skanuj002wiatrowski3.rtf

(18812 KB) Pobierz
OCR Document

21

 

idei wychowania przez pracę w Polsce. Na takim stanowisku stoi Edmund Fryc­kowski, który powyższą tezę wypowiedział i uzasadniłl

W dwieście lat później problematyka wychowania przez pracę podjęta zo­stała w znacznie szerszym zakresie przez takich myślicieli i działaczy kręgu Komi­sji Edukacji Narodowej, jak: Grzegorz Piramowicz, Antoni Popławski, Adolf Ka­mieński, Hugo Kołłątaj i inni, którzy w pewnym sensie mogą być uznani za pre­kursorów pedagogiki pracy.

Oni właśnie, wprowadzając elementy kształcenia zawodowego do szkół dla chłopców, głównie synów mieszczan, postulowali to, co dziś nazwalibyśmy kształ­ceniem politechnicznym (ogólnotechnicznym).

Mimo że w czasach Komisji Edukacji Narodowej idea wychowania przez pracę i przygotowania młodzieży do pracy w gospodarstwie przybrała już treści konkretne, to jednak ich realizacją zajął się dopiero Stanisław ~taszic. Głównie jemu właśnie zawdzięczamy koncepcję i realizację idei kształcenia zawodowego oraz wychowania przez pracę zgodnie z potrzebami gospodarki kraju. W trosce o przygotowanie wysoko kwalifikowanych kadr dla rozwijającego się przemysłu i rolnictwa Staszic przyczynił się do powstania Instytutu Agronomicznego i Insty­tutu Weterynaryjnego w Marymoncie, założył Akademię Górniczą w Kielcach, Szkołę Górniczą w Dąbrowie Górniczej oraz stworzył podwaliny pod utworzenie Politechniki Warszawskiej, Szkoły Inżynierii Ogólnej Cywilnej Dróg i Mostów, Instytutu Agronomii, Instytutu Głuchoniemych, Szkoły Lekarskiej i innych. Ini­cjował także powstanie licznych szkół rzemieślniczych, rękodzielniczych i rolni­czych w miastach i na wsiach. Dążył do upowszechniania i upraktycznienia szkol­nictwa elementarnego i średniego oraz inspirował rozwój rzemiosła. W okresie jego działalności powstały "szkoły niedzielne" w wielu ośrodkach kraju, w tym w Warszawie, Lublinie, Płocku, Siedlcach, Łowiczu, Radomiu, Kielcach, Hrubie­szowie, Pułtusku, Łomży i Szczuczynie [180]. Dzięki Staszicowi realnych treści i kształtów zaczęła nabierać relacja: człowiek - wychowanie - praca. Z tego też względu Staszica nazywamy ojcem polskiego szkolnictwa zawodowego.

W XIX w. problematyka należąca do dziedziny zwanej dziś pedagogiką pra­cy żywo interesowała, z jednej strony, licznych przedstawicieli pozytywizmu, gło­szących między innymi hasła "pracy organicznej" i "pracy u podstaw", z drugiej zaś strony, twórców marksizmu. Poważną rolę odegrały poglądy Karola Marksa

 

I E. Fryckowski: U źródeł idei wychowania przez pracę w polskiej myśli społecznej i filo­zoficznej, w: "Studia Pedagogiczne" nr 8 pod red. Z. Wiatrowskiego, Wyższa Szkoła Pe­dagogiczna w Bydgoszczy, 1982, s. 108.


22

 

i Fryderyka Engelsa, aczkolwiek wywoływały one także liczne kontrowersje. Inte­resujące były też zapatrywania i dążenia twórców różnych odmian szkoły pracy, w tym głównie G. Kerschensteinera z Niemiec i 1. Deweya z USA, ale także P.P. Błońskiego w ZSRR, H. Rowida w Polsce i innych. Będzie o nich mowa w dal­szych rozważaniach niniejszego opracowania.

Pod koniec XIX wieku wyodrębniają się nowe dziedziny wiedzy naukowej, w tym nauka o pracy. Twórcą tej szczególnej nauki był Wojciech Jastrzębski, który w 1857 r. opublikował Rys ergonomii, czyli nauki o pracy i tym samym zapocząt­kował nowy, w pełni humanistyczny nurt badań nad pracą ludzką2. Z początkiem XX wieku Stanisław Brzozowski wypracował własną, oryginalną koncepcję tzw. "filozofii pracy i swobody" zwanej również "filozofią czynu i pracy". Głównym jej założeniem była teza o zależności rzeczywistości zewnętrznej od ludzkiej działal­ności. "Świat nie jest gotowy, lecz staje się; człowiek nie poznaje go, lecz tworzy" - oto wymowa ogólna wspomnianej koncepcji [22]. Nieco później Karol Ada­miecki (obok F.W. Taylora i H. Fayola) tworzy teoretyczne podstawy organizacji i zarządzania (zwane wcześniej naukową organizacją pracy), a Tadeusz Kotarbiń­ski zapoczątkowuje "szkicami praktycznymi" (1913) rozwój prakseologii, tj. nauki o sprawnym działaniu [84].

W latach międzywojennych w Polsce omawiana problematyka znalazła się w centrum uwagi Władysława Przanowskiego, Wiktora Ambroziewicza, Włady­sława Spasowskiego, Henryka Rowida, Stanisława Karpowicza i innych propaga­

torów wychowania przez pracę oraz kształcenia politechnicznego. Z tego okresu pochodzi także szereg prac, np. Szkoła a gospodarstwo narodowe Leona Włady­sława Biegeleisena.

W pierwszych latach powojennych najwięcej uwagi poświęcono tworzeniu nowego szkolnictwa zawodowego, przy czym ze zrozumiałych względów domi­nowały prace organizacyjne oraz programowe. Dopiero od lat sześćdziesiątych można wyraźniej dostrzec początki wyodrębniania się nowej dyscypliny pedago­gicznej: pedagogiki pracy. Rola inicjatora i organizatora tej sfery badań przypadła prof. dr. Tadeuszowi Nowackiemu3.

 

2 Narodziny nauki o pracy omawia szczegółowo J. Bańka w książce: Narodziny filozofii

              nauki o pracy w Polsce. Warszawa 1970.

3 T. Nowacki: Szkic do historii pedagogiki pracy, w: Nowy wymiar edukacji zawodowej

              i ustawicznej. Tom pierwszy - okolicznościowy pod redakcją H. Błażejowskiego. Byd­

              goszcz 1998.


23


 

1.2. Przedmiot, zadania i działy pedagogiki pracy oraz dominujące

              tereny badań


 

Dzisiaj dla oznaczenia treści omawianych w niniejszym opracowaniu stosuje się szereg nazw podobnych i pokrewnych treściowo. W szczególności używa się nazw: pedagogika gospodarcza, pedagogika przemysłowa, pedagogika szkoły za­wodowej, pedagogika zawodowa, pedagogika zakładu pracy i wreszcie - pedago­gika pracy.

Nazwa pierwsza: pedagogika gospodarcza upowszechniła się w krajach za­chodnich. Ma ona także w Polsce określoną tradycję, już bowiem w okresie mię­dzywojennym ukazała się praca Leona W. Biegeleisena pod znamiennym tytułem: Szkoła a gospodarstwo narodowe. Zarys gospodarczej polityki szkolnej. W 1967 r. na łamach "Kwartalnika Pedagogicznego" (nr 4) Karl Abraham ogłosił rozprawkę: Pedagogika ogólna a pedagogika gospodarcza, w której wyróżnia w ramach peda­gogiki gospodarczej 4 grupy problemów:

1) znaczenie wychowania gospodarczego dla kształtowania osobowości,

2) instytucjonalne i organizacyjne uporządkowanie wychowania gospodarczego,

3) stosunki między kulturą, wychowaniem a gospodarką,              .

4) problemy porównawczej pedagogiki gospodarczej i odpowiadające im 4 kie­

runki badań:

- działalność pedagogiczna w szkołach zawodowych,

- działalność pedagogiczna w zakładach pracy,

- wykształcenie zawodowe dorosłych,

- prawo i administracja wychowania gospodarczego.

Według T. Nowackiego "dla pedagogiki gospodarczej stanowiskiem wyj­ściowym jest wyodrębnienie wszystkich związków łączących zjawiska wycho­wawcze z procesami gospodarczymi". W szczególności "pedagogika gospodarcza" śledzi obustronne relacje: "wpływ wychowania na zmiany w procesach gospoda­rowania oraz wpływ przemian gospodarczych na procesy wychowawcze" [127, s. 16 i 17].

Nazwa "pedagogika zawodowa" przyjęła się głównie w byłych krajach so­cjalistycznych - w Związku Radzieckim, Czechosłowacji i NRD, chociaż dzisiaj coraz częściej stosowana jest w różnych krajach, raczej doraźnie, bez próby uza­sadnienia.


24

 

Na gruncie polskim upowszechnia się nazwa ostatnia: pedagogika pracy. Nazwę tę formalnie uznała Rada Naukowa Instytutu Kształcenia Zawodowego na swym pierwszym posiedzeniu w 1972 r. Oczywiście, nawet najlepsza nazwa może pozostać na papierze, jeśli nie pójdą za nią dostatecznie ważkie treści i działania.

Pedagogikę pracy przyjęło się określać jako subdyscyplinę naukową, której przedmiotem badań są pedagogiczne aspekty relacji: człowiek - wy­chowanie - praca.

Z tak sformułowanego określenia wynika, że o przedmiocie pedagogiki pra­cy stanowią te wszystkie układy i związki przedmiotowo-treściowe, przez które nade wszystko przewija się idea przygotowania człowieka do pracy zawodowej, ale także idea pomyślnego oraz wielostronnie skutecznego udziału człowieka w tej pracy. ,­

Konkretyzując tę myśl można stwierdzić, że: ~rzez pedagogikę pracy ro­

zumieć będziemy tę dyscyplinę pedagogiczną, której przedmiotem zaintereso­wań i badań naukowych są problemy wychowania przez pracę, kształcenia ogólnotechnicznego, orientacji, poradnictwa i doradztwa zawodowego, eduka­cji prozawodowej, kształcenia i wychowania zawodowego, kształcenia usta­

wicznego doroslych oraz problemy oświatowe i wychowawcze zakładu pracy1

Tak więc problematyka badawcza pedagogiki pracy jest bardzo obszerna. Obejmuje zagadnienia, które stanowią przedmiot zainteresowań pedagogiki ogól­nej i innych dyscyplin pedagogicznych, ale ma też pokaźny zestaw problemów swoistych, skupionych wokół:

- sylwetki człowieka, jakiego chcemy wychować,

- zadań zawodowych, jakie będzie wykonywa~ absolwent określonej szkoły zawo­

dowej,

- treści, metod i środków kształcenia, dokształcania oraz doskonalenia zawodowe­

go,

- warunków osobowych i materialnych przygotowania człowieka do pracy,

- skuteczności kształcenia, dokształcania i doskonalenia zawodowego,

- skuteczności działań wychowawczych w miejscu pracy.

Wymienione zagadnienia, odpowiednio pogrupowane z racji ich rozległości i złożoności oraz występowania w doświadczeniu wszystkich .ludzi, przyjęto trak­tować jako wielkie obszary problemowe lub po prostu działy pedagogiki pracy, odpowiadające kolejnym etapom życia człowieka i nazywać je w skrócie: kształce­nie i wychowanie przedzawodowe, kształcenie prozawodowe, kształcenie zawo­dowe oraz kształcenie ustawiczne dorosłych.


25


 

A. Kształcenie przedzawodowe


 

Kształcenie przedzawodowe, utożsamiane niekiedy z pedagogiką przedza­wodową, obejmuje to wszystko, co decyduje o rozwoju jednostki w okresie po­przedzającym systematyczne kształcenie zawodowe i co pomaga jej w dokonywa­niu wyboru zawodu zgodnie z warunkami osobistymi i potrzebami społecznymi.

W sferze tej mieści się kształcenie ogólne, widziane jako podstawa kształcenia zawodowego, wychowanie przez pracę realizowane w domu rodzinnym, w przed­szkolu i w szkole ogólnokształcącej (szczególnie w szkole podstawowej i w gimna­zjum), kształcenie ogólnotechniczne, jak również preorientacja oraz orientacja i po­radnictwo zawodowe.


 

B. Kształcenie prozawodowe


 

Kształcenie prozawodowe obejmuje te działania edukacyjne, w następstwie których uczący rozpoznaje ogólne właściwości zawodów i pracy zawodowej, zbli­ża się do problemów pracy człowieka, wykształca ogólne właściwości postawy zawodowej, przymierza siebie do przyszłej roli zawodowej, uzyskuje określone przyuczenie do zawodu, jednak nie uzyskuje kwalifikacji zawodowych. Podsta­wowym terenem kształcenia prozawodowego staje się liceum profilowane zawo­dowo.


 

C. Kształcenie zawodowe


 

Kształcenie zawodowe, jako obszar problemowy utożsamiany niekiedy z pedagogiką zawodową, obejmuje kształcenie ogólnozawodowe i specjalistyczne, realizowane w różnych instytucjach kształcenia zawodowego (głównie w szkole zawodowej i w zakładzie pracy), prowadzące do uzyskania kwalifikacji zawodo­wych i warunkujące dobrą przydatność zawodową, wysoką wydajność pracy i za­dowolenie z jej wykonywania. W sferze tej mieści się cała struktura treści dydak­tycznych, a więc: cele, treści i programy kształcenia i wychowania zawodowego, proces kształcenia :aawodowego, formy, metody i środki kształcenia zawodowego, warunki skuteczności i wyniki kształcenia, w tym zagadnienia powodzeń i niepo­wodzeń szkolnych uczniów szkół zawodowych oraz losów i przydatności zawo­dowej absolwentów, wreszcie poradnictwo zawodowe oraz struktura i organizacja


26

 

kształcenia zawodowego w Polsce i w świecie, jak również szeroko rozumiana problematyka wychowawcza szkoły zawodowej.

 

D. Kształcenie ustawiczne dorosłych

 

Dany dział obejmuje problemy oświatowe i wychowawcze ludzi pracują­cych, a szczególnie doskonalenie zawodowe pracowników w całym okresie ich aktywności zawodowej, prowadzące do nieustannego wzbogacania osobowości i do mistrzostwa w zawodzie. Ten dział pedagogiki pracy skupia także problemy adaptacji społeczno-zawodowej, identyfikacji z zawodem i z zakładem pracy, sta­bilizacji zawodowej, jak również problemy stosunków międzyludzkich w zakładzie pracy, wreszcie problematykę zadań humanizacyjnych współczesnego zakładu pracy. Dla tego działu istotna jest teza, że miejsce pracy staje się znaczącym ośrodkiem kształcenia ustawicznego i środowiskiem wychowawczym.

Każdy z wymienionych działów pedagogiki pracy doczekał się już wielu cennych opracowań pióra jej znaczących reprezentantów.

W tematyce kształcenia przedzawodowego na podkreślenie zasługują prace T. Nowackiego na temat wychowania przez pracę i kształcenia politechnicznego [122, 123, 124], ale także interesujące opracowania W. Szczerby [191], S. Szajka [188] i R. Polnego [155], wreszcie opracowania S. Baścika [12], W. Rachalskiej [161], E. Podoskiej-Filipowicz [153] i innych autorów dotyczące orientacji i po­radnictwa zawodowego. W tym dziale zaakcentowania domaga się też praca E. Podoskiej-Filipowicz, określająca istotę i zakres kształcenia przedzawodowego.

Problematyka kształcenia prozawodowego jest dopiero określana, mamy bowiem do czynienia z nową kategorią nazewniczą, upowszechnianą głównie przez autora Podstaw pedagogiki pracy w związku z reformą systemu edukacji w Polsce. Pierwsze rozleglejsze rozważania z danego zakresu opublikował autor w 1999 r. - na łamach 7 numeru "Szkoły Zawodowej" [Kształcenie przedzawodowe, prozawodowe i zawodowe w nowym systemie edukacji w Polsce].

W problematyce kształcenia zawodowego doskonałe kompendium wiedzy stanowią niewątpliwie Podstawy dydaktyki zawodowej T. Nowackiego [125]. Ten obszar problemowy wzbogacają: 100-tomowa Biblioteka Kształcenia Zawodowe­go, cenne opracowania K. Korabiowskiej-Nowackiej [83], S. Kaczora i Z. Wia­

trowskiego [91], K. Czarneckiego [30] i Z. Kołkowskiego [80] oraz doroczne wy­dawnictwa IKZ związane z Ogólnopolskim Seminarium Pedagogiki Pracy, pod


27

 

seryjnym tytułem: Szkoła - Zawód - Praca [195]. Ten dział wzbogacają także liczne wydawnictwa zagraniczne.

Czwarty dział problemowy - początkowo nazywany pedagogiką zakładu pracy - w literaturze polskiej bliżej scharakteryzował B. PIeśniarski w pracy pt.: Pedagogika w działalności zakładu pracy [150]. Z kolei znaczącą postać tej pro­blematyce nadali: J. Poplucz, który w pewnym okresie opowiadał się nawet za odrębnym traktowaniem tej dziedziny wiedzy pedagogicznej [156], J. Baran [11], S. Kowalewska [86], J. Kulpińska, J. Nowak [132], A. Radziewicz-Winnicki [163], T. Sosnowski [179] oraz socjolodzy i psycholodzy pracy, w tym głównie A. Sara­pata [175, 176], K. Doktor, J. Sztumski [196, 197] i X. Gliszczyńska [57-59].

Niemniej na szczególne podkreślenie zasługują pozycje dotyczące bezpo­średnio kształcenia ustawicznego pracujących, w tym H. Chwiałkowskiego [26], A. Cieślaka [27], R. Gerlacha [54], S. Kaczora [72], T. Nowackiego [130], S. Su­

chego [185], Z. Wiatrowskiego [218] i R. Wroczyńskiego [227].              .

Do sygnalizowanych wyżej działów pedagogiki pracy dochodzą jeszcze za­gadnienia związane z teoretycznymi i metodologicznymi podstawami tej młodej dyscypliny pedagogicznej, w tym rozważania ogólne na temat pracy człowieka, zagadnienia zawodoznawcze1 teoretyczne podstawy kształcenia i doskonalenia zawodowego, metody, techniki i narzędzia badań stosowane w pedagogice pracy oraz procedury i metodyki badań.

Do najbardziej typowych terenów badawczych pedagogiki pracy należą:

- dom rodzinny, przedszkole i szkoła oraz inne ośrodki wychowania przez

pracę i kształtowania osobowości młodego człowieka,

- szkoły i inne ośrodki (instytucje) wychowania spełniające funkcję przy­gotowania młodzieży do świadomego wyboru zawodu (dom rodzinny, szkoła ogólnokształcąca, organizacje młodzieżowe, środki masowego przekazu itp.),

              - szkoły i inne placówki oświatowo-wychowawcze realizujące proces przy­

gotowania do pracy zawodowej (w tym zakłady pracy),

- ośrodki kształcenia ustawicznego pracowników, w tym szkoły dla pracują­cych, kursy i studia podyplomowe, zakłady pracy i organizacje społeczne prowa­dzące różne formy ustawicznego upowszechniania oświaty zawodowej,

              - ośrodki prowadzące badania nad organizacją i skutecznością kształcenia

              i doskonalenia zawodowego,

              - zakłady pracy traktowane jako znaczące środowiska wychowania.

              Na zakończenie tej części rozważań można wstępnie stwierdzić, że pedago­

gika pracy jest wprawdzie dyscypliną młodą, lecz w Polsce coraz bardziej docenia­


28

 

ną, utrwalającą swoją pozycję. Społecznie doniosły jest przedmiot jej badań, wy­...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin