotyczyło prawa wojny. Po części nawiązywał

e)1925 r . - przyjęto Protokół do wcześniejszej konwencji , mówił on o zakazie stosowania podczas wojny różnorodnych gazów trujących i duszących i środków duszących .

f)1929 r . - Konwencja o Traktowaniu Jeńców wojennych – konwencja zastosowana przez Niemcy w stosunku do polskich żołnierzy . Stroną Konwencji nie był ZSRR.

g)1949 r . - przyjęto w Genewie 4 Konwencje – O ochronie ofiar wojny dotyczyła: ochrony rannych , rozbitków morskich i lotniczych  , jeńców oraz ochrony ludności cywilnej .

h)1954 r . Konwencja o ochronie Dóbr Kultury w razie konfliktu zbrojnego -  na podstawie tej Konwencji możliwy jest odbiór zagrabionych rzeczy .

i)1977r . - powstały dwa protokoły do Konwencji z 1949 r . - dotyczą one ofiar międzynarodowych konfliktów zbrojnych oraz ofiar w konfliktach nie mających charakteru międzynarodowego

 

6.Pojęcia obowiązujące w prawie wojennym

a)obszar wojny – to terytorium na którym siły zbrojne sił przeciwnych mogą prowadzić działania wojenne . Obecnie obejmuje on obszar lądowy , powietrzny i obszar morski . Konwencja z 1966r. zakazuje prowadzenia działań wojennych w kosmosie . Zneutralizowane obszary – to np. Antarktyka – to obszar wyłączony .

b)teatr wojny – pojęcie węższe od obszaru . Jest to faktyczny obszar gdzie są prowadzone działania . Często teatr wojny wkracza na obszary zneutralizowane gwałcąc prawo wojny np. kanał sueski (56 r.7)

c)początek wojny – konwencja haska z 1907 r. - o tzw . rozpoczęciu kroków nieprzyjacielskich , mówi ona o tym ,że rozpoczęcie wojny musi łączyć się z jednoznacznym wypowiedzeniem wojny przez jedną ze stron i jednoczesnym poinformowanie stron . Wraz z wypowiedzeniem wojny następuje zerwanie stosunków dyplomatycznych ale nie konsularnych .

1939 r. W Berlinie funkcjonował Konsulat Polski a w Polsce Niemiecki .

 

7.Wojna lądowa :

a)Siły zbrojne

              -armia

              kombatanci – muszą posiadać dowódce , muszą być oznakowani , muszą jawnie nosić               broń , przestrzega prawa wojennego

                      nie -kombatanci

                      siły porządkowe

                      korpus ochotniczy

                      powstańczy , powstańcy mogą zostać zaliczeni do sił zbrojnych jeśli jawnie noszą broń , przestrzegają praw i zwyczajów prawa wojennego ,mają dowódcę

 

Ruch partyzancki  – instytucja która powstała w czasie II wojny światowej , nie był opisany w Regulaminie Haskim . Dopiero Konwencja Genewska z 49r. włączyła ruch partyzancki do sił zbrojnych .

Warunki ,które muszą spełniać - muszą mieć dowódce , stały znak ,który zalicza ich do określonej grupy , muszą przestrzegać praw i zwyczajów , muszą posiadać broń .

 

8.Przez prawo wojenne nie są chronieni:

a) szpiedzy - podlegają prawu państwa na którego terytorium wykonują swoja prace .

b)zwiadowcy . przy czym muszą oni być umundurowani w przeciwnym wypadku są traktowani jako szpiedzy . Po schwytaniu muszą być traktowani jako jeńcy wojenni jeśli są u umundurowani .

c)Dezerterzy -podlegają prawu państwa własnego – rozstrzeliwani

d)Najemcy

 

9.Chronieni prawem wojennym :

a)Ofiary wojny lądowej – głównie chorzy i ranni . Regulacja z 1949 r. , mówi ona ,że chorzy i ranni powinni być traktowani w sposób humanitarny . Powinni być hospitalizowani i leczeni . Zabrania się dobijania rannych i szczególnej ochronie podlegają obiekty tj. szpitale oraz ruchome formacje szpitalne . Państwa powinny wymienić się rannymi . Personel humanitarny podlega szczególnej ochronie

b)Jeńcy – członek jednej ze stron , który dostał się do niewoli , jest pod władza nieprzyjacielską . Regulują ich statut : regulamin Haski z 1907 r. , konwencja Genewska z 1939 r . oraz ta z 1949 r.

Podstawowa zasada – jeńcy powinni być traktowani humanitarnie .Jeniec podlega władzy państwa na obszarze,którego został zatrzymany . Repatriacja , przekazywanie jeńców do kraju ojczystego .Jeńcy powinni być repatriowani z dala od działań wojennych,muszą mieć zapewnione lokum ,umundurowanie, wyżywienie . Zgodnie z prawem wojennym każdy jeniec ma prawo do ucieczki . Jeniec ,który uciekł , a go złapano to może podlegać karze , ale może być to tylko kara dyscyplinarna . jeńcy mogą być zatrudniani ,ale nie dotyczy to kadry oficerskiej .Kadra oficerska musi wyrazić zgodę na to żeby pracowali . Każdy jeniec ma prawo do poszanowania czci i godności .

c)Ochrona ludności cywilnej , uregulowana w 1949 r. -  wcześniej obowiązywały normy zwyczajowe – ochrona ludności cywilnej jest dokonywana przez organizacje pozarządowe jak i różnego rodzaje organizacje pozarządowe z innych państw .

Konwencja mówi również o traktowaniu ludności na terenach okupowanych – zakazuje kar zbiorowych , składania przysięgi lojalności , przesiedleń , deportacji oraz skłaniania ludności do działań przeciwko własnemu państwu . Każda okupacja jest zgodnie z prawem wojen stanem przejściowym – jest to tymczasowe ustanowienie władzy na danym terytorium .

 

10. Wojna morska -podobnie jak lądowa – ma siły zbrojne : okręty wojenne , łodzie podwodne ,marynarkę wojenna .

 

11. Ochrona rozbitków – II Konwencja Genewska z 49r.

                      powinni być wyławiani i traktowani jako jeńcy

 

12. Wojna powietrzna – zasady ustalane po II wojnie światowej

1920 r . - na konferencji w Paryżu , po raz pierwszy określono granice powietrzną , słup powietrza do 30 km . - nasza przestrzeń powietrzną . Podczas działań nie należy jej naruszać . Wojna regulowana przez I Konwencje Genewską z 1949 r. - mówi o rozbitkach , szczególnie trzeba uważać na statki powietrzne oznaczone czerwonym krzyżem .

 

13. Zakończenie wojny – należy odróżnić

                      zakończenie wojny oraz zakończenie działań wojennych

                      Zakończenie działań wojennych nie oznacza zakończenia wojny .

                      Zakończenie działań wojennych :

zawieszenie broni : to swego rodzaju rozejm na określonym terytorium – rozejm miejscowy

jeśli dojdzie do rozejmu tzn. zawieszenia wszystkich operacji wojennych wyróżniamy :

                      rozejm ogólny

                      rozejm kapitulacyjny – poddanie jednej ze stron

           

Rozejmy nie kończą wojny . Aby wojna została zakończona musi być podpisana umowa międzynarodowa, Traktat Pokojowy . Czasami może być zastąpiony jednostronna deklaracja lub nawiązaniem stosunków pokojowych .  Traktat pokojowy podpisuje się między stronami konfliktu -

                       

musi zawierać :odszkodowanie ,restytucje, sprawę cesji – z reguł dochodzi do przeniesienia granicy

Traktaty pokojowe trwają w czasie .

 

13. Neutralność wojny – z obecnego punktu widzenia niedopuszczalne ,ponieważ jest to sprzeczne z zaleceniami ONZ- z bezpieczeństwem zbiorowym .( Z punktu widzenia historycznego – Konwencja z 1907 r ) .

 

 

 

 

 

 

 

6.                   

 

4

Zgłoś jeśli naruszono regulamin