wiadomości ogólne.doc

(2490 KB) Pobierz

Astronauta (kosmonauta)

to osoba odbywająca loty kosmiczne lub przygotowana do ich odbywania.

http://kosmos.ovh.org/g/astronaut%20(3).jpg

Pierwszym kosmonautą był Rosjanin Jurij Gagarin

(lot 12 kwietnia 1961 statkiem kosmicznym Wostok ).

Jurij Gagarin - pierwszy człowiek w kosmosie, Bohater Związku Radzieckiego i kawaler Orderu Lenina.

W styczniu 1960 został jednym z 20 pilotów, którzy rozpoczęli przygotowania do lotów w kosmos. Treningi odbywały się w tajemnicy, a grupa kandydatów do pierwszego lotu w kosmos została potem zmniejszona do sześciu. 10 kwietnia 1961 Komisja Państwowa zdecydowała, że to właśnie on będzie pierwszym człowiekiem, który poleci w przestrzeń międzyplanetarną.

12 kwietnia 1961 odbył w statku kosmicznym Wostok lot po orbicie satelitarnej Ziemi, dokonując jednokrotnego jej okrążenia w ciągu 1 godziny 48 minut.

Był to pierwszy w dziejach ludzkości lot człowieka w przestrzeni kosmicznej. Ciekawostką jest jednak to, gdyż Gagarin nie doleciał swoim statkiem kosmicznym do Ziemi, lecz katapultował się z niego, zresztą zgodnie z planem i osiągnął powierzchnię Ziemi na spadochronie.

Pierwszą kobietą w kosmosie była

Walentina Tierieszkowa (czerwiec 1963 ).

Walentina Tierieszkowa.jpg

Walentina Tierieszkowa jest byłą radziecką kosmonautką, która 16 czerwca 1963 r. jako pierwsza w świecie kobieta poleciała w kosmos. Jej lot na pokładzie Wostoka 6 trwał niecałe 3 dni. Podczas lotu sprawdzała systemy kontrolne statku i robiła zdjęcia Ziemi, Księżyca i gwiazd. Rozmawiała przez radio z Walerym Bykowskim (1934-), który pilotując Wostoka 5, krążył po orbicie okołoziemskiej od 2 dni. Tierieszkowa powróciła 19 czerwca. Minęło 19 lat, zanim następna kobieta poleciała w kosmos. 

Pierwszym polskim astronautą jest

Mirosław Hermaszewski (5 lipca 1978 ).

27 czerwca 1978 roku mjr Mirosław Hermaszewski jako pierwszy Polak wyleciał w kosmos na radzieckim statku Sojuz 30 pod dowództwem kosmonauty radzieckiego, pułkownika Piotra Klimka. Po dwóch dniach załoga połączyła się ze stacją orbitalną SALUT-6, gdzie wykonano program badawczy Lot trwał 7 dni, 22 godziny, 2 minuty i 59 sekund. Dokonano 126 okrążeń Ziemi, a przy okazji ustanowiono kilka rekordów Polski m.in. wysokości lotu – 363 km, prędkości – 28 000 km/godz., długotrwałości lotu – 190 godz, 03 min, 04 s, i przebytej odległości – 5 273 257 km. 

70. urodziny Mirosława Hermaszewskiego

Astronom


Plik:Nikolaus Kopernikus.jpg
to naukowiec, którego obszarem badań jest astronomia lub astrofizyka. Astronomia powstała w starożytnym Babilonie. Astronomowie, w celach obserwacyjnych, używają teleskopów lub innego sprzętu obrazującego.

Mikołaj Kopernik to bez wątpienia jeden z największych astronomów w historii nie tylko Polski ale i całego świata. Zmienił on całkowicie światopogląd ludzi na sprawy świata, jego postrzegania, otworzył ludziom horyzonty choć nie było mu łatwo.

Opracował heliocentryczny model Układu Słonecznego, według którego Słońce znajduje się w centrum, Ziemia jest planetą i podobnie jak pozostałe planety obiega Słońce po orbicie kolistej.

Jego teoria została opublikowana w 1543 r. w księdze De revolutionibus orbium coelestium (O obrotach sfer niebieskich).

Przyjęła się zasada, że Mikołaj Kopernik zatrzymał Słońce, a wprowadził w ruch Ziemię. Wprowadzenie teorii heliocentrycznej wprowadziło niemałe zamieszanie. Oto bowiem z dnia na dzień okazało się, że Ziemia nie jest niczym nadzwyczajnym we wszechświecie. Istnieją bowiem jeszcze inne światy, planety również obracające się wokół Słońca, a nie wokół Ziemi. Nasza rodzima planeta jest jedynie jedną z kilku jej podobnych.

Mikołaj Kopernik bardzo dokładnie wyliczył czas pełnego obiegu wokół Słońca na 365 dni, 6 godzin i 10 minut. W porównaniu do dzisiejszych obliczeń pomylił się zaledwie o minutę.

CIAŁA TWORZĄCE UKŁAD SŁONECZNY


http://kosmos.ovh.org/g/darkmatter.jpg

1. Gwiazdy są jak istoty żywe – rodzą się, starzeją a w końcu umierają. Ich ewolucja trwa bardzo powoli i trwa miliony a nawet miliardy lat. Są to kule gazowe świecące dzięki własnym zasobom energii, wydzielanej - przynajmniej przez część ich ewolucji - w wyniku reakcji termojądrowych (przemian wodoru w tlen) zachodzących w ich wnętrzu.

Większość gwiazd jest tak odległa od Ziemi, że są one widoczne jedynie jako punkty światła.


http://kosmos.ovh.org/g/milkyway.jpg

 

2. Droga Mleczna to galaktyka spiralna, w której znajduje się m.in. nasz Układ Słoneczny. Droga Mleczna inaczej nazywana jest Galaktyką. Zawiera od 200 do 400 miliardów gwiazd i ma średnicę około 100 000 lat świetlnych. Na niebie widziana jako jasna "smuga" przecinająca niebo.

Starożytni Grecy wierzyli, że Droga Mleczna powstała z kropel rozlanego mleka, którym Hera karmiła Heraklesa.

 

 

 

 

"Panorama" Drogi Mlecznej widzianej z Ziemi

 

 

 


http://kosmos.ovh.org/g/kometay.JPG

3. Komety są drobnymi ciałami niebieskimi w Układzie Słonecznym obiegające Słońce po orbitach eliptycznych. W ich skład wchodzi  jądro (jedna lub kilka brył), oraz gazowo-pyłowa otoczka, która rozbudowuje się zwykle w zawierającą jadro główne komety i rozległy warkocz, gdy kometa jest bliżej Słońca (długości milionów km).

Komety są nietrwałymi obiektami - wskutek utraty materii lub nagłego rozpadu zmniejszają swe masy. Niektóre po rozpadzie dają początek rojom meteoroidów.

 


http://kosmos.ovh.org/g/comet.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 


http://kosmos.ovh.org/g/mglawice.jpg

4. Mgławice to obłoki gazu i pyłu międzygwiazdowego lub bardzo rozległe otoczki gwiazd W przestrzeni kosmicznej liczne są niewidoczne obłoki gazu możliwe do wykrycia tylko dzięki analizie ich widma w niewidzialnych dla oka zakresach. Ośrodek międzygwiazdowy gromadzi się w spiralnych ramionach galaktyk i jest w ciągłym ruchu.

 

 


http://kosmos.ovh.org/g/mglawice%20(1).jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


http://kosmos.ovh.org/g/planetoidy.jpg

5. Planetoida (asteroida) to ciało niebieskie będące bryłą skalną obiegające Słońce po orbicie eliptycznej (na ogół zawartej miedzy orbitami Marsa i Jowisza). Okresy obiegu większości planetoid wynoszą od 3 do 6 lat. Planetoidy są oznaczane numerami, według kolejności odkrycia, oraz nazwami własnymi.

 


http://kosmos.ovh.org/g/planetoidy%20(1).jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Galaktyka Sombrero

6. Galaktyka jest to układ gwiazd i materii rozproszonej, widziany w rzucie na sferę niebieską w postaci Drogi Mlecznej, obejmujący Układ Słoneczny i wszystkie gwiazdy widoczne okiem nieuzbrojonym. Galaktyka należy do grupy galaktyk spiralnych.

 

 

Plik:NGC 4414 (NASA-med).jpg

 

Plik:M63 3.6 8.0 24 microns spitzer.png

 


Plik:2003EL61art.jpg
7. Naturalny satelita (księżyc) to ciało niebieskie pochodzenia naturalnego, obiegające planetę, planetę karłowatą lub planetoidę. Słowo "Księżyc" pisane wielką literą oznacza naturalnego satelitę Ziemi. W Układzie Słonecznym można mówić o odkrytych dotychczas 170 naturalnych satelitach planet. (Najprawdopodobniej wiele innych krąży wokół planet w układach pozasłonecznych). Duże gazowe olbrzymy posiadają rozbudowane systemy satelitów, Merkury i Wenus nie mają księżyców, Mars ma dwa niewielkie księżyce, Ziemia ma jeden duży księżyc. Księżyce mają również trzy z pięciu planet karłowatych: Pluton ma cztery księżyce – jeden duży i trzy mniejsze.

Księżyce Jowisza

Księżyce Saturna

Księżyce Urana

Księżyce Neptuna

Księżyce Plutona

Eris i Dysnomia - wizja artystyczna

Plik:EightTNOs pl.png

 

PLANETY UKŁADU SŁONECZNEGO

Planety są to ciał niebieskie świecące światłem słonecznym, odbitym od jego powierzchni. Krążą one wokół słońca po drodze zwanej orbitą planety, wirujące wokół własnej osi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Merkury

jest planetą znajdującą się najbliżej Słońca. Na powierzchni Merkurego znajduje się wiele kraterów, będących świadectwem niezliczonych kolizji z meteorytami. Stare wylewy lawy oraz uskoki tektoniczne kształtują zewnętrzną powłokę Merkurego. Merkury nie posiada atmosfery. Naukowcom udało się znaleźć dowody na istnienie polarnej czapy lodowej na tym małym gorącym globie.

 

 

Wenus

Mniej więcej tej samej wielkości co nasza Ziemia jest Wenus. Posiada grubą warstwę toksycznej atmosfery składającej się głównie z dwutlenku węgla i kwasu siarkowego. Bardzo wysoka temperatura i wysokie ciśnienie na powierzchni Wenus czynią z niej planetę całkowicie nie do zamieszkania. Sonda Magellan, wysłana przez NASA, przy użyciu specjalnego radaru ujawniła rzeźbę powierzchni Wenus podczas trwającego cztery lata pobytu na orbicie planety od 1990 roku do 1994. Wylewy lawy wulkanicznej, uskoki tektoniczne i inne powierzchniowe formy geologiczne były po raz pierwsze oglądane przez człowieka.

 

Ziemia

Duża błękitna planeta jest naszym domem. Jest to jedyna znana obecnie planeta zamieszkana przez żywe organizmy. Znajdują się na niej ogromne zbiorniki wodne, mające przewagę nad lądami pod względem wielkości zajmowanego obszaru. Wiele satelitów naukowych znajdujących się na orbicie nieustannie bada naszą plan...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin