mechatronika P MEUS.doc

(270 KB) Pobierz

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

 

 

 

 

Katedra Mechatroniki

 

 

 

Mechatronika rok I semestr II

Laboratorium podstaw mechatroniki

mgr inż. Miłosz Meus

 

 

 

 

Temat: Budowa i konfiguracja sterowników LOGO! firmy Siemens

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Miecznik Tomasz

Grupa V

stanowisko VII


Wstęp teoretyczny.

 

Sterownik programowalny (PLC, Programmable Logic Controller) jest mikrokomputerem przemysłowym, który przyjmuje sygnały wejściowe z wyłączników i czujników, na podstawie ich stanów wykonuje zadany program i steruje urządzeniami wyjściowymi. W systemach automatyzacji opartych na przekaźnikach i układach logicznych program sterujący jest określany poprzez odpowiedni sposób okablowania. Zastosowanie PLC pozwala na definiowanie algorytmu sterującego przy pomocy oprogramowania. Instalacja sprzętowa kończy

się na podłączeniu pozostałych elementów automatyzacji do wejść i wyjść sterownika. Takie rozwiązanie zapewnia „elastyczność” systemu – w przypadku zmian w procesie sterowania nie jest wymagane czasochłonne i kosztowne „przerabianie” całej instalacji, wystarczy wprowadzić poprawki do programu realizowanego przez sterownik.

 

Sterowniki PLC zbudowane są z modułów wejściowych, jednostki centralnej (CPU), modułów wyjściowych oraz interfejsów zapewniających komunikację z innymi urządzeniami (Rys. 1).

 

 

 

Wejścia PLC akceptują różne sygnały wejściowe, cyfrowe lub analogowe, pochodzące z zewnętrznych urządzeń (czujników), które są następnie przetwarzane do postaci sygnałów logicznych, akceptowalnych przez CPU. Procesor podejmuje decyzje i wykonuje funkcje sterowania bazując na instrukcjach programowych zawartych w pamięci. Instrukcje programowe określają, co powinien wykonać PLC przy określonym stanie wejść i w danej sytuacji. Dodatkowy interfejs operatorski (pulpit sterowniczy) umożliwia wyświetlanie informacji o realizowanym procesie sterowania, pozwala na jego kontrolę i wprowadzanie parametrów. Sterowniki programowalne są używane w wielu gałęziach przemysłu do automatyzacji maszyn, urządzeń i linii technologicznych. Są niedrogie, łatwe w instalacji i proste w obsłudze. Doskonale nadają się do wielu praktycznych zastosowań. Zbierają one informację o przebiegu procesu przy pomocy różnego rodzaju czujników: wyłączników, czujników zbliżeniowych, układów pomiarowych, liczników impulsów, przetworników impulsowo obrotowych itp. Informacje te są wykorzystywane do sterowania procesem. Ich wartości mogą być monitorowane, rejestrowane i przesyłane do innych urządzeń poprzez łącza komunikacyjne. PLC realizują również funkcje diagnostyki programowej i sprzętowej.

 

Elementami wyjściowymi sterowników są np.: styczniki, elektrozawory, falowniki, wskaźniki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sterowniki PLC LOGO!

 

LOGO! jest programowalnym modułem logicznym wyprodukowanym przez Firmę Siemens należy do rodziny mikrosterowników o bardzo wielu możliwościach. Przy pomocy LOGO! można zrealizować zadania prostej automatyki przemysłowej  tzn. sterowanie oświetleniem, sterowanie bramą wjazdową, sterowanie ogrzewaniem,

sterowanie klimatyzacją.

 

Zaciski sygnałów wejściowych znajdują się w górnej części modułu LOGO! (Rysunek 2 ). Wejścia modułu oznaczane są literą I oraz numerem wejścia od 1 do 6. Zaciski sygnałów wyjściowych znajdują się dolnej części LOGO!. Wyjścia modułu oznaczane są literą Q oraz numerem wyjścia od 1 do 4.

 

Rysunek 2. Widok z przodu LOGO! Basic; wersja z panelem operatorskim, sześcioma wejściami i

czterema wyjściami

 

1-zasialnie

2-wejścia modułu LOGO!

3- wyświetlacz LCD 

4- gniazdo z osłoną 

5- panel operatora

6- wyjścia modułu

 

Programowanie może odbywać się w dwojaki sposób. Pierwszy sposób umożliwia  programowanie modułu przy pomocy znajdującej się na przednim panelu „klawiatury” (ten sposób programowanie możliwy jest tylko w przypadku gdy moduł posiada wyświetlacz i panel sterowniczy). Drugim sposobem jest programowanie modułu przy pomocy programów  narzędziowych: LOGO! Soft lub LOGO! Soft Comfort.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rozwiązania zadań

 

Zadanie 2

 

12/24 RC

 

● 12/24: zasilanie napięciem 12/24 V DC,

● R: wyjścia przekaźnikowe (brak symbolu R: wyjścia tranzystorowe),

● C: wbudowany zegar tygodniowy,

 

Zadanie 3

 

wejścia-8 binarnych

wyjścia-4 przekaźnikowe (10A)

 

Zadanie 4

 

C:\Documents and Settings\T0m@$\Pulpit\IMAG0009.jpg

 

 

 

 

 

 

Wnioski

 

LOGO! określany jest mianem ministerownika, czasami także programowalnego przekaźnika. Jest nieduży, ale  bardzo uniwersalny i funkcjonalny. Do tworzenia prostych aplikacji wystarczy dostępna na panelu LOGO! klawiatura i wyświetlacz. Jest też tańszy od „dużych” sterowników, takich jak na przykład Simatic S7. Do zaprogramowania tego ministerownika nie jest potrzebna ogromna wiedza ani kosztowne narzędzia. Z drugiej strony, duże możliwości ministerownika, wiele wbudowanych funkcji.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin