chemia.docx

(135 KB) Pobierz

Doświadczenie 1

Powstający wodorotlenek to Fe(OH)2 o czym świadczy zielone zabarwienie roztworu              (jony Fe2+). HCl jest przykładem kwasu nieutleniającego przez co żelazo nie może przejść na najwyższy stopień utlenienia (Fe3+)

Fe+ 2HCl -> FeCl2+ H2



FeCl2+ 2NaOH -> Fe(OH)2       + 2NaCl

 

Doświadczenie 2

Chlorek żelaza (III) ma odczyn kwaśny o czym świadczy czerwone zabarwienie papierka uniwersalnego. Hydroliza FeCl3 jest przykładem hydrolizy mocnego kwasu i słabej zasady, w wyniku której powstają jony H+.



FeCl3+ 3H2O -> Fe(OH)3    + 3HCl







Fe3++ 3Cl-+ 3H2O -> Fe(OH)3     + 3H++ 3Cl-



Fe3+ + 3H2O -> Fe(OH)3       + 3H+

 

Doświadczenie 3

Działając kwasami na węglany otrzymujemy inną sól oraz wodę i dwutlenek węgla, które powstają po rozpadzie nietrwałego kwasu węglowego (H2CO3). O obecności dwutlenku węgla świadczą pojawiające się na próbówce pęcherzyki bezbarwnego gazu.

Na2CO3+ 2HCl -> 2NaCl+ H2O+ CO2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Badanie redukcyjnych właściwości żelaza

Opis doświadczenia: W probówce zawierającej roztwór kwasu solnego umieszczamy nieco wiórów żelaznych. Aby sprawdzić, czy w reakcji powstały jony Fe2+ czy jony Fe3+, do mieszaniny poreakcyjnej dodajemy odrobinę roztworu NaOH. Kolor powstającego wodorotlenku określi rodzaj jonów żelaza.
Obserwacje: Na powierzchni metalu pojawia się gaz, a roztwór powoli przybiera barwę jasnożółtą. Po dodaniu wodorotlenku sodu powstał jasnozielony osad.

Osad Fe(OH)2Osad Fe(OH)2

 

2. Reakcja hydrolizy chlorku żelaza (III)


Opis doświadczenia: Do zlewki z wodą dodajemy nieco stałego FeCl3, mieszamy i odstawiamy na kilka minut. Po upływie tego czasu sprawdzamy odczyn za pomocą papierka uniwersalnego.
Obserwacje: Roztwór soli był początkowo klarowny, ale z czasem stawał się coraz bardziej mętny. Papierek wskaźnikowy zabarwił się na czerwono.

FeCl3 podczas hydrolizyFeCl3 podczas hydrolizy

 

3. Działanie kwasów na węglany i wykrywanie tlenku węgla (IV)

Opis doświadczenia: Do probówki zawierającej roztwór węglanu sodu dodajemy porcję kwasu solnego.
Obserwacje: W probówce pojawiają się pęcherzyki bezbarwnego gazu.

CO2 Podczas reakcji węglanu sodu z kwasem solnym wydziela się gazowy CO2.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin