Księga Wieczysta.docx

(13 KB) Pobierz

Księga Wieczysta-KPB 107 grudzień 2005



Art-Presse

Księgi wieczyste prowadzi się w celu ustalenia stanu prawnego nieruchomości (Ustawa o księgach wieczystych i hipotece z dnia 06 lipca 1982 z późniejszymi zmianami ). Są jawne i dlatego nikt nie może zasłaniać się nieznajomością wpisów ani wniosków, o których uczyniono w nich wzmiankę.

Treść księgi wieczystej zawsze rozstrzyga na korzyść tej osoby, która jest wpisana jako właściciel nieruchomości. Rękojmia wiary publicznej chroni tego nabywcę, który nabywa własność lub inne prawo rzeczowe od osoby uprawnionej według treści księgi wieczystej.
Co to oznacza w praktyce? Jeżeli w księdze wieczystej jako właściciel wpisany jest błędnie Malinowski, który sprzeda nieruchomość Nowakowi- ten ostatni jest chroniony przez rękojmię wiary publicznej, gdyż przyjmuje się, że to co zapisane w księgach wieczystych jest prawdą. Rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych chroni nowego nabywcę, zaś prawdziwy właściciel, który nie dopilnował prawidłowości wpisu, traci prawo własności- może jedynie domagać się odszkodowania od sprzedającego.
Rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych nie działa przeciwko
- prawom obciążającym nieruchomość z mocy ustawy, niezależnie od wpisu
- prawu dożywocia
- służebnościom ustanowionym na podstawie decyzji właściwego organu administracji państwowej
- służebnościom drogi koniecznej albo ustanowionym w związku z przekroczeniem granicy przy wznoszeniu budynku lub innego urządzenia
Rękojmię wiary publicznej ksiąg wieczystych przekreśla każda wzmianka o wniosku, apelacji, kasacji, czy ostrzeżenie o niezgodności stanu prawnego ujawnionego w księdze ze stanem rzeczywistym. Nie działa również, gdy nabycie nastąpiło „ w złej wierze” tzn., gdy nowy właściciel wiedział, że w księdze jest błąd, albo łatwo mógł się o tym dowiedzieć, i wykorzystał to.
Dla nieruchomości, które nie mają założonej księgi wieczystej, albo których księgi zaginęły, prowadzi się zbiory dokumentów (ZD), w stosunku do których nie działa rękojmia wiary publicznej. Istnieją również tzw. księgi wieczyste dawne tzn. założone przed 01.01.1947 r. na podstawie katastru austriackiego, który powstał 23 grudnia 1817 roku w oparciu o dekret cesarza Franciszka I o podatku gruntowym. Kataster rejestrował zmiany kształtu, powierzchni, kategorii gruntu, kategorii gruntu, służył także do zakładania w sądach ksiąg gruntowych, które składały się z wykazów hipotecznych oznaczonych dla poszczególnych nieruchomości. Skrót LWH oznacza liczbę wykazu hipotecznego, który jest odpowiednikiem dzisiejszej księgi wieczystej. Składa się z części A- odpowiednika dzisiejszego Działu I, części B- odpowiada Dział II, a części B- Dział III i IV
Obecnie zbiory ksiąg wieczystych są przetwarzane elektronicznie. Komputeryzacja ksiąg potrwa jeszcze jakiś czas, gdyż do wprowadzenia jest olbrzymia liczba dokumentów.
Komputerowy odpis z księgi wieczystej różni się bardzo od tego, do którego byliśmy przyzwyczajeni. Poprzedni mieścił się na jednej stronie. W Dziale I- jest oznaczenie nieruchomości tzn. określa się położenie nieruchomości; w Dziale II- jest opisana własność tj. dane właściciela oraz podstawa nabycia własności; w Dziale III- ciężary i ograniczenia; w Dziale IV hipoteki.
Obecnie odpis z księgi wieczystej mieści się na kilkunastu stronach, kosztuje zamiast 6 zł, 30 zł., jest bardzo szczegółowy i pisany mało zrozumiałym językiem, zawiera wiele rubryk, podrubryk. Rozpoczyna się Oznaczeniem Księgi Wieczyste. Rubryka 0.1- Informacje podstawowe zawiera: numer księgi, informacje o sądzie, który ją założył, typ księgi, Rubryka 0.2- Dane o założeniu księgi wieczystej, Rubryka 0.3-dane o zamknięciu księgi wieczystej. Następnie Dział I-O-„Oznaczenie Nieruchomości” a w nim następujące rubryki:
1.1 Wzmianki (numer wzmianki, termin zamieszczenia i termin wykreślenia wraz z podaniem przyczyny wykreślenia
1.2 Numer nieruchomości
1.3 Położenie
1.4 Oznaczenie, w którym są podrubryki: Działka ewidencyjna (tyle podrubryk ile jest działek w jednej księdze wieczystej), Budynek, Urządzenie, Lokal
1.5 Obszar- tzn. powierzchnia działki lub wszystkich działek łącznie
1.6 Zgodność z danymi ewidencji gruntów i budynków
1.7 Podstawa oznaczenia (sprostowania)
1.8 Dane o wniosku w chwili wpisu
1.9 Komentarz
Dział I-SP-„ Spis praw związanych z własnością”
1.11Wzmianki, a w nich spis praw
1.12 Podstawa wpisu
1.13 Dane o wniosku w chwili wpisu
1.14 Komentarz
Dział II- „Własność”
2.1 Wzmianki
2.2 Właściciel
2.3 Właściciel wyodrębnionego lokalu
2.4 Użytkownik wieczysty
2.5 Uprawniony
2.6 Podstawa nabycia
2.7 Dane o wniosku w chwili wpisu
2.8 Komentarz
Dział III – „Prawa roszczenia i ograniczenia”
Dział IV- „Hipoteka”

Odpis z księgi elektronicznej jest skomplikowany dla laika, lecz dobrą stroną jest to, że dostaje się go od razu, bez konieczności wcześniejszego zamawiania.
Ponieważ czasem zdarzają się błędy przy wprowadzaniu danych do elektronicznej wersji księgi, warto zainteresować się losem ksiąg wieczystych posiadanych nieruchomości i sprawdzić poprawność wpisów.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin