Podróż przez cztery pory roku.doc

(28 KB) Pobierz

Podróż przez cztery pory roku”

Scenariusz zajęcia z wykorzystaniem pomocy edukacyjnych

„BRO – POSZ”

DLA DYREKTORÓW PRZEDSZKOLI MIELECKICH I GMINY MIELEC

mgr Beata Baran, mgr Edyta Rembisz

nauczycielki Przedszkola Miejskiego nr 6

w Mielcu

Temat: Podróż przez cztery pory roku.

Cele:

demonstracja i wykorzystanie pomocy edukacyjnych „BRO – POSZ”

(„Gry edukacyjne na cały rok”, „Pory roku w oknie”, „Poznajemy

zwierzęta”),

utrwalenie umiejętności rozpoznawania i nazywania pór roku,

umiejętność przyporządkowania elementów do odpowiednich pór roku,

ćwiczenia w odczytywaniu wyrazów,

utrwalenie znajomości symetrii osiowej.

Pomoce:

pomoce firmy „BRO – POSZ” („Gry edukacyjne na cały rok”, „Pory roku

w oknie”, „Poznajemy zwierzęta”),

chusta animacyjna,

motyle w trzech kolorach (wykonane z kolorowych serwetek) oraz kwiatki

w takim samym kolorze.

Przebieg zajęcia:

1. Powitanie zaproszonych gości. Zabawa integracyjna przy piosence „Witam

was”.

Wszyscy są, witam was,

Zaczynamy już czas.

Jestem ja, jesteś ty

Raz, dwa, trzy.

Beata Baran, Edyta Rębisz – „Podróż przez cztery pory roku”

100

2. „Podróż po czterech porach roku” – dzieci ustawiają się w pociąg i przy piosence

Ze stacyjki Siedmiu smutków wyruszają w podróż. Zatrzymują się przy

każdym oknie, rozpoznają daną porę roku, dobierają charakterystyczny

parapet oraz podpis (WIOSNA, LATO, JESIEŃ, ZIMA) – uzasadnienie

swego wyboru.

3. Przyporządkowanie elementów do odpowiednich okienek – pór roku. Dzieci

po kolei losują kartonik z charakterystycznym elementem z danej pory roku.

Podchodzą do odpowiedniego okienka i przypinają go. Po przypięciu cała

grupa sprawdza zgodność elementów z porą roku.

4. Zabawa ruchowa z chustą animacyjną: „Słońce – deszcz – wiaterek i wicher”,

„Karuzela”.

5. Dzieci losują plansze w kolorze zielonym, żółtym, pomarańczowym lub niebieskim.

Na stolikach są kartki w takich samych kolorach, z napisami:

WIOSNA, LATO, JESIEŃ, ZIMA. Dzieci siadają przy odpowiednich

stolikach wg koloru planszy. Dobierają do plansz odpowiednie obrazki,

a następnie podpisy do obrazków.

6. Zabawa ruchowa: „Fruwające motylki” – dzieci otrzymują kolorowe motylki,

które zakładają na ręce. Na podłodze rozłożone są kwiatki w takich samych

kolorach (czerwone, niebieskie, żółte), dzieci – „motylki” fruwają w rytm

muzyki, na przerwę w muzyce przysiadają na odpowiednim kwiatku (tyle

kwiatków ile dzieci).

7. Symetria osiowa – motylek. Dzieci siedzą przy tablicy, na której przypięty jest

motyl z zaznaczoną osią symetrii. Dzieci kolejno losują elementy, które

przypinają na motylu, tak, aby powstała symetria osiowa (z prawej takie same,

jak i z lewej).

8. Ewaluacja zajęcia: „Czy podobało się wam zajęcie?”, „Co najbardziej wam się

podobało?”. Przypięcie buziek uśmiechniętych lub smutnych.

9. Pożegnanie gości.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin