Trybuś Małgorzata z Kielin.doc

(35 KB) Pobierz

Trybuś Małgorzata „Metoda ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne” w:Kielin J. „Rozwój daje radość”

RUCH jest potrzebnym i naturalnym, nieodzownym składnikiem życia. Ma szczególne znaczenie w przypadku osób głęboko UU, u których motoryka jest w znacznym stopniu ograniczona.

Analiza metody pod względem przydatności do pracy z uczniami głęboko UU (GłNI)
Wyróżnia się KILKA KATEGORII RUCHU, nie wszystkie można wykorzystać w pracy z GłNI. Największe znaczenia mają ćwiczenia pozwalające poznać swoje ciało. Ćwiczenia te nie wymagają od UCZ ukierunkowanej aktywności własnej, która często przerasta możliwości rozwojowe tych osób- DZ może być bierne, a stroną aktywną jest dorosły.

Ćwiczenia te wykonuje się na podłodze, co ma duże znaczenie: bliski kontakt ciała DZ z podłożem daje poczucie bezpieczeństwa. NL stopniowo przechodzi od ćwiczeń wymagających całkowitej styczności ciała z podłożem (np. leżenie na plechach/ brzuchu, kręcenie się w kółko podczas tego leżenia) do tych, w których stopniowo zmniejsza się ten kontakt (np. kręcenie się w kółko na siedząco).

Ćwiczenia te w prosty sposób przekazują DZ wiedzę o budowie jego ciała. Uczenie się własnego ciała w tej metodzie odbywa się w sposób bezpośredni.
Wiadomości o ciele DZ i jego możliwościach przekazujemy w czterech grupach ćwiczeń:
1. Ćw. wyczuwania brzucha, pleców i pośladków (wszelkie dotykanie, masowanie i nazywanie części ciała)
2. Ćw. wyczuwania rąk i nóg (np. dotykanie dłonią i stopą podłoża, podnoszenie i opuszczanie całej nogi na podłogę, zginanie i przyciąganie nóg, maszerowanie, bieganie itp.)
3. Ćw. wyczuwania twarzy (np. „witanie się” z uszami i nosem swoimi i dorosłego).
4. Ćw. wyczuwania stawów (dotykanie łokciami podłogi, dotykanie kolan i łokci, dotykanie łokciem kolana, machanie stopą i dłonią, czołganie się przy naprzemiennym zginaniu kończyn)

Drugą kategorią ruchu jest ruch kształtujący związek DZ z otoczeniem fizycznym. Celem ćw. jest tu rozszerzenie umiejętności poznawania najbliższego otoczenia na większym terenie, na którym DZ może się zetknąć z różnymi przedmiotami, np. meble, drzwi, inni ludzie.
Ta grupa ma niewielkie znaczenie w pracy z GłNI, bo wymaga od nich aktywności własnej ukierunkowanej i opanowania zdolności do przemieszczania się, co może przekraczać możliwości DZ (np. ćw.: samodzielne przechodzenie pod mostem zbudowanym przez dorosłego będącego w klęku podpartym).

Trzecia kategoria to ruchy prowadzące do wytworzenia się związku z drugim człowiekiem. Często wykorzystywana w pracy z GłNI. Sam fakt zdania się na pomoc dorosłego powoduje spontaniczne nawiązanie kontaktu. Miało to już miejsce przy ćw. na poznanie własnego ciała.
Kontakt DZ z dorosłym powinien być satysfakcjonujący, sprawiający przyjemność i radośćà zapewnienie komfortu psychicznego, więc przy pojawieniu się lęku lub protestu ze str. DZ dorosły powinien zakończyć ćw.
Optymalne warunki do nawiązania kontaktu w tej metodzie składają się z: zaspokojenia potrzeby bezpieczeństwa, przyjazna atmosfera, relaks, możliwość decydowania o swoje aktywności przez DZ.

Rudolf von Laban opisując zw. międzyludzkie z uwzględnieniem ruchu wylicza kontakty oparte na:
-ruchu „z”
-ruchu „przeciwko”
-ruchu „razem”

W pracy z GłNI najczęściej ruch „z”: jeden partner bierny, drugi aktywny; prowadzi do budowania relacji opartej na zaufaniu, DZ powierza swoje ciało dorosłemu.
Ćw. często w oderwaniu od podłoża, np. dorosły w klęku podpartym kołysze DZ znajdujące się na jego plecach (lub kilku dorosłych tworzy most i kołysze DZ) czy też kołyska (DZ na kocu, jak w hamaku).
Jeżeli DZ nie akceptuje ćw. w oderwaniu od podłoża to np. ciągnięcie DZ po podłodze za stopy lub ręce, czy też kołysanie DZ na kolanach.

Ćw. z ruchem „przeciwko” mają mniejsze zastosowanie, prowadzą gł. do wyczuwania ciężaru i siły drugiej osoby. 
Można wykorzystać bezwładność DZ, która będzie ciągnęła dorosłego za sobą, np. dorosły siada naprzeciwko DZ trzymając je za ręce i następnie kładzie DZ na podłodze z pochyleniem się nad nim, a następnie sam kładzie się na podłodze i DZ pochyla się nad nim.
Inne ćw. przeciwko to siłowanie się na ręce czy stopy itp. Dostarczają one DZ możliwości doświadczenia sprawności własnego działania.

Ćw. z ruchem „razem: nie są wykorzystywane w pracy z GłNI, bo wymagają współpracy.

Kategorie ruchu: metody prowadzące do współdziałania w grupie oraz ruchy kreatywne rzadko wykorzystywane. Jedynymi ćw. terapeutycznymi mogą być zabawy, gdzie praca z dorosłym 1;1.

Zachęca się do obserwowania DZ i podążania za nim, a nie trzymania się ściśle schematu-ruch ma dawać radość!

Metoda ta koncentruje się przede wszystkim na kontakcie z innymi osobami, komunikacji pozawerbalnej oraz aspekcie terapeutycznym, którego podstawą jest ruch.

Stosując tą metodę rozwijamy u DZ:
-poczucie bezpieczeństwa
-pewność siebie w poruszaniu się w przestrzeni
-zaufanie do innych
-spontaniczność i aktywność
-poczucie sprawstwa
-świadomość własnego ciała
-umiejętność nawiązywania kontaktów
-umiejętność rozróżniania kierunków i tempa ruchów ciała

Metoda ta wymaga od NL:
-znajomości ćw.
-terapeutycznego podejścia do DZ, opartego na umiejętności nawiązywania kontaktu, otwartości na potrzeby DZ i elastyczności w prowadzeniu zajęć
 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin