Kodeks Cywilny.doc

(849 KB) Pobierz
Kodeks Cywilny

 

 

                                    USTAWA

 

                          z dnia 23 kwietnia 1964 r.

 

                               Kodeks cywilny.

 

                       (Dz. U. z dnia 18 maja 1964 r.)

(zmiany: Dz.U.71.27.252,  Dz.U.76.19.122,  Dz.U.82.11.81,  Dz.U.82.19.147,  Dz.U.82.30.210, Dz.U.84.45.242,  Dz.U.85.22.99,  Dz.U.89.3.11,  Dz.U.89.33.175,  Dz.U.90.34.198,  Dz.U.90.55.321,  Dz.U.90.79.464,  Dz.U.91.107.464,  Dz.U.91.115.496,  Dz.U.93.17.78,  Dz.U.94.27.96,  Dz.U.94.85.388,  Dz.U.94.105.509,  Dz.U.95.83.417,  Dz.U.95.141.692)

 

 

 

 

                               KSIĘGA PIERWSZA

 

                                 CZĘŚĆ OGÓLNA

 

                                  Tytuł I.

 

                              PRZEPISY WSTĘPNE.

 

      Art. 1.  Kodeks niniejszy reguluje stosunki cywilnoprawne między  osobami fizycznymi i osobami prawnymi.

 

      Art. 2.  (skreślony).

 

      Art. 3. Ustawa nie ma mocy wstecznej, chyba że to wynika z jej  brzmienia lub celu.

 

      Art. 4.  (skreślony).

 

      Art. 5.  Nie można czynić ze swego prawa użytku, który by był  sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub z  zasadami współżycia społecznego. Takie działanie lub zaniechanie  uprawnionego nie jest uważane za wykonywanie prawa i nie korzysta z  ochrony.

 

      Art. 6. Ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu  tego wywodzi skutki prawne.

 

      Art. 7. Jeżeli ustawa uzależnia skutki prawne od dobrej lub złej  wiary, domniemywa się istnienie dobrej wiary.

 

                                  Tytuł II.

 

                                    OSOBY

 

                                  DZIAŁ I.

 

                                OSOBY FIZYCZNE

 

                                 Rozdział I

 

               Zdolność prawna i zdolność do czynności prawnych

 

      Art. 8. § 1.  Każdy człowiek od chwili urodzenia ma zdolność  prawną.

      § 2.  Zdolność prawną ma również dziecko poczęte; jednakże prawa i  zobowiązania majątkowe uzyskuje ono pod warunkiem, że urodzi się żywe.

 

      Art. 9. W razie urodzenia się dziecka domniemywa się, że przyszło ono  na świat żywe.

 

      Art. 10. § 1. Pełnoletnim jest, kto ukończył lat osiemnaście.

      § 2. Przez zawarcie małżeństwa małoletni uzyskuje pełnoletność. Nie  traci jej w razie unieważnienia małżeństwa.

 

      Art. 11. Pełną zdolność do czynności prawnych nabywa się z chwilą  uzyskania pełnoletności.

 

      Art. 12. Nie mają zdolności do czynności prawnych osoby, które nie  ukończyły lat trzynastu, oraz osoby ubezwłasnowolnione całkowicie.

 

      Art. 13. § 1. Osoba, która ukończyła lat trzynaście, może być  ubezwłasnowolniona całkowicie, jeżeli wskutek choroby psychicznej,  niedorozwoju umysłowego albo innego rodzaju zaburzeń psychicznych, w  szczególności pijaństwa lub narkomanii, nie jest w stanie kierować swym  postępowaniem.

      § 2. Dla ubezwłasnowolnionego całkowicie ustanawia się opiekę, chyba  że pozostaje on jeszcze pod władzą rodzicielską.

 

      Art. 14. § 1. Czynność prawna dokonana przez osobę, która nie ma  zdolności do czynności prawnych, jest nieważna.

      § 2. Jednakże gdy osoba niezdolna do czynności prawnych zawarła umowę  należącą do umów powszechnie zawieranych w drobnych bieżących sprawach  życia codziennego, umowa taka staje się ważna z chwilą jej wykonania, chyba  że pociąga za sobą rażące pokrzywdzenie osoby niezdolnej do czynności  prawnych.

 

      Art. 15. Ograniczoną zdolność do czynności prawnych mają małoletni,  którzy ukończyli lat trzynaście, oraz osoby ubezwłasnowolnione częściowo.

 

      Art. 16. § 1. Osoba pełnoletnia może być ubezwłasnowolniona częściowo  z powodu choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego rodzaju  zaburzeń psychicznych, w szczególności pijaństwa lub narkomanii, jeżeli  stan tej osoby nie uzasadnia ubezwłasnowolnienia całkowitego, lecz  potrzebna jest pomoc do prowadzenia jej spraw.

      § 2. Dla osoby ubezwłasnowolnionej częściowo ustanawia się kuratelę.

 

      Art. 17. Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, do  ważności czynności prawnej, przez którą osoba ograniczona w zdolności do  czynności prawnych zaciąga zobowiązanie lub rozporządza swoim prawem,  potrzebna jest zgoda jej przedstawiciela ustawowego.

 

      Art. 18. § 1. Ważność umowy, która została zawarta przez osobę  ograniczoną w zdolności do czynności prawnych bez wymaganej zgody  przedstawiciela ustawowego, zależy od potwierdzenia umowy przez tego  przedstawiciela.

      § 2. Osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnych może sama  potwierdzić umowę po uzyskaniu pełnej zdolności do czynności prawnych.

      § 3. Strona, która zawarła umowę z osobą ograniczoną w zdolności do  czynności prawnych, nie może powoływać się na brak zgody jej  przedstawiciela ustawowego. Może jednak wyznaczyć temu przedstawicielowi  odpowiedni termin do potwierdzenia umowy; staje się wolna po bezskutecznym  upływie wyznaczonego terminu.

 

      Art. 19. Jeżeli osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnych  dokonała sama jednostronnej czynności prawnej, do której ustawa wymaga  zgody przedstawiciela ustawowego, czynność jest nieważna.

 

      Art. 20. Osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnych może bez  zgody przedstawiciela ustawowego zawierać umowy należące do umów  powszechnie zawieranych w drobnych bieżących sprawach życia codziennego.

 

      Art. 21. Osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnych może bez  zgody przedstawiciela ustawowego rozporządzać swoim zarobkiem, chyba że sąd  opiekuńczy z ważnych powodów inaczej postanowi.

 

      Art. 22. Jeżeli przedstawiciel ustawowy osoby ograniczonej w zdolności  do czynności prawnych oddał jej określone przedmioty majątkowe do  swobodnego użytku, osoba ta uzyskuje pełną zdolność w zakresie czynności  prawnych, które tych przedmiotów dotyczą. Wyjątek stanowią czynności  prawne, do których dokonania nie wystarcza według ustawy zgoda  przedstawiciela ustawowego.

 

      Art. 23. Dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie,  wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek,  tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa,  artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa  cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach.

 

      Art. 24. § 1. Ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym  działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono  bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba,  która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do  usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie  odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie.

      § 2. Jeżeli wskutek naruszenia dobra osobistego została wyrządzona  szkoda majątkowa, poszkodowany może żądać jej naprawienia na zasadach  ogólnych.

      § 3. Przepisy powyższe nie uchybiają uprawnieniom przewidzianym w  innych przepisach, w szczególności w prawie autorskim oraz w prawie  wynalazczym.

 

                                 Rozdział II

 

                             Miejsce zamieszkania

 

      Art. 25. Miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w  której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu.

 

      Art. 26. § 1. Miejscem zamieszkania dziecka pozostającego pod władzą  rodzicielską jest miejsce zamieszkania rodziców albo tego z rodziców,  któremu wyłącznie przysługuje władza rodzicielska lub któremu zostało  powierzone wykonywanie władzy rodzicielskiej.

      § 2. Jeżeli władza rodzicielska przysługuje na równi obojgu rodzicom  mającym osobne miejsce zamieszkania, miejsce zamieszkania dziecka jest u  tego z rodziców, u którego dziecko stale przebywa. Jeżeli dziecko nie  przebywa stale u żadnego z rodziców, jego miejsce zamieszkania określa sąd  opiekuńczy.

 

      Art. 27. Miejscem zamieszkania osoby pozostającej pod opieką jest  miejsce zamieszkania opiekuna.

 

      Art. 28. Można mieć tylko jedno miejsce zamieszkania.

 

                                Rozdział III

 

                             Uznanie za zmarłego

 

      Art. 29. § 1. Zaginiony może być uznany za zmarłego, jeżeli upłynęło  lat dziesięć od końca roku kalendarzowego, w którym według istniejących  wiadomości jeszcze żył; jednakże gdyby w chwili uznania za zmarłego  zaginiony ukończył lat siedemdziesiąt, wystarczy upływ lat pięciu.

      § 2. Uznanie za zmarłego nie może nastąpić przed końcem roku  kalendarzowego, w którym zaginiony ukończyłby lat dwadzieścia trzy.

 

      Art. 30. § 1. Kto zaginął w czasie podróży powietrznej lub morskiej w  związku z katastrofą statku lub okrętu albo w związku z innym szczególnym  zdarzeniem, ten może być uznany za zmarłego po upływie sześciu miesięcy od  dnia, w którym nastąpiła katastrofa albo inne szczególne zdarzenie.

      § 2. Jeżeli nie można stwierdzić katastrofy statku lub okrętu, bieg  terminu sześciomiesięcznego rozpoczyna się z upływem roku od dnia, w którym  statek lub okręt miał przybyć do portu przeznaczenia, a jeżeli nie miał  portu przeznaczenia - z upływem lat dwóch od dnia, w którym była ostatnia o  nim wiadomość.

      § 3. Kto zaginął w związku z bezpośrednim niebezpieczeństwem dla życia  nie przewidzianym w paragrafach poprzedzających, ten może być uznany za  zmarłego po upływie roku od dnia, w którym niebezpieczeństwo ustało albo  według okoliczności powinno było ustać.

 

      Art. 31. § 1. Domniemywa się, że zaginiony zmarł w chwili oznaczonej w  orzeczeniu o uznaniu za zmarłego.

      § 2. Jako chwilę domniemanej śmierci zaginionego oznacza się chwilę,  która według okoliczności jest najbardziej prawdopodobna, a w braku  wszelkich danych - pierwszy dzień terminu, z którego upływem uznanie za  zmarłego stało się możliwe.

      § 3. Jeżeli w orzeczeniu o uznaniu za zmarłego czas śmierci został  oznaczony tylko datą dnia, za chwilę domniemanej śmierci zaginionego uważa  się koniec tego dnia.

 

      Art. 32. Jeżeli kilka osób utraciło życie podczas grożącego im  wspólnie niebezpieczeństwa, domniemywa się, że zmarły jednocześnie.

 

                                  DZIAŁ II.

 

                                 OSOBY PRAWNE

 

      Art. 33.  Osobami prawnymi są Skarb Państwa i jednostki  organizacyjne, którym przepisy szczególne przyznają osobowość prawną.

 

      Art. 34.  Skarb Państwa jest w stosunkach cywilnoprawnych podmiotem  praw i obowiązków, które dotyczą mienia państwowego nie należącego do  innych państwowych osób prawnych.

 

      Art. 35. Powstanie, ustrój i ustanie osób prawnych określają właściwe  przepisy; w wypadkach i w zakresie w przepisach tych przewidzianych  organizację i sposób działania osoby prawnej reguluje także jej statut.

 

      Art. 36.  (skreślony).

 

      Art. 37. § 1.  Jednostka organizacyjna uzyskuje osobowość prawną z  chwilą jej wpisu do właściwego rejestru, chyba że przepisy szczególne  stanowią inaczej.

      § 2. Rodzaje rejestrów oraz ich organizację i sposób prowadzenia  regulują odrębne przepisy.

 

      Art. 38. Osoba prawna działa przez swoje organy w sposób przewidziany  w ustawie i w opartym na niej statucie.

 

      Art. 39. § 1. Kto jako organ osoby prawnej zawarł umowę w jej imieniu  nie będąc jej organem albo przekraczając zakres umocowania takiego organu,  obowiązany jest do zwrotu tego, co otrzymał od drugiej strony w wykonaniu  umowy, oraz do naprawienia szkody, którą druga strona poniosła przez to, że  zawarła umowę nie wiedząc o braku umocowania.

      § 2. Przepis powyższy stosuje się odpowiednio w wypadku, gdy umowa  została zawarta w imieniu osoby prawnej, która nie istnieje.

 

      Art. 40.  § 1. Skarb Państwa nie ponosi odpowiedzialności za  zobowiązania przedsiębiorstw państwowych i innych państwowych osób  prawnych, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Przedsiębiorstwa  państwowe i inne państwowe osoby prawne nie ponoszą odpowiedzialności za  zobowiązania Skarbu Państwa.

      § 2. W razie nieodpłatnego przejęcia, na podstawie obowiązujących  ustaw, określonego składnika mienia od państwowej osoby prawnej na rzecz  Skarbu Państwa, ten ostatni odpowiada solidarnie z osobą prawną za  zobowiązania powstałe w okresie, gdy składnik stanowił własność danej osoby  prawnej, do wysokości wartości tego składnika ustalonej według stanu z  chwili przejęcia, a według cen z chwili zapłaty.

 

      Art. 41. Jeżeli ustawa lub oparty na niej statut nie stanowi inaczej,  siedzibą osoby prawnej jest miejscowość, w której ma siedzibę jej organ  zarządzający.

 

      Art. 42. § 1.  Jeżeli osoba prawna nie  może prowadzić swoich  spraw z braku powołanych do tego organów, sąd ustanawia dla niej kuratora.

      § 2. Kurator powinien postarać się niezwłocznie o powołanie organów  osoby prawnej, a w razie potrzeby o jej likwidację.

 

      Art. 43. Przepisy o ochronie dóbr osobistych osób fizycznych stosuje  się odpowiednio do osób prawnych.

 

                                  Tytuł III.

 

                                    MIENIE

 

      Art. 44.  Mieniem jest własność i inne prawa majątkowe.

 

      Art. 44[1].  § 1. Własność i inne prawa majątkowe, stanowiące mienie  państwowe, przysługują Skarbowi Państwa albo innym państwowym osobom  prawnym.

      § 2. Uprawnienia majątkowe Skarbu Państwa względem państwowych osób  prawnych określają odrębne przepisy, w szczególności regulujące ich ustrój.

 

      Art. 45. Rzeczami w rozumieniu niniejszego kodeksu są tylko przedmioty  materialne.

 

      Art. 46. § 1. Nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej  stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale  z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów  szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

      § 2. Prowadzenie ksiąg wieczystych regulują odrębne przepisy.

 

      Art. 46[1].  Nieruchomościami rolnymi (gruntami rolnymi) są  nieruchomości, które są lub mogą być wykorzystywane do prowadzenia  działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie produkcji roślinnej i  zwierzęcej, nie wyłączając produkcji ogrodniczej, sadowniczej i rybnej.

 

      Art. 47. § 1. Część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem  własności i innych praw rzeczowych.

      § 2. Częścią składową rzeczy jest wszystko, co nie może być od niej  odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia  lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego.

      § 3. Przedmioty połączone z rzeczą tylko dla przemijającego użytku nie  stanowią jej części składowych

 

      Art. 48. Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, do części  składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z  gruntem związane, jak również drzewa i inne rośliny od chwili zasadzenia  lub zasiania.

 

      Art. 49. Urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania wody,  pary, gazu, prądu elektrycznego oraz inne urządzenia podobne nie należą do  części składowych gruntu lub budynku, jeżeli wchodzą w skład  przedsiębiorstwa lub zakładu.

 

      Art. 50. Za części składowe nieruchomości uważa się także prawa  związane z jej własnością.

 

      Art. 51. § 1. Przynależnościami są rzeczy ruchome potrzebne do  korzystania z innej rzeczy (rzeczy głównej) zgodnie z jej przeznaczeniem,  jeżeli pozostają z nią w faktycznym związku odpowiadającym temu celowi.

      § 2. Nie może być przynależnością rzecz nie należąca do właściciela  rzeczy głównej.

      § 3. Przynależność nie traci tego charakteru przez przemijające  pozbawienie jej faktycznego związku z rzeczą główną.

 

      Art. 52. Czynność prawna mająca za przedmiot rzecz główną odnosi  skutek także względem przynależności, chyba że co innego wynika z treści  czynności albo z przepisów szczególnych.

 

      Art. 53. § 1. Pożytkami naturalnymi rzeczy są jej płody i inne  odłączone od niej części składowe, o ile według zasad prawidłowej  gospodarki stanowią normalny dochód z rzeczy.

      § 2. Pożytkami cywilnymi rzeczy są dochody, które rzecz przynosi na  podstawie stosunku prawnego.

 

      Art. 54. Pożytkami prawa są dochody, które prawo to przynosi zgodnie  ze swym społeczno-gospodarczym przeznaczeniem.

 

      Art. 55. § 1. Uprawnionemu do pobierania pożytków przypadają pożytki  naturalne, które zostały odłączone od rzeczy w czasie trwania jego  uprawnienia, a pożytki cywilne - w stosunku do czasu trwania tego  uprawnienia.

      § 2. Jeżeli uprawniony do pobierania pożytków poczynił nakłady w celu  uzyskania pożytków, które przypadły innej osobie, należy mu się od niej  wynagrodzenie za te nakłady. Wynagrodzenie nie może przenosić wartości  pożytków.

 

      Art. 55[1].  Przedsiębiorstwo, jako zespół składników materialnych i  niematerialnych przeznaczonych do realizacji określonych zadań  gospodarczych, obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, w  szczególności:

   1) firmę (nazwę), znaki towarowe i inne oznaczenia indywidualizujące       przedsiębiorstwo,

   2) księgi handlowe,

   3) nieruchomości i ruchomości należące do przedsiębiorstwa, w tym produkty       i materiały,

   4) patenty, wzory użytkowe i zdobnicze,

   5) zobowiązania i obciążenia, związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa,

   6) prawa wynikające z najmu i dzierżawy lokali zajmowanych przez       przedsiębiorstwo.

 

      Art. 55[2].  Czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo  obejmujące wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co  innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

 

      Art. 55[3].  Za gospodarstwo rolne uważa się grunty rolne wraz z  gruntami leśnymi, budynkami lub ich częściami, urządzeniami i inwentarzem,  jeżeli stanowią lub mogą stanowić zorganizowaną całość gospodarczą, oraz  prawami i obowiązkami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa rolnego.

 

                                  Tytuł IV.

 

                               CZYNNOŚCI PRAWNE

 

                                  DZIAŁ I.

 

                               PRZEPISY OGÓLNE

 

      Art. 56. Czynność prawna wywołuje nie tylko skutki w niej wyrażone,  lecz również te, które wynikają z ustawy, z zasad współżycia społecznego i  z ustalonych zwyczajów.

 

      Art. 57. § 1. Nie można przez czynność prawną wyłączyć ani ograniczyć  uprawnienia do przeniesienia, obciążenia, zmiany lub zniesienia prawa,  jeżeli według ustawy prawo to jest zbywalne.

      § 2. Przepis powyższy nie wyłącza dopuszczalności zobowiązania, że  uprawniony nie dokona oznaczonych rozporządzeń prawem.

 

      Art. 58. § 1. Czynność prawna sprzeczna z ustawą albo mająca na celu  obejście ustawy jest nieważna, chyba że właściwy przepis przewiduje inny  skutek, w szczególności ten, iż na miejsce nieważnych postanowień czynności  prawnej wchodzą odpowiednie przepisy ustawy.

      § 2. Nieważna jest czynność prawna sprzeczna z zasadami współżycia  społecznego.

      § 3. Jeżeli nieważnością jest dotknięta tylko część czynności prawnej,  czynność pozostaje w mocy co do pozostałych części, chyba że z okoliczności  wynika, iż bez postanowień dotkniętych nieważnością czynność nie zostałaby  dokonana.

 

      Art. 59. W razie zawarcia umowy, której wykonanie czyni całkowicie lub  częściowo niemożliwym zadośćuczynienie roszczeniu osoby trzeciej, osoba ta  może żądać uznania umowy za bezskuteczną w stosunku do niej, jeżeli strony  o jej roszczeniu wiedziały albo jeżeli umowa była nieodpłatna. Uznania  umowy za bezskuteczną nie można żądać po upływie roku od jej zawarcia.

 

      Art. 60. Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, wola osoby  dokonywającej czynności prawnej może być wyrażona przez każde zachowanie  się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny (oświadczenie  woli).

 

      Art. 61. Oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest  złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z  jego treścią. Odwołanie takiego oświadczenia jest skuteczne, jeżeli doszło  jednocześnie z tym oświadczeniem lub wcześniej.

 

      Art. 62. Oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, nie  traci mocy wskutek tego, że zanim do tej osoby doszło, składający je zmarł  lub utracił zdolność do czynności prawnych, chyba że co innego wynika z  treści oświadczenia, z ustawy lub z okoliczności.

 

      Art. 63. § 1. Jeżeli do dokonania czynności prawnej potrzebna jest  zgoda osoby trzeciej, osoba ta może wyrazić zgodę także przed złożeniem  oświadczenia przez osoby dokonywające czynności albo po jego złożeniu.  Zgoda wyrażona po złożeniu oświadczenia ma moc wsteczną od jego daty.

      § 2. Jeżeli do ważności czynności prawnej wymagana jest forma  szczególna, oświadczenie obejmujące zgodę osoby trzeciej powinno być  złożone w tej samej formie.

 

      Art. 64.  Prawomocne orzeczenie sądu stwierdzające obowiązek danej  osoby do złożenia oznaczonego oświadczenia woli, zastępuje to oświadczenie.

 

      Art. 65. § 1. Oświadczenie woli należy tak tłumaczyć, jak tego  wymagają ze względu na okoliczności, w których złożone zostało, zasady  współżycia społecznego oraz ustalone zwyczaje.

      § 2. W umowach należy raczej badać, jaki był zgodny zamiar stron i cel  umowy, aniżeli opierać się jej dosłownym brzmieniu.

 

                                  DZIAŁ II.

 

                                ZAWARCIE UMOWY

 

      Art. 66. § 1. Kto oświadczył drugiej stronie wolę zawarcia umowy,  określając w oświadczeniu jej istotne postanowienia (oferta), i oznaczył  termin, w ciągu którego oczekiwać będzie odpowiedzi, ten jest ofertą  związany aż do upływu oznaczonego terminu.

      § 2. Gdy termin nie był oznaczony, oferta złożona w obecności drugiej  strony za pomocą telefonu lub innego środka bezpośredniego porozumiewania  się na odległość przestaje wiązać, jeżeli nie zostanie przyjęta  niezwłocznie; złożona w inny sposób przestaje wiązać z upływem czasu, w  którym składający ofertę mógł w zwykłym toku czynności otrzymać odpowiedź  wysłaną bez uzasadnionego opóźnienia.

 

      Art. 67. Jeżeli oświadczenie o przyjęciu oferty nadeszło z  opóźnieniem, lecz z jego treści lub okoliczności wynika, że zostało  wysłane w czasie właściwym, umowa dochodzi do skutku, chyba że składający  ofertę zawiadomi niezwłocznie drugą stronę, iż wskutek opóźnienia  odpowiedzi poczytuje umowę za nie zawartą.

 

      Art. 68. Przyjęcie oferty dokonane z zastrzeżeniem zmiany lub  uzupełnienia jej treści poczytuje się za nową ofertę.

 

      Art. 69. Jeżeli według przyjętego w danych stosunkach zwyczaju lub  według treści oferty dojście do składającego ofertę oświadczenia drugiej  strony o jej przyjęciu nie jest potrzebne, w szczególności jeżeli  składający ofertę żąda niezwłocznego wykonania umowy, umowa dochodzi do  skutku, skoro druga strona w czasie właściwym przystąpi do jej wykonania; w  przeciwnym razie oferta przestaje wiązać.

 

      Art. 70. § 1. W razie wątpliwości poczytuje się umowę za zawartą w  chwili otrzymania przez składającego ofertę oświadczenia o jej przyjęciu, a  jeżeli dojście do składającego ofertę oświadczenia o jej przyjęciu nie jest  potrzebne - w chwili przystąpienia przez drugą stronę do wykonania umowy.

      § 2. W razie wątpliwości poczytuje się umowę za zawartą w miejscu  otrzymania przez składającego ofertę oświadczenia o jej przyjęciu, a jeżeli  dojście do składającego ofertę oświadczenia o jej przyjęciu nie jest  potrzebne - w miejscu zamieszkania składającego ofertę w chwili zawarcia  umowy.

 

      Art. 71. Ogłoszenia, reklamy, cenniki i inne informacje, skierowane do  ogółu lub do poszczególnych osób, poczytuje się w razie wątpliwości nie za  ofertę, lecz za zaproszenie do rozpoczęcia rokowań.

 

      Art. 72. Jeżeli strony prowadzą rokowania w celu zawarcia oznaczonej  umowy, umowa zostaje zawarta, gdy strony dojdą do porozumienia co do  wszystkich jej postanowień, które były przedmiotem rokowań.

 

                                 DZIAŁ III.

 

                           FORMA CZYNNOŚCI PRAWNYCH

 

      Art. 73. § 1. Jeżeli ustawa zastrzega dla czynności prawnej formę  pisemną, czynność dokonana bez zachowania zastrzeżonej formy jest nieważna  tylko wtedy, gdy ustawa przewiduje rygor nieważności.

      § 2. Jeżeli ustawa zastrzega dla czynności prawnej inną formę  szczególną, czynność dokonana bez zachowania tej formuły jest nieważna. Nie  dotyczy to jednak wypadków, gdy zachowanie formy szczególnej jest  zastrzeżone jedynie dla wywołania określonych skutków czynności prawnej.

 

      Art. 74. § 1. Zastrzeżenie formy pisemnej bez rygoru nieważności ma  ten skutek, że w razie niezachowania zastrzeżonej formy nie jest w sporze  dopuszczalny dowód ze świadków ani dowód z przesłuchania stron na fakt  dokonania czynności. Nie dotyczy to jednak wypadków, gdy zachowanie formy  pisemnej jest zastrzeżone jedynie dla wywołania określonych skutków  czynności prawnej.

      § 2.  Jednakże mimo niezachowania formy pisemnej przewidzianej dla  celów dowodowych dowód ze świadków lub dowód z przesłuchania stron jest  dopuszczalny, jeżeli obie strony wyrażą na to zgodę albo jeżeli fakt  dokonania czynności prawnej będzie uprawdopodobniony za pomocą pisma. Sąd  może również dopuścić wymienione dowody, jeżeli ze względu na szczególne  okoliczności sprawy uzna to za konieczne.

 

      Art. 75. § 1.  Czynność prawna obejmująca rozporządzenie prawem,  którego wartość przenosi dwa tysiące złotych, jak również czynność prawna,  z której wynika zobowiązanie do świadczenia wartości przenoszącej dwa  tysiące złotych, powinna być stwierdzona pismem.

      § 2. W wypadku gdy przedmiotem czynności prawnej jest rozporządzenie  prawem do świadczeń okresowych lub zobowiązanie się do takich świadczeń,  wartością prawa lub zobowiązania jest wartość świadczeń za jeden rok, a  jeżeli świadczenia mają trwać krócej niż rok - ważność za cały czas ich  trwania.

 

      Art. 75[1].  § 1. Zbycie lub wydzierżawienie przedsiębiorstwa albo  ustanowienie na nim użytkowania powinno być dokonane w formie pisemnej z  podpisami notarialnie poświadczonymi.

      § 2. Zbycie przedsiębiorstwa należącego do osoby wpisanej do rejestru  powinno być wpisane do rejestru.

      § 3. Przepis § 2 stosuje się odpowiednio w wypadku wydzierżawienia  przedsiębiorstwa lub ustanowienia na nim użytkowania.

      § 4. Przepisy powyższe nie uchybiają przepisom o formie czynności  prawnych dotyczących nieruchomości.

 

      Art. 76. Jeżeli strony zastrzegły w umowie, że określona czynność  prawna między nimi powinna być dokonana w szczególnej formie, czynność ta  dochodzi do skutku tylko przy zachowaniu zastrzeżonej formy. Jednakże gdy  strony zastrzegły dokonanie czynności w formie pisemnej, nie określając  skutków niezachowania tej formy, poczytuje się w razie wątpliwości, że była  ona zastrzeżona wyłącznie dla celów dowodowych.

 

      Art. 77. Jeżeli...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin