Wykłady - Podstawy prawne opieki i wychowania.doc

(1899 KB) Pobierz
Podstawy prawne opieki i wychowania – wykłady

Podstawy prawne opieki i wychowania – wykłady

 

  1. Kodeks rodzinny i opiekuńczy z dnia 25.02.1964 Dz.U. nr 9 poz. 59
  2. Ustawa o pomocy społecznej
  3. Kodeks postępowania cywilnego
  4. Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi
  5. Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii
  6. Ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich
  7. Prawo Międzynarodowe ratyfikowane w Polsce:

·         Powszechna Deklaracja Praw Człowieka i Obywatela

·         Karta Praw Dziecka

·         Konwencja o Prawach dziecka

·         Europejska Karta Społeczna

 

Konstytucja - podstawa do stanowienia ustaw, a ustawy do rozporządzeń

KONSTYTUCJA ----> USTAWY ----> ROZPORZĄDZENIA

 

Z Konstytucji RP:

Art. 18.

Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej.

Art. 33.

1.Kobieta i mężczyzna w Rzeczypospolitej Polskiej mają równe prawa w życiu rodzinnym, politycznym, społecznym i gospodarczym.

2.Kobieta i mężczyzna mają w szczególności równe prawo do kształcenia, zatrudnienia i awansów, do jednakowego wynagradzania za pracę jednakowej wartości, do zabezpieczenia społecznego oraz do zajmowania stanowisk, pełnienia funkcji oraz uzyskiwania godności publicznych i odznaczeń.

Wyżej wymienione artykuły stanowią podstawę do kodeksu rodzinnego

 

Definicja rodziny

 

Brak definicji prawnej, podmiotami prawa są poszczególni członkowie rodziny a nie rodzina jako jednostka

Art. 27. Kodeks cywilny

Miejscem zamieszkania osoby pozostającej pod opieką jest miejsce zamieszkania opiekuna.

Art. 27. Kodeksu rodzinnego

Oboje małżonkowie obowiązani są, każdy według swych sił oraz swoich możliwości zarobkowych i majątkowych, przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny, która przez swój związek założyli. Zadośćuczynienie temu obowiązkowi może polegać także, w całości lub w części, na osobistych staraniach o wychowanie dzieci i na pracy we wspólnym gospodarstwie domowym.

 

Rodzina w ujęciu socjologicznym: zbiorowość ludzi powiązanych ze sobą więzią małżeństwa, powinowactwa, pokrewieństwa lub przysposobienia (adopcji), która zaspokaja swoje potrzeby i chroni potrzeby swoich członków.

Konkubinat nie korzysta ze statusu rodzinnego nie jest objęty ochroną prawa rodzinnego.

Prawo miedzy narodowe na temat rodziny deklaracja praw człowieka i obywatela, karta praw dziecka – 2 akty prawne na które można się powołać

 

Art. 16 Deklaracja Praw Człowieka

(1) Mężczyźni i kobiety, bez względu na jakiekolwiek różnice rasy, narodowości lub wyznania, mają prawo po osiągnięciu pełnoletności do zawarcia małżeństwa i założenia rodziny. Maja oni równe prawa w odniesieniu do zawierania małżeństwa, podczas jego trwania i po jego ustaniu.
(2) Małżeństwo może być zawarte jedynie za swobodnie wyrażoną pełną zgodą przyszłych małżonków.
(3) Rodzina jest naturalną i podstawową komórką społeczeństwa i ma prawo do ochrony ze strony społeczeństwa i Państwa.

Art. 25 Deklaracja Praw Człowieka

(1) Każdy człowiek ma prawo do poziomu życia zapewniającego zdrowie i dobrobyt jemu i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarska i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do poczucia bezpieczeństwa w przypadku bezrobocia, choroby, kalectwa, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.
(2) Matka i dziecko mają prawo do specjalnej opieki i pomocy. Wszystkie dzieci, zarówno małżeńskie jak i pozamałżeńskie, korzystają z jednakowej ochrony społecznej.

Art. 16 Europejska Karta Społeczna

Prawo rodziny do ochrony społecznej, prawnej i ekonomicznej

W celu zapewnienia warunków niezbędnych do pełnego rozwoju rodziny, która jest podstawową komórką społeczeństwa, Umawiające się Strony zobowiązują się popierać ekonomiczną, prawną i społeczną ochronę życia rodzinnego, zwłaszcza poprzez takie środki, jak świadczenia społeczne i rodzinne, rozwiązania podatkowe, zachęcanie do budowania mieszkań dostosowanych do potrzeb rodzin, świadczenia dla młodych małżeństw oraz wszelkie inne stosowne środki.

Art. 17 Europejska Karta Społeczna

Prawo matek i dzieci do ochrony społecznej i ekonomicznej

W celu zapewnienia skutecznego wykonywania prawa matek i dzieci do ochrony społecznej i ekonomicznej, Umawiające się Strony zobowiązują się podejmować wszelkie konieczne i odpowiednie środki w tym celu, włączając w to ustanowienie lub utrzymywanie odpowiednich instytucji lub służb.

 

Pokrewieństwo i powinowactwo

 

Pokrewieństwo – wynik węzła krwi łączącego określone osoby. Rozróżnia się linie i stopnie pokrewieństwa.

Linie pokrewieństwa:

  1. pokrewieństwo w linii prostej – osoby, które pochodzą jedna od drugiej. Pokrewieństwo w tej linii obejmuje przodków i ich zstępnych* np. dziadek, ojciec, syn, wnuk
  2. pokrewieństwo w linii bocznej – osoby mające co najmniej jednego wspólnego przodka (członka rodziny), ale od siebie nie pochodzącego, np. rodzeństwo (przyrodnie i rodzone)

* - zstępni – idą w dół, czyli dziadek, ojciec, syn, wnuk

- wstępni – idą w górę, czyli wnuk, syn, ojciec, dziadek

Stopnie pokrewieństwa ustala się wg ilości urodzeń, np. matka i syn są krewnymi w linii prostej pierwszego stopnia, natomiast dziecko syna, czyli wnuk – w linii prostej drugiego stopnia (wnuk dla dziadka).

W linii bocznej najbliższym stopniem pokrewieństwa jest stopień drugi (np. rodzeństwo przyrodnie i rodzone)

MATKA



°





°° SYN °°



BRAT ° SIOSTRA

WNUK

 

Powinowactwo – z małżeństwa wynika powinowactwo pomiędzy małżonkiem a krewnymi jego małżonka, np. brat żony (szwagier) w stosunku do jej męża, ojciec/matka kobiety/mężczyzny w stosunku do jej/jego męża/żony (teść do zięcia itp.)(ojciec żony w stosunku do jej męża czyli teść) (mąż dla mojej rodziny staje się powinowactwem)

Tu również występują linie i stopnia

Art. 26. Kodeks rodzinny

Z małżeństwa wynika powinowactwo między małżonkiem a krewnymi drugiego małżonka; trwa ono mimo ustania małżeństwa.

Powinowactwo nie ustaje przy rozwodzie, ustaje jednak przy śmierci współmałżonka.

Małżeństwo – jest usankcjonowanym prawnie, indywidualnym, naturalnym, duchowym i cielesnym, z założenia trwałym związkiem kobiety i mężczyzny.

Małżeństwo tworzy podstawę stanu cywilnego dziecka. Istnieje domniemanie pochodzenia dziecka od męża jego matki.

Skutki prawne zawarcia małżeństwa: zezwala na wspólne dokonywanie czynności prawno rodzinnych, np. przysposobienie, wspólna odpowiedzialność podatkowa, za długi małżonków oraz zakaz zawierania związku małżeńskiego z inną osobą

 

Konkubinat – w świetle prawa jest związkiem kobiety i mężczyzny pozbawionym konsekwencji prawno rodzinnych. Nie może być on sam przez się źródłem żadnych praw i obowiązków uregulowanych w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym

 

Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy:

Art. 1.

 

§ 1. Małżeństwo zostaje zawarte, gdy mężczyzna i kobieta jednocześnie obecni złożą przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego oświadczenia, że wstępują ze sobą w związek małżeński.

 

§ 2. Małżeństwo zostaje również zawarte, gdy mężczyzna i kobieta zawierający związek małżeński podlegający prawu wewnętrznemu kościoła albo innego związku wyznaniowego w obecności duchownego oświadczą wolę jednoczesnego zawarcia małżeństwa podlegającego prawu polskiemu i kierownik urzędu stanu cywilnego następnie sporządzi akt małżeństwa. Gdy zostaną spełnione powyższe przesłanki, małżeństwo uważa się za zawarte w chwili złożenia oświadczenia woli w obecności duchownego.

 

§ 3. Przepis paragrafu poprzedzającego stosuje się, jeżeli ratyfikowana umowa międzynarodowa lub ustawa regulująca stosunki między państwem a kościołem albo innym związkiem wyznaniowym przewiduje możliwość wywołania przez związek małżeński podlegający prawu wewnętrznemu tego kościoła albo innego związku wyznaniowego takich skutków, jakie pociąga za sobą zawarcie małżeństwa przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego.

 

§ 4. Mężczyzna i kobieta, będący obywatelami polskimi przebywającymi za granicą, mogą zawrzeć małżeństwo również przed polskim konsulem lub przed osobą wyznaczoną do wykonywania funkcji konsula.

 

Wyjątek do artykuły 1 stanowi artykuł 6 Kodeksu Rodzinnego:

Art. 6.

 

§ 2. Pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie z podpisem urzędowo poświadczonym i wymieniać osobę, z którą małżeństwo ma być zawarte.

 

Art. 4.

 

Małżeństwo przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego nie może być zawarte przed upływem miesiąca od dnia, kiedy osoby, które zamierzają je zawrzeć, złożyły kierownikowi urzędu stanu cywilnego pisemne zapewnienie, że nie wiedzą o istnieniu okoliczności wyłączających zawarcie tego małżeństwa. Jednakże kierownik urzędu stanu cywilnego* może zezwolić na zawarcie małżeństwa przed upływem tego terminu, jeżeli przemawiają za tym ważne względy.

 

*posiada kompetencje organów gminy jako zadania zlecone

 

Przesłanki zawarcia małżeństwa:

  1. Odmienność płci – mężczyzna i kobieta - nukturnięci
  2. Złożenie przez kobietę i mężczyznę zgodnych oświadczeń, że wstępują ze sobą w związek małżeński
  3. Jednoczesna obecność małżonków w czasie składania oświadczeń
  4. Złożenie tych oświadczeń przed odpowiednim organem (kierownik urzędu cywilnego, bądź konkordat - duchowny)
  5. Brak przeszkód małżeńskich

 

* nukturienci – przyszli małżonkowie

 

Przeszkody zawarcia małżeństwa:

      1. Brak różnicy płci
      2. Brak odpowiedniego wieku Art.10 KRiO
      3. Ubezwłasnowolnienie całkowite Art. 11 KRiO
      4. Choroba psychiczna lub niedorozwój umysłowy Art. 12 KRiO
      5. Istniejący związek małżeński (bigamia, wielogamia) Art. 13 KRiO
      6. Pokrewieństwo lub powinowactwo w określonej linii Art. 14 KRiO
      7. Przysposobienie Art. 15 KRiO
      8. Niektóre wady oświadczenia woli (podstęp, groźba, błąd)
      9. Istniejący węzeł małżeński w razie orzeczenia separacji

 

Art. 206. Kodeks Karny

Kto zawiera małżeństwo, pomimo że pozostaje w związku małżeńskim,

podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

 

Powództwo o unieważnienie małżeństwa – następuje to w procesie. Z powództwem takim mogą wystąpić małżonkowie lub prokurator, a w przypadku bigamii dorosłe dzieci, które mają w tym interes prawny.

 

Prawa i obowiązki małżonków (Dział II KRiO)

 

Obowiązki małżonków (Art. 23 KRiO):

·         Wspólne pożycie (w 3 płaszczyznach: duchowej, fizycznej i gospodarczej)

·         Wzajemna pomoc

·         Wierność (zapłodnienie In vitro bez wiedzy męża to też zdrada, jak również flirt internetowy – gdy następuje więź emocjonalna z daną osoba)

·         Zaspakajanie potrzeb rodziny (Art. 27 KriO)

Art. 23. Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy

Małżonkowie mają równe prawa i obowiązki w małżeństwie. Są obowiązani do wspólnego pożycia, do wzajemnej pomocy i wierność oraz do współdziałania dla dobra rodziny, którą przez swój związek założyli.

Art. 27. Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy

Oboje małżonkowie obowiązani są, każdy według swoich sił oraz swych możliwości zarobkowych i majątkowych, przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny, którą przez swój związek założyli. Zadośćuczynienie temu obowiązkowi może polegać także, w całości lub w części, na osobistych staraniach o wychowanie dzieci i na pracy w e wspólnym gospodarstwie domowym.

Istotne sprawy rodzinne (Art. 24)

Istotne sprawy rodziny:

·         Miejsce zamieszkania

·         Sposób korzystania ze wspólnego mieszkania

·         Sprawy z korzystania ze wspólnych rzeczy w mieszkaniu i rzeczy osobistych

 

Zwykły zarząd to życie codzienne, bieżące sprawy, wyżywienie, ubranie, rozwój duchowy, opłaty, wspólne zamieszkanie (Art. 29 o sprawach zwykłego zarządu)

Art. 28 – likwiduje konieczność alimentacyjna, umożliwia wypłacanie części lub całości poborów do rąk małżonka.

Art. 30 o odpowiedzialności solidarnej

Kodeks cywilny mówi co to jest solidarność

 

 

Małżeńskie ustroje majątkowe (Dział III KRiO)

 

Małżeński ustrój majątkowy określa sytuację prawną małżonka względem majątku współmałżonka. Może być:

  1. Wspólnością ustawową majątkową
  2. Umowną wspólnością majątkową:

o        Rozszerzoną wspólnością majątkową

o        Ograniczoną wspólnością majątkową

  1. Rozdzielnością majątkowa, która może nastąpić na skutek:

o        Zniesienia wspólności przez sąd

o        Umowy

o        Z mocy ubezwłasnowolnienia małżonka

Rozdzielność majątkowa może być przymusowa lub umowna

 

Wierzytelność – kwota, która jeszcze nie została wypłacona dla małżonka lub na konto.

Co wchodzi w skład majątku wspólnego i osobistego?

 

Majątek wspólny (art. 31 KRiO):

1) pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków,

2) dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków,

3) środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków.

Art.31. Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy

§ 1. Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

§ 2. Do majątku wspólnego należą w szczególności:

1) pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków,

2) dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków,

3) środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków.

 

Do majątku osobistego każdego z małżonków należą (art. 33 KRiO):

 

1) przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności u...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin