Co najczęściej oddawane jest w outsourcing.docx

(222 KB) Pobierz

(1)

Co najczęściej oddawane jest w outsourcing?

1.      Rozwój oprogramowania

2.      Zarządzanie infrastrukturą teleinformatyczną

3.      Naliczanie płac

4.      Obsługa help-desku

5.      Obsługa procesów logistycznych

6.      Przejęcie zadań całego działu informatyki

7.      Zarządzanie centrum obsługi klienta

8.      Administrowanie oprogramowaniem

9.      Zarządzanie zasobami ludzkimi

10.  Marketing

11.  Wybrane, szczegółowe funkcje związane z informatyką

12.  Finanse i księgowość

13.  Produkcja

14.  Obsługa techniczna sprzętu

15.  Sprzedaż                                                                                    

Aktualnie najbardziej popularne rodzaje informatycznych usług outsourcingowych to:

 

(2)

·        hosting (w zakresie poczty elektronicznej i serwisów internetowych)  - jest to udostępnianie przez dostawcę usług internetowych zasobów serwerowni.
Jeszcze prościej mówiąc polega to oddaniu do dyspozycji:

o       określonej objętości dysku twardego,

o       maksymalnej ilości danych do przesłania przez łącza internetowe serwerowni

o       usług obsługiwanych przez serwerownię (w zakresie zależnym od specyfiki usługi, np. udostępnienie bazy danych z określeniem maksymalnej jej objętości)

o       maksymalnego stopnia obciążenia serwerowni przez usługi.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Hosting

·         serwis sprzętu komputerowego

·         zarządzanie i opieka nad infrastrukturą informatyczną - podstawowym celem tej usługi jest zapewnienie firmom możliwości szybkiego uruchomienia platformy

internetowej wspierającej ich procesy biznesowe. W skład tej usługi wchodzą takie elementy jak udostępnienie internetowego centrum danych, platformy sprzętowej i odpowiedniego oprogramowania, a także cały szereg usług związanych z tworzeniem i zarządzaniem specjalistycznymi portalami lub serwisami internetowymi. Kolejnym elementem tej usługi jest konfiguracja oraz dostawa oprogramowania i urządzeń zapewniających bezpieczny styk lokalnej sieci komputerowej Klienta z siecią Internet.

http://www.level3.com.pl/doc/Outsourcing.pdf   (3)

·         archiwizacja danych - Systemy archiwizacji są oferowane jako zabezpieczenie systemów klienta na wypadek wystąpienia awarii, oraz w celu wypełnienia zadań stawianych przez ustawę o rachunkowości.

·         wdrażanie systemów informatycznych,

·         nadzór nad bezpieczeństwem informatycznym,

·         szkolenia użytkowników,

·         outsourcing zasobów ludzkich (informatyków).

·         outsourcing informatycznych systemów zarządzania 

·         wsparcie techniczne (helpdesk),

http://www.it-ts.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=3&Itemid=3 (4)

Podstawowym rodzajem działalności firmy jest kompleksowa obsługa informatyczna firm na zasadach outsourcingu.

Oddanie usług IT w outsourcing pozwala klientowi nie tylko skupić się na jego podstawowej działalności biznesowej, ale także zmniejszyć zakres obowiązków kadry kierowniczej. Główne czynniki przemawiające za outsourcingiem IT, to:

Sukces projektu można mierzyć różnymi miarami. Dla jednych przedsiębiorców kluczowe są zagadnienia związane z redukcją kosztów i korzyściami finansowymi, dla innych równie istotne mogą się okazać takie kryteria, jak dostępność systemów informatycznych, czas reakcji dostawcy w sytuacjach awaryjnych, satysfakcja pracowników i klientów, czy też możliwość skoncentrowania się na swojej podstawowej działalności biznesowej. Przyjęte miary powinny odpowiadać biznesowym priorytetom przedsiębiorcy. Poniżej przedstawiamy kilka uniwersalnych korzyści wynikających z zastosowania outsourcingu:

·         Pełna przewidywalność i redukcja kosztów w obrębie IT.

·         Możliwość wykorzystania outsourcingu jako metody na reorganizację przedsiębiorstwa,

·         Możliwość skoncentrowania się na kluczowych obszarach działania firmy

·         Wzrost wydajności, efektywności i stabilności działania środowiska informatycznego, m.in. dzięki standaryzacji procedur i procesów IT,

·         Szybki dostęp do wysokiej klasy specjalistów oraz wiedzy technologicznej, bez konieczności zatrudniania i szkolenia własnych pracowników,

·         Zmniejszenie ryzyka poprzez jego współdzielenie z outsourcerem - m.in. odpowiedzialność materialna outsourcera za błędy i działania niezgodne z kontraktem

 

Przy zdobywaniu wiedzy i doświadczenia własne służby informatyczne często są ograniczone brakiem środków lub budżetu. Natomiast partner outsourcingowy jest zmuszony do rozwoju swoich produktów i usług, a większa kadra pozwala na specjalizację kwalifikacji swoich pracowników. Po zastosowaniu outsourcingu możliwości dostosowania się do zachodzących zmian nie są już ograniczone kwalifikacjami własnych pracowników. Ponadto kończą się problemy wynikające z ograniczonej liczby specjalistów oraz z braku zastępców. Dla średnich i mniejszych firm najważniejszy jest efekt skali występujący w sytuacji zastosowania outsourcingu. W firmach tego typu nie ma możliwości utrzymywania dużego zespołu informatyków. Często występują też problemy z utrzymaniem wyspecjalizowanej kadry, a środki pieniężne mogą być nie wystarczające do realizacji zadań na wymaganym poziomie. Efekt skali powoduje, że poziom infrastruktury IT jest wyższy, poprzez wdrożenie dotychczas niedostępnych procedur i technologii. Usługi firmy outsourcingowej świadczone są na podstawie sprawdzonych jednakowych procedur i rozwiązań. U zleceniodawcy pozostają funkcje określenia zadań i wymagań, znikają natomiast funkcje realizacji zadań oraz

procesy decyzyjne z tym związane.

 

http://www.level3.com.pl/doc/Outsourcing.pdf (3)

 

Pytane o przyczyny niezadowolenia z usług outsourcera firmy wymieniają przede wszystkim niekorzystny stosunek płaconej ceny do postrzeganej wartości otrzymywanych usług, niedostateczne zaspokojenie własnych potrzeb przez dostawcę usług i zbyt słabe wsparcie z jego strony, natomiast  w najmniejszym stopniu na niezadowolenie wpływa niski poziom kompetencji fachowych oraz zbyt duża swoboda w podejmowaniu decyzji za zleceniodawcę. Możemy to zobaczyć na wykresie znajdującym się poniżej.

Obraz1.png

http://www.gab.com.pl/outsourcing/cz1.pdf (5)

QRP Technologie Informatyczne

QRP jest dynamiczną firmą branży IT. Specjalizuje się w kompleksowej obsłudze informatycznej przedsiębiorstw.  Przejmuje pełną odpowiedzialność za jakość oraz stabilność firmowej infrastruktury informatycznej. W porozumieniu z klientami precyzyjnie planuje kierunek oraz szybkość rozwoju informatycznej sfery firmy w oparciu o założone budżety, cele, bądź potrzeby całej organizacji.

 

Firma świadczy usługi

          Zarządzanie infrastrukturą informatyczną

          Doradztwo w zakresie sprzętu i oprogramowania

          Administracja sieciami komputerowymi

          Administracja serwerami oraz stacjami roboczymi

          Wdrażanie systemów informatycznych oraz aplikacji

          Ochrona antywirusowa systemów informatycznych

          Odzyskiwanie utraconych danych

          Projektowanie rozwiązań biznesowych "szytych na miarę"

          Wykonywanie audytów informatycznych

Korzyści z takiego rozwiązania

          Firmy nie muszą ponosić wysokich kosztów zatrudnienia specjalistów w swojej firmie. Dzięki doświadczeniu QRP starannie dobiera pracowników, których deleguje do stałej obsługi specyficznych potrzeb klientów, jednocześnie gwarantując ich skuteczność.

          Angażując firmę zewnętrzną klienci mają najczęściej do dyspozycji nie jednego pracownika, ale cały sztab specjalistów doświadczonych w swoich dziedzinach. Jako zespół stanowią oni kompendium wiedzy informatycznej, potrafiący sprostać każdemu, nawet niecodziennemu zadaniu.

          Całą wiedzę informatyczną można kupić za niewiarygodnie niską cenę w porównaniu z jej wartością. Z każdym Klientem po zapoznaniu się z jego potrzebami firma ustala wysokość stałej, miesięcznej opłaty za korzystanie z wiedzy i pracy zespołu QRP oraz za przejęcie pełnej odpowiedzialności za stabilność zasobów informatycznych klientów.

          gwarancja szybkości reakcji na zaistniałe w firmie klienta potrzeby. Ponadto oprócz typowej obsługi informatycznej, na każdym etapie doradzamy jak racjonalnie rozwijać infrastrukturę informatyczną oraz modernizować sprzęt z uwzględnieniem jego odpowiednio wysokiej jakości oraz korzystnej relacji z kosztami.

 

PMR Research – dział badawczy firmy PMR (www.research-pmr.com) – przeprowadził na potrzeby niniejszego raportu badanie wśród 190 największych firm informatycznych w Polsce. Badanie zostało zrealizowane w marcu 2006 r. techniką wywiadu telefonicznego.

Łącznie zrealizowano 104 wywiady przy 55% poziomie realizacji próby. Respondentami była w większości przypadków kadra menadżerska – osoby, które ze względu na zajmowane stanowisko, są kompetentne w formułowaniu opinii i prognoz dotyczących rynku IT w Polsce.

Zapytano badane firmy czy oferują obecnie usługi outsourcingowe. Wyniki badania przedstawia poniższy wykres.

 

ScreenHunter_05 Jan. 11 14.50.gif

Otóż połowa respondentów odpowiedziała twierdząco, co oznacza iż spośród 104 firm biorących udział w badaniu 52 oferowały usługi outsourcingowe.

 

Spośród firm, które nie oferują tego typu usług, co trzecia zadeklarowała, iż planuje dołączenie świadczenia usług outsourcingowych do swojego portfolio w ciągu najbliższych dwóch lat. Widzimy to na wykresie znajdującym się poniżej.

 

ScreenHunter_04 Jan. 11 14.49.gif

http://www.itmarketcracow.com/pdf/pl/Outsourcing_Eksport_IT_w_Polsce.pdf

Określenie wad i zalet outsourcingu nie jest łatwym zadaniem gdyż o ile z teoretycznego punktu widzenia można wskazać mocne strony pozytywne, o tyle praktyka dość często weryfikuje wymienione niżej atuty poprzez trafność (czasami wątpliwą) w wyborze odpowiedniej firmy przyjmującej zlecenie Outsourcingowe. Tym niemniej poniższa tabela przedstawia próbę zawarcia zarówno negatywów jak i pozytywów idei Outsourcingu.

 

                                   O U T S O U R C I N G

 

Wady

Zalety

Możliwość korzystania z najnowszych

Rozwiązań technicznych.

 

Wzrost zadowolenia kadry operacyjnej i

kierowniczej

 

Skrócenie czasu reakcji działań na

potrzeby osób zainteresowanych

 

Zwiększenie elastyczności i rzetelności

 

Eliminacja ryzyk organizacyjnych czy

Finansowych

 

Przyjmowanie najlepszych praktyk

 

Doskonalenie procesów biznesowych

 

Wdrażanie najlepszych kompetencji w

struktury własnej firmy

 

Wzmożona kontrola

 

Ryzyko ”nieoptymalnego” doboru firmy

partnerskiej w relacji Outsourcingu

 

Poziom ryzyka związany z wyciekiem

informacji poufnych

 

Niepewność funkcjonowania partnera w

Outsourcingu w niedalekiej przyszłości

 

Obawy związane z problemami w

momencie gdy partner Outsourcingowy

popada w problemy

 

Ryzyko złego kanału przepływu

informacji czy informacji zwrotnej

 

Potrzeba dodatkowego nakładu pracy, w

celu poznania swojej organizacji

 

Potrzeba dodatkowego nakładu pracy, w

celu określenia wymagań funkcji

outsourcingowanych

 

Ryzyko niskiego poziomu ś...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin