inscenizacja - na straganie - zajęcie na hospitację.doc

(46 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOLEŻEŃSKICH

Scenariusz zajęcia z zakresu rozwijania mowy i myślenia dla dzieci

5 – letnich.

 

TEMAT: Inscenizacja wiersza J. Brzechwy pt. Na straganie” z wykorzystaniem sylwet oraz kukiełek warzyw.

 

 

Cel główny:

 

·         Poznawanie języka literackiego, poszerzanie wiedzy, rozwijanie wyobraźni, mowy, myślenia, uczuć, kształtowanie postaw i rozumienia wartości uniwersalnych.

·         Swobodne improwizowanie słownie i ruchowo utworu literackiego.

·         Ukazanie piękna literatury dla dzieci i właściwego jej odbioru.

 

Cele pośrednie:

 

Słuchanie krótkiego utworu literackiego ilustrowanego sylwetami - ćwiczenie uwagi przez

  dłuższy okres czasu.

Wzbogacanie słownictwa o nowe zwroty, pojęcia i wyrażenia: nazwy warzyw, cechy

  charakterystyczne warzyw.

Umiejętne zastosowanie pojęć i wyrażeń podczas udzielania wypowiedzi na temat

  wysłuchanego utworu.

Dostrzeganie humoru zawartego w wierszu.

 

Cele operacyjne; dziecko:

 

- wdraża się do właściwego odbioru utworu literackiego,

- poznaje popularne warzywa oraz te mniej znane (np. brukselka, kalarepka, seler),

-  poznaje pozawerbalne sposoby komunikowania się między ludźmi (mimika, gest),

-  stosuje w praktyce formy grzecznościowe, tj. proszę, dziękuję, dzień dobry, do widzenia,

-  zwraca uwagę na walory zdrowotne warzyw,

-  rozwija umiejętności estetycznego poruszania się przy muzyce,

-  potrafi sprawnie ułożyć puzzle i estetycznie przykleić powstały obrazek.

 

Forma: praca z całą grupą.

 

Metody:

-czynna: metoda zadań stawianych dziecku, metodą ćwiczeń, samodzielnych doświadczeń,

-słowna: rozmowa, metody żywego słowa,

-oglądowa: metoda obserwacji i pokazu.

 

Środki dydaktyczne:

wiersz J. Brzechwy Pt. „Na straganie”, bilety dla dzieci, sylwety warzyw, naturalne okazy warzyw występujące w treści wiersza, plansza przedstawiająca stragan z warzywami, kolorowe szablony ogórka, pomidora i cebuli z tasiemkami do przywiązywania dzieciom w czasie zabawy ruchowej, nagranie piosenki pt. „Ogórek”, tacki papierowe, klej, pędzle do kleju, puzzle warzyw.

 

Prowadząca:

 

Czas trwania zajęcia: około 30 min.

 

Przebieg zajęcia:

 

Przywitanie:

Dzieci stoją na dywanie w kole i wspólnie z nauczycielką witają się - wspólnie śpiewają piosenkę:

Wszyscy są, witam was, zaczynamy – już czas.

Jestem ja, jesteś ty; raz, dwa, trzy. /2 3x/

·         Przygotowałam dla Was niespodziankę. Ale zanim Wam o niej opowiem, chciałabym, abyście odszukali w Sali pewne bileciki, które pozwolą Wam uczestniczyć w bardzo ciekawym zajęciu. Bilety te czekają na Was w kilku miejscach w naszej Sali. Leżą na talerzykach, które są ukryte. Chcąc odnaleźć bilety musimy pójść śladami, które zostawiła nam Pani Jesień. Są to ścieżki z sylwet liści, które właśnie doprowadzą nas do biletów. Zanim jednak ruszymy w drogę, musimy się do niej przygotować. Rozruszamy się przy piosence. Bardzo proszę, aby każde dziecko wybrało sobie emblemat na szyję z sylwetą warzywa.

(dzieci wybierają emblematy)

·         A teraz przyjrzyjcie się jeszcze raz swojemu znaczkowi i zapamiętajcie go. Gdy puszczę z magnetofonu piosenkę, wszystkie warzywa (dzieci) tańczą. Gdy jednak piosenka ucichnie, podchodzimy do dużego znaczka z takim samym warzywem, jakie mamy na swoim emblemacie i ustawiamy się obok tego znaczka.

(zabawę powtarzamy 3,4-krotnie)

·         Słuchajcie dzieci, czy jesteśmy już gotowi do wyruszenie w podróż po śladach pozostawionych przez Panią Jesień? A co zrobimy z biletami, gdy już je odnajdziemy? Włożymy je do woreczka, a następnie wszyscy usiądziecie przed tablicą. No to ruszamy w drogę.

Dzieci szukają biletów. Po odnalezieniu biletów wkładają je do woreczka i zajmują miejsca przed tablicą.

Część główna zajęcia:

 

Nauczycielka zaprasza dzieci do tablicy uderzaniem w talerze. Następnie mówi:


- Uwaga, uwaga, zapraszam was do zaczarowanego świata warzyw. Posłuchajcie:

Na straganie J. Brzechwa

Na straganie w dzień targowy takie słyszy się rozmowy:

- Może pan się o mnie oprze, Pan tak więdnie, panie koprze.

- Cóż się dziwić, mój szczypiorku leżę tutaj już od wtorku

Rzecze na to kalarepka:

- Spójrz na rzepę, ta jest krzepka.

Groch po brzuszku rzepę klepię:

- Jak tam rzepko? Coraz lepiej.

- Dzięki, dzięki panie grochu, jakoś żyje się po trochu.

Lecz pietruszka z tą jest gorzej, blada, chuda, spać nie może.

- A to feler westchnął seler.

Burak stroni od cebuli, a cebula doń się czuli.

- Mój buraczku, mój czerwony, czy byś nie chciał takiej żony?

Burak tylko nos zatyka

- Niech no pani prędzej zmyka, ja chcę żonę mieć buraczą, bo przy Pani wszyscy płaczą.

- A to feler jęknął seler.

Naraz słychać głos fasoli:

- Gdzie się pani tu gramoli?

- Nie bądź dla mnie taka wielka odpowiada jej brukselka.

- Widzieliście jaka krewka zaperzyła się marchewka.

- Niech rozsądzi nas kapusta,

- Co? Kapusta? Głowa pusta.

A kapusta rzecze smutnie.

- Moi drodzy, po co kłótnie, po co wasze spory głupie wnet i tak zginiemy w zupie.

- A to feler jęknął seler.

Podczas  recytacji nauczycielka umieszcza na tablicy sylwety warzyw.

Po zakończeniu recytacji wiersza nauczycielka omawia z dziećmi jego treść zadając pytania:

·         Jaki był tytuł tego wiersza?

·         O czym było wiersz?

·         Czy pamiętacie, jakie warzywa występowały w wierszu?

·         Jaka była pietruszka? (blada, chuda)

·         A jaka była cebula? (wszyscy od niej stronią, bo przy niej płaczą)

·         A jaki był buraczek? (czerwony)

·         Czy pamiętacie fragment wiersza, który powtarzał się kilka razy? ("A to feler - westchnął seler")

·         Co stało się na końcu z warzywami?

Propozycja inscenizacji wiersza przygotowanymi sylwetami warzyw. Zachęcenie dzieci do wzięcia udziału w inscenizacji. Nauczycielka czyta wiersz a dzieci przedstawiają jego treść w formie teatru samorodnego. Wszystkie dzieci mówią frazę: „A to feler, jęknął seler”.

Podziękowanie za piękne przedstawienie, zaproszenie do dalszej pracy.

·         Co jeszcze możemy zrobić z warzyw?

·         A może zrobilibyśmy kolorowe talerze pełne witamin?

·         Na stole przygotowałam dla was papierowe talerzyki, klej, pędzle i koperty, w których ukryły się warzywa. Aby dowiedzieć się, jakie to są warzywa, musicie przygotowane przeze mnie puzzle ułożyć w całość i nakleić na talerzyki. Usiądźcie przy stolikach i zabierzcie się do pracy. Gdy talerzyki pełne witamin będą gotowe umieścimy je w holu naszego przedszkola, aby zachęcały swoim wyglądem wszystkie dzieci do spożywania warzyw, gdyż są zdrowe i mają mnóstwo witamin.

·         Po południu zachęcam, abyście pobawili się w teatr. Zostawiam Wam kukiełki (sylwety) i bilety do teatru.


Podczas pracy przy stoliczkach dzieci słuchają piosenek z kasety.


Zakończenie zajęcia:

 

Dzieci otrzymują karteczki ze swoimi imionami i umieszczają je obok talerzyków. Następnie wspólnie bawią się przy piosence „Ogórek” – próbują zaśpiewać jej refren. Po skończonej zabawie wspólnie porządkujemy stoliczki.

 

Dzieci dziękują sobie za zabawę podczas zajęcia uściskiem ręki, poklepaniem się po plecach…

 

                           

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin