KONSPEKT ZAJĘĆ Z ZAKRESU ROZWIJANIA MOWY I MYŚLENIA DZIECI CZTEROLETNICH
Temat: „Grzyby” – słuchanie wiersza J. Brzechwy ilustrowanego sylwetami.
Cele:
· bogacenie słownika dzieci o nazwy grzybów: borowik i muchomor.
· wdrażanie do uważnego słuchania i obserwowania.
· przestrzeganie przed samodzielnym zbieraniem jakichkolwiek grzybów
· próby formułowania poprawnych gramatycznie wypowiedzi na temat treści wiersza
Metody:
· czynne:
- kierowania własną aktywnością dzieci
- zadań stawianych do wykonania
· słowne:
- wiersz
- rozmowa
· percepcyjne:
- zagadka obrazkowa
Formy:
· zbiorowa
· indywidualna
Środki dydaktyczne:
Wiersz J. Brzechwy „Grzyby”, sylwety występujących w wierszu grzybów i much, duża sylweta borowika pocięta na cztery kawałki, duża kartka papieru z wyciętą dziurą, zagadka, płyta z nagranymi odgłosami lasu, wycięte z papieru borowiki dla każdego dziecka, „Piosenki Misia i Margolci” – kaseta, magnetofon.
Przebieg zajęć:
1. Zagadka obrazkowa. Nauczycielka pokazuje dzieciom tablicę, na której umieszczona jest część kapelusza grzyba wystająca przez nałożoną na nią kartkę papieru z dziurą. Dzieci próbują odgadnąć, co to może być. Następnie nauczycielka uzupełnia fragment o kolejną część. Jeśli dzieci nadal mają trudności z odgadnięciem, zadaje im zagadkę:
Mały, słaby, w lesie stoi,
Nigdy się nie rusza
I przed nikim nie zdejmuje
Swego kapelusza
2. Grzybobranie – opowieść ruchowa. Nauczycielka zaprasza dzieci na grzybobranie. Rozpoczyna opowieść:
Bierzemy koszyki i maszerujemy do lasu zbierać grzyby. Rozglądamy się w jedną i w drugą stronę, czy już widać las. Tak, już blisko. Przyspieszamy kroku już jesteśmy w lesie. Ale gałęzie drzew są bardzo gęste, musimy więc się schylić. Idziemy dalej pochyleni. Co to? Chyba w krzakach siedzi jakiś kolorowy ptak! Skradamy się by zobaczyć go z bliska. Lecz… frr… ptak został spłoszony, spójrzcie do góry jak on pięknie frunie. No, przed nami jeszcze tylko kałuża, robimy więc duży krok podnosząc nogę wysoko do góry. Ojej, tuż obok jest jeszcze większa kałuża. No cóż musimy ją przeskoczyć. Hop… Jesteśmy na miejscu. Ile tu grzybów. Tu i tu i tu (pokazujemy je paluszkami) Pamiętajcie! Borowiki do koszyczka, a muchomorów nie dotykamy! Pobawimy się chwileczkę. Gdy gra muzyka chodzimy po lesie i rozglądamy się, a gdy przestaje grać, zbieramy grzyby. Brawo! Nasze koszyki są pełne borowików. Możemy wracać. Ale co to? Zgubiliśmy się w lesie! Wołajmy więc hop – hop! Hop – hop! Na szczęście widać nasze przedszkole. To dobrze. Bardzo się zmęczyliśmy nosząc pełne kosze grzybów.
3. Prezentacja i omówienie wiersza. Nauczycielka recytuje wiersz, jednocześnie ilustrując jego treść za pomocą sylwet. Następnie omawia wraz z dziećmi jego treść:
- Jak nazywał się król grzybów?
- Kto przeszkadzał borowikowi?
- Jakie grzyby pokonały muchy?
- Czy pamiętacie jeszcze jakieś nazwy grzybów z wiersza?
4. Kolorowanie borowików. Zadaniem dzieci jest pokolorowanie otrzymanych borowików.
5. Zakończenie zajęć i wspólna zabawa przy piosence „Kurki, rydze i maślaki”.
cornel3