WIOSENNE_ZABAWY_Z_MUZYKA.doc

(37 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘĆ UMUZYKALNIAJACYCH

SCENARIUSZ  ZAJĘĆ  UMUZYKALNIAJACYCH

   ,,ŚWIĄTECZNO- WIOSENNE ZABAWY Z MUZYKĄ”

 

 

Grupa wiekowa: 4-5 latki

 

Temat zajęcia: ,,Świeci słoneczko”- nauka piosenki przez osłuchanie, świąteczno- wiosenne

                           zabawy przy muzyce.

Cele zajęcia:

       Ogólne: -nauka piosenki przez osłuchanie

                    - rozwijanie poczucia rytmu ,słuchu muzycznego

                    - rozwijanie umiejętności wyrażania muzyki ruchem

                    - reagowanie na określone sygnały muzyczne

                    - wspieranie rozwoju dziecka uzdolnionego- improwizacja wokalna

 

      Operacyjne: (dziecko…)

                    - potrafi zapamiętać i zaśpiewać fragmenty piosenki

                    - reaguje na sygnały muzyczne

                    - reaguje ruchem na zmianę dynamiki

                    - umie bawić się przy muzyce

                    - ilustruje ruchem słowa piosenki

                    - potrafi naśladować ruchy i odgłosy zwierząt w zabawie

                    - reaguje na polecenia nauczycielki

 

Metody: czynna, słowna, oglądowa

 

Formy pracy: zajęcie z całą grupa

 

Środki dydaktyczne: płyty CD z nagraniami , maskotka słoneczka, dzwonki, emblematy słoneczek

                  i kropelek deszczu dla dzieci, chusteczki tiulowe w czterech kolorach dla dzieci,

                  klocki drewniane, folia aluminiowa, odgłosy zwierząt: kaczka, kura, kurczątko, baranek,

                  kogut, koszyk wiklinowy, podkład muzyczny na CD do marszu i podskoków , ilustracje

                  zwierząt, maskotki zwierząt: kura, kaczka, baranek, kurczątko, kogut, zajączek,

                  kartki papieru  z ,,ukrytymi” słoneczkami , kredki woskowe ,podkładki,

 

Literatura: ,,A czy wy tak potraficie?”  Maria Wieman

                  ,,Metodyka wychowania muzycznego w przedszkolu” Dorota Malko

                    Materiały warsztatowe KLANZA

                  ,,Przedszkolaki bawią się i śpiewają” Józefa Lenartowska

 

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

I.  Powitanie - Zabawa ,,Dzień dobry wiosenne słoneczko”

    Dzieci siedząc w kole przekazują sobie bez słów słoneczko-maskotkę wraz ze swoim uśmiechem.

II.

1.      Słuchanie piosenki ,,Świeci słoneczko”  muzyka :L. Miklaszewski, słowa: H. Kruk

śpiewanej przez nauczycielkę :

         1.      Świeci słoneczko złote,                              2. Grzeje słoneczko jasne

                                wieje wiosenny wiatr                                     pada wiosenny deszcz.

                          i każdy ma ochotę                                           Urosną śliczne kwiaty

                             wędrować sobie w świat.] bis                         my urośniemy też. ] bis

 

     - 4l.- omówienie treści piosenki

     - 5l.- próby wymyślania określeń do ,,słoneczka” ( złote, jasne) oraz ,,deszczu” ( wiosenny, ciepły)

 

2.   Zabawa muzyczno- rytmiczna ,,Słońce i deszcz” z reakcją na sygnał muzyczny.

      Pomoce: emblematy słoneczek i kropelek deszczu dla dzieci, dzwonki, bębenek, podkład na CD

                    do marszu , folia aluminiowa, klocki drewniane,

 

      Dzieci zostają oznaczone przed zajęciami emblematami ,,słoneczek”- 5 latki ,

      ,,kropelek deszczu”- 4 latki. Dzieci maszerują  do muzyki po obwodzie koła, na przerwę w muzyce

      zatrzymują się. Każda grupa ma inny sygnał do wejścia do koła.  ,,Słoneczka” wywołują dźwięki

      dzwonków ( gra nauczycielka). Po ich usłyszeniu wchodzą do koła i wyklaskują rytm przy

      równoczesnym wypowiadaniu słów:

 

 

               świe-  ci   sło-  necz- ko       zło- te

 

     Dzieci mogą klaskać w dłonie przed sobą, nad głowami.

     Drugą grupę wywołuje sygnał bębenka . ,,Kropelki deszczowe” wchodzą do środka koła

     i wyklaskują rytm z tekstem:

 

 

 

                  pa-  da ,  pa-da,  pa- da     deszcz

    

     Dzieci klaszczą w dłonie, w podłogę, wytupują rytm.

     Przy powtórzeniu zabawy dzieci wystukują rytm na klockach, foli aluminiowej.

 

    3.Zabawa ilustracyjna do piosenki ,,Świeci słoneczko”

Pomoce: podkład muzyczny do piosenki

 

              1.   Świeci słoneczko złote,                          - dz. podnoszą ręce w górę i  machają dłońmi

                     wieje wiosenny wiatr                               - kołyszą ramionami

                     i każdy ma ochotę                                    - maszerują w miejscu

                     wędrować sobie w świat.

 

                2.  Świeci słoneczko jasne                             - naśladują świecące słoneczko

                     pada wiosenny deszcz .                             - pokazują spadanie kropelek deszczu

                     Urosną śliczne kwiaty,                               - podnoszą się powoli do góry

                     my urośniemy też.                                      - pokazują na siebie i wyskakują w górę   

 

  4. Zabawa ,,Rosnące kwiaty” z reakcją na zmianę dynamiki.

Pomoce: chustki tiulowe , utwór ,,Sally Garden”- materiały KLANZA,

 

Dzieci otrzymują po jednej chustce ,którą zgniatają w dłoniach i gdy muzyka jest cicha

przysiadają  po całej sali zamieniając się w drzemiące kwiaty. Gdy usłyszą muzykę głośną-

podnoszą się , ,,kwiaty powoli  rosną i rozkwitają” - dzieci otwierają delikatnie dłonie

z chustkami.

 

    5.Zagadki słuchowe ,,Co dzieci włożyły do koszyka wielkanocnego?”

       Pomoce: nagrane odgłosy : kury, koguta, kurczątka, kaczki, baranka, maskotki zwierząt, koszyk

 

      Dzieci siedzą w kole, na środku są rozłożone maskotki zwierząt (kura, kurczątko, kogut, kaczka

      baranek.). Dzieci słuchają odgłosów, odgadują i wyszukują odpowiednią maskotkę i wkładają

      do koszyka.

 

 

 

 

  6.Zabawa ,,Wielkanocne igraszki” z reakcją na przerwę w muzyce i ćwiczeniem ortofonicznym.

      Pomoce: ilustracje kury, kurczątka, kaczki, koguta, zająca, podkład muzyczny do podskoków,

                     

 

      Dzieci poruszają się po sali zgodnie z akompaniamentem. W przerwie naśladują sposób

      poruszania się i odgłos wydawany przez zwierzęta, które wskazuje nauczycielka na obrazku.

 

  7.Improwizacja wokalna ,,Życzenia wielkanocne”

     Pomoce: maskotka zajączka

 

     Dzieci siedzą w kole , maskotka zająca leży na środku. Dziecko chętne do zaśpiewania życzeń

     zabiera  zająca i improwizuje.

     Propozycje życzeń : ,,Wesołych, wesołych, wesołych Świąt!”

                                       ,,Kolorowych i wesołych wielkanocnych Świąt!”

 

III. Zakończenie zajęć- ,,Pisanka- niespodzianka”

     Pomoce: pisanki z  kartki z podklejonymi z tyłu słoneczkami w formie uśmiechniętej buzi,

                      kolorowe kredki woskowe, podkładki,

 

     Dzieci siadają do stolików na których mają rozłożone i podpisane ,,zaczarowane pisanki”

     Nauczycielka śpiewa piosenkę ,,Świeci słoneczko” ( chętne dzieci dołączają się do śpiewu),

     a dzieci w tym czasie kolorują  całą pisankę  woskową kredką- wyczarowując wzór na pisankach

     w postaci  ,,słonecznego” uśmiechu. Dzieci przechodzą na dywan z pisankami, siadają w kole

     i słuchają melodii poznanej piosenki. Nauczycielka dziękuje dzieciom za udział w zajęciu.

    

    

 

 

                                                                  Opracowała: Dorota Trzepacz

                                                                   nauczycielka z Przedszkola nr 16

                                                                   w Bielsku--Białej

 

 

 

 

                 

 

 

 

                       

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin