KONSPEKT ZAJĘĆ ed.moto-zdrow.docx

(23 KB) Pobierz

 

 

KONSPEKT ZAJĘĆ

EDUKACJI MOTORYCZNO- ZDROWOTNEJ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KONSPEKT ZAJĘĆ

Imię i nazwisko: Justyna Miśkiewicz

Specjalność: Edukacja wczesnoszkolna z terapią pedagogiczną

Rok: II

EDUKACJA MOTORYCZNO- ZDROWOTNA

Klasa: I

Liczba uczniów:18

Miejsce: sala gimnastyczna

Temat: „Ćwiczmy razem”- rozwijanie ogólnej sprawności motorycznej poprzez ćwiczenia i zabawy.

Cele:

1)Sprawności motorycznej:

®    Rozwijanie sprawności ruchowej,

®    Rozwijanie koordynacji ruchowej,

®    Kształtowanie skoczności dziecka,

®    Rozwijanie siły, szybkości, zwinności, skoczności oraz gibkości dziecka.

2)Umiejętności:

®    Doskonalenie wcześniej poznanych zabaw i ćwiczeń tj.Ćwiczymy razem”, „Czaty na czworakach”, „Gąski, gąski do domu!”, „Wąż”, „Iskierka”.

®    Nauka nowych zabaw i gier tj.Papuga”, „Wyścig na gazetach”, „Wyścig rzędów na jednej nodze”.

®    Rozwijanie orientacji oraz chęci rywalizacji z innymi dziećmi,

®    Doskonalenie poprawnego biegu,

®    Doskonalenie sprawnego ustawienia się w określonym szyku.

3)Aspekt wiadomości:

®    Dzieci poznają wpływ gier i zabaw na sprawność oraz zdrowie człowieka,

®    Dzieci zachowują higienę przed i po ćwiczeniach,

®    Przestrzegają i rozwijają zasady życzliwej współpracy,

®    Dzieci znają i przestrzegają wcześniej ustalonych zasad postępowania.

4)Aspekt wychowawczy:

®    Współdziałanie podczas wykonywanych ćwiczeń, gier,

®    Współpracują z grupą,

®    Dopingują sobie nawzajem.

 

Metody wg S. Strzyżewskiego:

®    Metody reproduktywne (odtwórcze): metoda zadaniowa ścisła,

®    Metody proaktywne (usamodzielniające): metoda zabawowo- naśladowcza, metoda zabawowo- klasyczna,

®    Metody kreatywne (twórcze): metoda ruchowej ekspresji twórczej.

Formy:

1)Formy podziału uczniów:

®    Grupy

®    Pary

2)Formy porządkowe:

®    Ustawienia podstawowe: dwuszereg.

®    Ustawienia ćwiczebne: rozsypka, koło.

3)Formy prowadzenia zajęć:

®    Frontalna

®    Zespołowa

Środki dydaktyczne:

®    Przybory konwencjonalne: szarfy, skakanki, piłki.

®    Przybory niekonwencjonalne: stare gazety.

Typ lekcji:

®    Podający

®    Utrwalający

®    Kontrolny

®    Kombinowany

Tok klasyczny.

 

 

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

Część toku lekcyjnego

Nazwa i opis ćwiczenia, zadania

Uwagi

Środki dydaktyczne

Czas trwania

(w min.)

Część wstępna

I

1.Czynności organizacyjno-porządkowe. Zbiórka, powitanie, sprawdzenie strojów sportowych, sprawdzenie obecności uczniów.

 

 

2.Zabawa o charakterze ożywiającym ze śpiewem- „Ćwiczymy razem”. Dzieci i nauczycielka naśladują ruchy, o których jest mowa w piosence.

Ręce do góry, nogi prościutkie, tak ćwiczą dzieci : grzeczne , zdrowiutkie.

Ręce na ramiona, Potem w dół opuszczamy. I kilka razy tak powtarzamy.

Raz, dwa, trzy – ćwicz i ty!

Teraz się każdy robi malutki. To, proszę państwa, są krasnoludki.

Szybko wstajemy, ręce do góry, o tak – po niebie przechodzą chmury.

Raz, dwa, trzy – ćwicz i ty! A teraz rozkrok, skłon pogłębiamy, sprawnie na boki się rozglądamy.

Kręci się nasza głowa dokoła, broda do przodu wysuwa wesoła.

Raz, dwa, trzy – ćwicz i ty!

Ramię do ucha  wznosi się żwawo, łokieć, kolano też wita z wprawą.

Zrobić przysiad to prosta sprawa, podskoczyć w górę to też zabawa.

Raz, dwa, trzy – ćwicz i ty!”

 

 

3.Zabawa ruchowa- „Papuga”. Zadaniem dzieci jest naśladowanie głosów i poruszanie się jak zwierzęta. Nauczyciel wymienia kolejno zwierzęta które dzieci ilustrują ruchem ciała- pies, kot, kogut, skowronek, koń.

Uczniowie stoją w dwuszeregu. Nauczyciel zwraca uwagę na zdjęcie zegarków oraz koryguje złą postawę dzieci.

 

Uczniowie stoją w kole. Nauczyciel zwraca uwagę na zwinne i dokładne wykonywanie poszczególnych ćwiczeń.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzieci ustawiają się w rozsypce. Poruszają się swobodnie po sali. Słuchają uważnie poleceń nauczyciela.

 

2min.

 

 

 

 

 

 

 

5min.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2min.

Część główna

II

1.Zabawa ruchowa na czworakach- „Czaty na czworakach”. Dzieci stoją na linii startu. Na linii mety stoi czatujący odwrócony do nich tyłem. Uczestnicy zabawy na klaśnięcie nauczyciela ruszają z linii startu, starając się jak najszybciej dostać się do stojącego na czatach. Ten jednak , od czasu do czasu, odwraca się niespodziewanie w ich stronę. W tym momencie poruszający się muszą stać w bezruchu. Kto poruszy się w momencie obejrzenia się czatującego- cofa się na linię startu. Kto pierwszy dotrze do czatującego wygrywa i zajmuję jego miejsce.

 

2. Zabawa z mocowaniem- „Wąż”. Uczniowie ustawieni w rzędzie trzymają się mocno za biodra. Pierwszy w rzędzie jest głową, ostatni ogonem węża. Na sygnał nauczyciela (klaśnięcie w dłonie) głowa goni ogon starając się go złapać.

 

 

3. Zabawa bieżna -Gąski, gąski do domu”. Spośród dzieci wybierana jest „Mama gąska” i „Wilk”. Reszta dzieci to „gąski”. Na wyznaczonym miejscu ustawiają się „gąski”. Po przeciwległej stronie ustawia się „Mama gąska”. „Wilk” zajmuje miejsce z boku sali.

Mama Gąska prowadzi dialog z gąskami:

- Gąski, gąski do domu!

- Boimy się!

- Czego?

- Wilka złego!

- Gdzie on jest?

- Za górami, za lasami, czeka na nas z pazurami!

- Co on pije?

- Pomyje!

- Co on je?

- Kosteczki!

- Gąski, gąski do domu!

Po tym okrzyku gąski biegną do Mamy gąski, a wilk chwyta je. Zabawa powtarza się, aż wszystkie gąski są wyłapane przez wilka.

 

4.Wyścig na gazetach”. Wszystkie dzieci stają wzdłuż jednej z ścian na sali. Każdy dostaje dwie gazety. Dzieci kładą gazety na ziemi i stają na nich, każdą nogą na osobnym papierze. Na hasło START wszyscy starają się jak najszybciej dotrzeć do przeciwległej ściany nie dotykając bezpośrednio ziemi. Jeśli komuś wyślizgnie się noga i dotknie nią podłogi zamiast gazety to musi rozpocząć wyścig od nowa.

 

5. Zabawa  ruchowa z elementami podskoku -„Wyścig rzędów na jednej nodze”. Dzieci zostają podzielone na dwie grupy ustawione w rzędach. Wyznaczona jest linia startu i linia mety w odległości kilku metrów. Na mecie leżą piłki. Pierwsze dziecko z rzędu skacze na jednej nodze, okrąża piłkę i wraca do swojego rzędu na drugiej nodze, dotyka wyciągniętą dłonią następnego dziecka i staje na końcu. Dotknięte dziecko wykonuje zadanie tak samo jak pierwsze. Wygrywa ten rząd, którego uczestnicy szybciej ukończą wyścig.

Dzieci są na czworakach na linii startu, którą wyznacza szarfa. Nauczyciel wyznacza jedno dziecko jako czatującego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nauczyciel ustawia dzieci w rzędzie oraz sygnalizuje klaśnięciem rozpoczęcie gry. Zwraca uwagę na bezpieczną zabawę oraz zaznacza, że to tylko zabawa.

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin