Wielkie grzybobranie 6-latki.doc

(35 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć: „Las jesienią”-(6latki)

Scenariusz zajęć: „Las jesienią”-(6latki)

Temat: „Wielkie grzybobranie”

http://www.odn.pila.pl/opracowanianauczycieli/przedszkola/haase/haase.htm

  Cele:

Ogólne:

-         doskonalenie umiejętności niezbędnych do nauki czytania, takich jak: spostrzeganie, porównywanie, analiza i synteza słuchowa, samodzielne myślenie

-         wzmacnianie więzi ze środowiskiem przyrodniczym, dostrzeganie jej piękna, wdrażanie do zachowania czystości w naszym otoczeniu.

 

Operacyjne: dziecko:

-         opisze słowami jak należy zachować się w lesie,

-         dokona analizy i syntezy słuchowej wyrazów 1-,2-,3-,4- sylabowych,

-         rozróżni i nazwie wybrane grzyby: borowik, kurka, muchomor, segreguje je na jadalne i trujące,

-         przeczyta globalnie napisy: borowik, kurka, uwaga,

-         przyporządkuje je do odpowiedniego obrazka

-         wytłumaczy dlaczego nie można jeść wszystkich grzybów,

-         wycina, zagina i łączy papier klejem,

-         bezpiecznie posłuży się nożycami.

 

Metody: słowna: rozmowa, objaśnienia, instrukcje

              Czynna: zadań stawianych dzieciom

              Oglądowa: obserwacja, pokaz

               pedagogiki zabawy

              wprowadzenie dziecka w świat pisma I. Majchrzak

 

Środki dydaktyczne: scenografia – jesienne drzewa, koszyki dla każdego dziecka, wycięte grzyby, napisy: borowik, kurka, uwaga, las, dla każdego dziecka rolka po papierze toaletowym, białe paski papieru, czerwony papier, klej, nożyce, zielony materiał, liście, szyszki, kasztany, kaseta z nagraniem muzyki.  

Rodzaj aktywności: językowa, ruchowa, muzyczna, plastyczna, matematyczna.

 

Przebieg zajęcia: 

1.     Zabawa integracyjna „Powitanie” – dzieci i rodzice stają w kole – nauczyciel mówi i jednocześnie ściska rękę dziecka stojącego z prawej strony: Przesyłam do was promyk uśmiechu, który powróci do mnie w pośpiechu”.

 

2.     Zabawa ruchowa (Pantomima) – zaproszenie dzieci do obejrzenia scenki w wykonaniu nauczycielki i P. woźnej „Zachowania grzybiarzy w lesie – ruchem, mimiką, gestem nauczycielka odtwarza jazdę samochodem do lasu, zbieranie grzybów, „piknik” w lesie – zaśmiecanie papierkami, butelkami,(łamanie drzew), niszczenie muchomorów, hałas.  

 

3.     Rozmowa z dziećmi na temat obejrzanej scenki, zredagowanie haseł:

·        Jak należy się zachować w lesie?

·        Nie hałasować!

·        Nie zaśmiecać otoczenia!

·        Nie niszczyć przyrody!

·        Nie płoszyć zwierzyny!  

 

4.     „Mój koszyczek” – zabawa z „wizytówkami” – nauczycielka zaprasza dzieci do odszukania koszyka ze swoją „wizytówką” – dzieci dokonują analizy słuchowej swojego imienia: podział na sylaby, wyróżnianie głoski w nagłosie i wygłosie, podział na głoski. 

 

5.     Ilustracja ruchowa piosenki „Rosną sobie grzybki” – dzieci odtwarzają ruchem ciała treści piosenki – do zabawy włączają się rodzice.  

 

6.     „Wielkie grzybobranie” – zabawa przy muzyce – dzieci spacerują po lesie, zbierają grzyby – gdy słychać muzykę, muzyka milknie – dzieci powracają na swoje miejsce ze swoimi koszykami z grzybami.

 

7.     Ile zebrałem (-am) grzybów? – zabawa matematyczna – dzieci układają swoje „grzyby” przed sobą, przeliczają, nazywają zebrane grzyby, segregują na jadalne i trujące (układają w „kołach”). Nauczycielka odsłania tablicę, dzieci wskazują na odsłoniętej tablicy - borowik, muchomor, kurka, czytają globalnie napisy borowik i kurka, przyporządkowują je do ilustracji (dot. dzieci umiejących czytać), wypowiadają się na temat grzybów jadalnych i trujących, umieszczą napis „UWAGA” – przy muchomorze (uzasadniają dlaczego?).  

 

8.     „Muchomory sylabowe” – zabawa.

Na tablicy nauczycielka przyczepia  4 muchomory z różną liczbą kropek na kapeluszach od 1-4. Kropki na kapeluszach oznaczają liczbę sylab w nazwie obrazka. Dzieci z koszyków wyjmują ukryte obrazki, przyporządkowują je odpowiednim muchomorom poprzez wyklaskiwanie sylab znajdujących się w nazwie każdego obrazka.  

 

9.     Praca z podziałem na zespoły: (przy stolikach):

I.      zespół – konstruowanie „muchomora”

        dziecko oklei białym paskiem rolkę po papierze toaletowym

        drugi pasek białego papieru, pocięty do połowy jego szerokości na frędzelki, naklei na rolkę, odegnie frędzelki ku górze

        sklei kapelusz z czerwonego papieru i przyklei do rolki

        wytnie z białego papieru kropki lub uformuje z waty i naklei na kapelusz

              II  zespół – składanki papierowe sztuką origami – n/t    „muchomory” -  wykona pracę wg instrukcji nauczycielki. 

   10. Zorganizowanie wystawki prac – dzieci na zielonym materiale, przy jesiennej  scenografii ustawią grzybki „muchomory”, ułożą poszycie leśne, ustawią się ze swoimi pracami z origami do wspólnego, jesiennego zdjęcia.  Do zdjęcia ustawiają się również rodzice ze swoimi „muchomorkami” (zaproszenia).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin