jak rozwiązywać konflikty-scenariusz.doc

(38 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć świetlicowych

Scenariusz zajęć świetlicowych

 

Temat: Jak powinniśmy prawidłowo rozwiązywać konflikty?

 

Cele edukacyjne: poznanie podstawy wiedzy o konfliktach, uświadamianie uczniom, że istnienie konfliktów jest czymś naturalnym.

 

Treść: klasyfikacja pojęć związanych z konfliktami.

 

Cele operacyjne: uczeń:

-          definiuje wyraz – konflikt,

-          rozwiązuje konflikty we własnym otoczeniu,

-          stara się nie być powodem powstawania konfliktów.

 

Dział programu realizacyjnego: z zakresu opiekuńczo – wychowawczego.

 

Formy: indywidualna, grupowa.

 

Metody: pogadanka, dyskusja.

 

Środki dydaktyczne: duże arkusze papieru, mazaki, kartki formatu A4 dla każdego ucznia.

 

Przebieg zajęć:

 

1.      Wprowadzenie do tematu: konflikty – ich istota, sposoby reagowania na nie oraz ich rozwiązywanie.

 

2. Podanie definicji: konflikt – sprzeczność interesów, poglądów, niezgodność, zatory.

 

Na dużym arkuszu papieru napisane słowo KONFLIKT. Uczniowie podają słowa, które kojarzą im się z tym słowem, te które odzwierciedlają ich przeżycia w sytuacjach konfliktowych – zapisują na arkuszu.

                                                                             STRACH

                                                 KŁÓTNIA

         NIEPOROZUMIENIE                      POROZUMIENIE

                                                   KONFLIKT                         UDERZENIE

              UCIECZKA

ZAZDROŚĆ              PŁACZ          AGRESJA         ZŁOŚĆ

 

3. Pozytywne i negatywne strony konfliktów.

 

Pozytywne strony konfliktów                                                        Negatywne strony konfliktów

- dowiedzenie się co myślą inni o mnie,                                  - agresja,

- rozwiązanie sytuacji,                                                             - nienawiść do kogoś,

- pogodzenie się,                                                                      - poniżenie kogoś.

 

4. Polecenie: na kartce A4 rysują symbolicznie swoją postać i otaczają ją kołem, a na pozostałej części również symbolicznie rozmieszczają osoby ze swojego życia.

 

 









































































 

 

 

ja

 













 

              pani

              woźna

 

 

              Tata













wychowawca

koleżanka

 

              Mama

              kolega              brat

 

 

Pytanie: Czy zdarzają się wam konflikty z osobami, które narysowaliście?

Przy pomocy 3 – rodzajów linii połączyli siebie z tymi osobami.



       taką linią połączyć siebie z osobami, którymi prawie nie mają konfliktów,



       taką linią połączyć się z osobami, z którymi od czasu do czasu są w sytuacjach konfliktowych,



       taką linią niech połączą siebie z osobami, z którymi są w częstych sytuacjach konfliktowych.

Ochotnie omawiają swoje arkusze.

 

5. Trzy rezultaty konfliktów.

 

Przegrany – wygrany jest wtedy, gdy jedna ze stron jest zadowolona, a druga jest niezadowolona, ze sposobu rozwiązania konfliktu.

Przegrany – przegrany jest wtedy, gdy obydwie strony są niezadowolone, ze sposobu rozwiązywania konfliktu.

Wygrany – wygrany jest wtedy, gdy obydwie strony są zadowolone z rozwiązania konfliktu.  

 

6. Zakończenie.

 

Sformułowanie i zapisanie na tablicy wspólnych wniosków np.:

- wszyscy przeżywamy konflikty,

- konflikty powstają, ponieważ różnimy się między sobą, lubimy różne rzeczy, mamy różne poglądy i wiedzę,

- konflikty są naturalną i normalną częścią naszego życia,

- konflikty mają pozytywną stronę: pozwalają nam dostrzec różnice między nami a innymi, i jeżeli będziemy tylko chcieli, możemy szukać ich.

 

Opracowanie: Ewa Tymińska 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin