Plan - dynamika lectio divina.doc

(30 KB) Pobierz
Dynamika "lectio divina"

Dynamika "lectio divina"

 

Etapy dnia przeżywanego w świetle Słowa Bożego

I. L e c t i o:

Czytaj z wiarą i uważnie święty tekst, jak gdyby dyktował go dla ciebie Duch Święty. Słowo Boże, które zostało spisane, jest ciągle słowem, które musi być przez ciebie usłyszane i przyjęte całą twoją istotą.

              -              Znajdź sobie miejsce, które pomoże Ci wyciszyć się zewnętrznie i wewnętrznie

              -              Czytaj wybrany tekst słowa Bożego powoli i półgłosem. Takie czytanie pomaga uczestniczyć w lekturze całym ciałem i ułatwia zapamiętywanie

              -              Staraj się czytać tekst całym sobą: całym umysłem, sercem i wolą

              -              Ucałuj Pismo Święte z miłością i adoracją

 

II. M e d i t a t i o:

Staraj się zrozumieć tekst dogłębnie. Pytaj siebie: "Co Bóg mówi do mnie?". Medytacja jest to stopniowe wprowadzenie w tajemnicę Słowa: pilne skupienie twojego umysłu i poszukiwanie ukrytej prawdy. Koncentruj się na słowie, a nie na sobie. Bogactwo słowa będzie Ci pomagało poznać i zrozumieć siebie. Zatrzymaj się nad fragmentem, który przykuł Twoją uwagę. Przylgnij do słowa nowego, które cię zadziwia lub niepokoi. Powtarzaj je i rozważaj. Jak Maryja zachowuj słowo w sercu i czekaj na światło i zrozumienie.

              -              Rozpocznij lekturę cichym głosem

              -              Powtarzaj słowo lub zdanie, które przykuwa twoją uwagę - nasycaj się nim

              -              Szukaj wyjaśnienia Pisma przez Pismo - tzn. powiąż słowo lub zdanie z jakimś innym słowem Pisma, które przychodzi ci na myśl

              -              Wypisz słowa, które dzisiaj najbardziej do ciebie przemówiły. Umieść je na widocznym miejscu jako "drogocenny klejnot dnia"

 

III. O r a t i o:

Teraz ty mów do Boga. Otwórz przed Bogiem serce, aby mówić Mu o przeżyciach, które rodzi w tobie słowo. Módl się prosto i spontanicznie - owocami wcześniejszej "lectio" i "meditatio". Pozwól Bogu zstąpić do serca i mów do Niego we własnym sercu. Wsłuchaj się w poruszenia własnego serca. Wyrażaj je szczerze przed Bogiem: uwielbiaj, dziękuj i proś.

Czekam, o Panie, Twojej pomocy
i wypełniam Twoje przykazania.
Moja dusza strzeże Twych napomnień i bardzo je miłuje.
Przestrzegam Twoich postanowień i napomnień,
bo wszystkie moje drogi są przed Tobą.
Niech wołanie moje dojdzie do Ciebie, o Panie;
przez swoje słowo daj mi zrozumienie!
Niech dojdzie do Ciebie moja modlitwa,
wyzwól mię zgodnie z Twym słowem.

Ps 119, 166-170

 

              -              Uwielbiaj Boga i dziękuj Mu za to Kim jest w twoim życiu

              -              Przywołaj na pamięć co Bóg uczynił w historii twojego życia

              -              Błagaj Go, proś, wołaj, wyrażaj swoje cierpienie

              -              Możesz tak się modlić w każdej chwili, w wybranym czasie, podczas Eucharystii i Liturgii Słowa, różańca...

 

IV. C o n t e m p l a t i o:

Trwaj przed Bogiem całym sobą. Módl się obecnością. Trwaj przy Bogu. Kontemplacja to czas bezsłownego westchnienia Ducha, ukojenia w Bogu. Rozmowa serca z sercem. Jest to godzina nawiedzenia Słowa.

              -              Staraj się milczeć i pozostawać w bezruchu, w skupieniu

              -              Otwórz się na łaskę kontemplacji, czyli bądź z Bogiem tam gdzie On przebywa

              -              Trwaj w doświadczeniu oczekiwania i spojrzenia. Najważniejsze jest przebywanie w głębokiej więzi z Nim samym

              -              Staraj się patrzeć Jego oczyma na siebie, na drugich, na wydarzenia i pozwól, aby wszystko przenikała Jego łaska. Kiedy zaczniesz widzieć z perspektywy Boga, wtedy zaznasz pokoju.


Pojęcie "kontemplacja ewangeliczna" pochodzi od św. Ignacego z Loyoli, który proponuje modlitwę kontemplacyjną w oparciu o sceny ewangeliczne, z zaangażowaniem władz duchowych i zmysłowych: być w scenie: "Widzieć, słyszeć, rozmawiać... , aby następnie jakiś pożytek duchowy z tego osiągnąć dla siebie. Jest zaangażowaniem w modlitwie całej osoby ze szczególną dominacją modlitwy serca (rozumianego w sensie biblijnym). W "Notatniku ćwiczeń duchowych" proponuję drogę, która jest oparta na dynamice "lectio divina" i na elementach modlitwy ignacjańskiej. Uwzględniam w niej także własne elementy dynamiki.

 

opracował: ks. Krzysztof Wons SDS

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin