Wydział Metali Nieżelaznych Kraków, 2002.09.13
Inżynieria Materiałowa
Rok: II. Grupa: 9
Sprawozdanie
Stała i stopień dysocjacji kwasów i zasad
Stała i stopień hydrolizy soli
Piotr Włoch
Wprowadzenie
Dysocjację jednozasadowego kwasu HR można opisać równaniem stechiometrycznym
. (1)
Stałą dysocjacji KHR określa się, zgodnie z prawem działania mas, wyrażeniem:
(2)
oznaczają tu stężenia produktów dysocjacji w gramofonach na litr roztworu, cHR – stężenie cząsteczek kwasu, które nie uległy dysocjacji[1].
Wartość KHR powinna być według teorii Arrheniusa, w stałej temperaturze, niezależna od całkowitego stężenia kwasu.
Stopień dysocjacji a określa się stosunkiem stężenia części elektrolitu, która uległa dysocjacji, do ilości elektrolitu przed dysocjacją. W przypadku dysocjacji podanej równaniem (1) można więc napisać:
(3)
gdyż jest równe stężeniu części kwasu, która uległa dysocjacji. Stopień dysocjacji jest funkcją stężenia. Jego wartość liczbowa, zgodnie z definicją podaną równaniem (3), mieści się w granicach od O do 1. Dla wyliczenia stałej lub stopnia dysocjacji konieczne jest doświadczalne wyznaczenie stężenia jonów oraz całkowitego stężenia kwasu. Z drugiej zaś strony, zarówno znajomość stałej, jak i stopnia dysocjacji przy znanym stężeniu całkowitym ckw pozwala wyliczyć stężenie jonów wodorowych w roztworach słabych kwasów. Związek pomiędzy stałą i stopniem dysocjacji dla przypadku opisanego równaniem (l) określa zależność:
(4)
Podczas rozpuszczania w wodzie sole słabych kwasów i mocnych zasad ulegają silnej dysocjacji (w roztworach rozcieńczonych praktycznie całkowitej). Powstające przy tym aniony słabych (słabo dysocjujących) kwasów mają tendencję wiązania się z jonami wodorowymi pochodzącymi z dysocjacji cząstek wody, na nie zdysocjowane cząstki kwasu. Reakcję tę, zwaną hydrolizą, można opisać równaniem:
. (5)
Stała hydrolizy jest więc określona równaniem:
(6)
gdyż jako wartość praktycznie stała zostało wprowadzone do stałej.
Porównując wielkości stężenia jonów wodorowych wyliczona z wartości stałej dysocjacji kwasu KHR oraz iloczynu jonowego wody KW (obydwie te zależności powinny być spełnione w wodnym roztworze kwasu) dochodzi się do wniosku, że w przypadku słabych kwasów Kh jest praktycznie określona równaniem:
. (7)
Gdy się założy, że dysocjacja soli jest całkowita, stopień hydrolizy można określić ułamkiem:
. (8)
Ułamek b podaje, jaka część soli uległa hydrolizie; csoli jest całkowitym (analitycznym) stężeniem soli.
Jak wynika z porównania równań (5) i (8)
. (9)
Wyrażając cR przez stopień hydrolizy i stężenia soli:
(10)
oraz podstawiając w równaniu (6) wartości z równań (9) i (10), otrzymuje się:
. (11)
Analogiczne rozumowanie można przeprowadzić w przypadku hydrolizy soli silnego kwasu i słabej zasady. Stechiometria tego procesu będzie wówczas opisana równaniem:
. (12)
Stopień hydrolizy:
. (13)
Stała hydrolizy będzie zaś wyrażona równaniem (11). Hydroliza soli słabego kwasu i mocnej zasady powoduje, jak wskazuje równanie (5), alkalizację roztworu (wzrost pH); hydroliza soli silnego kwasu i słabej zasady (równanie (12)) powoduje zakwaszenie roztworu (spadek pH).
W szeregu przypadków, podczas hydrolizy soli metali tworzących trudno rozpuszczalne wodorotlenki (jak np. Fe, Co, Ni, Zn, Pb itp.), można zaobserwować wytrącanie się osadów. Wiąże się to z przekroczeniem iloczynu rozpuszczalności odpowiedniego wodorotlenku.
Cel ćwiczenia
1. Należy wyliczyć stałą dysocjacji kwasu octowego, mierząc pH roztworów kwasu octowego o różnych stężeniach. W oparciu o uzyskane wyniki oraz dyskusję błędu należy odpowiedzieć, czy stała dysocjacji kwasu octowego, w badanym zakresie stężeń, może być uważana za wielkość stałą.
2. Należy wyliczyć stałą hydrolizy oraz stopień hydrolizy octanu sodowego w roztworach o różnych stężeniach.
Opracowanie wyników
Wyniki pomiarów pH roztworów kwasu octowego o różnych stężeniach
Stężenie analityczne kwasu
pH
Stężenie jonów wodorowych
Stała dysocjacji
Błąd względny
Stopień dysocjacji
-
3.4
0.328
0.0199
3.7
0.705
0.0498
4.5
0.787
0.0400
4.6
0.246
0.1563
...
koma300