Hulda Regehr Clark - Kuracja życia - rozdział 16. Receptury.doc

(254 KB) Pobierz
Receptury

Tekst książki został zeskanowany i dostosowany do prywatnych potrzeb autora tego pliku tekstowego. Nie jest to dokładna kopia ksiażki. Tekst przygotowany jest do czytania przez osoby ze słabszym wzrokiem lub przy pomocy programu Expressivo. Dlatego zamieniono ułamki na nazwy słowne, usunięto zdjęcia, rysunki, tabele oraz dokonano niewielkich modyfikacji stylu i interpunkcji. W odpowiednim miejscu podana jest strona książki, gdzie znajduje się nieumieszczony w tekście element. Wszystkie strony podane w tekście odnoszą się do stron w książce „Kuracja metodą dr Clark”.

 

Hulda Regehr Clark – Kuracja metodą dr Clark

 

 

16. Receptury

Zajrzyj do starych książek kucharskich oraz praktycznych poradników zdro­wia. Korzystając z nich zaoszczędzisz pieniądze i będziesz miał wiele satysfak­cji z przygotowania własnego, wartościowego jedzenia. Zmień nieco przepisy, by uniknąć nadmiernie przetwarzanych produktów. Oto niektóre receptury jakie zna­lazłam.

Napoje

Możesz pić każdy napój przyrządzony w sokowirówce. Twórz nowe mieszanki, aby uzyskać rozmaite smaki soków owocowych i warzywnych. Pomyśl o luksusie przygotowania smacznych soków dostosowanych do twojego własnego smaku, a nie o masowo produkowanych, zanieczyszczonych towarach sprzedawanych w skle­pach spożywczych.

Pamiętaj o myciu wszystkich owoców przed wyciskaniem soku, w tym także cy­trusów. W ten sposób usuniesz wszechobecne pestycydy oraz pospolite pleśnie owo­cowe.

Lemoniada

1 szklanka soku z cytryny, 1 szklanka miodu, półtora litra wody. Zagotuj wodę z miodem, jeśli planujesz zachować sok na kilka dni. Następnie dodaj sok z cytryny i przechowuj w lodówce.

Do każdego gatunku miodu i syropów klonowych należy dodać witaminę C zaraz po przywiezieniu ze sklepu. Najpierw je podgrzej, następnie dodaj pół łyżeczki na każdy litr.

 

Sok ze świeżych pomidorów

Gotuj na wolnym ogniu przez pół godziny: 12 świeżych, dojrzałych pomidorów średniej wielkości, pół szklanki wody, 1 plasterek cebuli, 2 listki selera, pół liścia lau­rowego, 3 gałązki pietruszki.

Odcedź i przypraw 1 łyżeczką soli kamiennej oraz ćwierć łyżeczki papryki, pół ły­żeczki miodu. Podawaj sok całkowicie schłodzony. Przepis na około 4 porcji.

Sok ze świeżego ananasa

Obierz ananasa, usuwając wszelkie przejrzałe części. Pokrój owoc w kostkę. Wyciśnij sok za pomocą miksera. Podawaj z lodem i listkami mięty. Otrzymasz około półtora szklanki soku. Zostanie niewielka ilość miąższu. Wymieszaj go z jednakową ilością miodu koniczynowego i użyj jako polewy (przechowuj w zamraźalniku) do na­leśników, jogurtu lub lodów domowej roboty (przepis poniżej).

Klonowy napój mleczny

Aby uzyskać jedną porcję, zmieszaj w mikserze szklankę mleka z dwiema łyż­kami syropu klonowego.

Zawsze pamiętaj o zagotowaniu mleka.

Napój Jankesów

Wymieszaj ze sobą: 4 i pół litra wody, 3 szklanki miodu, pół szklanki świeżego soku z cy­tryny (lub destylowanego białego octu) oraz 1 łyżeczkę imbiru.

Gorące mleko waniliowe

Do szklanki mleka dodaj 2 i pół cm laski wanilii oraz 1 łyżeczkę miodu i pod­grzej tak, aby prawie się zagotowało. Możesz dodać szczyptę cynamonu lub innej naturalnej przyprawy, a nawet ekstraktu z wanilii.

Mleko z marchwią

Zmiksuj jednakowe ilości soku marchwiowego (z sokowirówki) i sterylizowane­go mleka. Pozostałości po soku zachowaj do surówek i zup.

Mleko z witaminą C

Mleko może wchłonąć zadziwiająco dużo witaminy C w proszku, bez ścinania się ani zmiany smaku. Spróbuj rozpuścić pół łyżeczki sproszkowanej witaminy C w szklan­ce zimnego mleka.

Napój gazowany domowej roboty

To doskonały środek na problemy żołądkowe. Do litrowego słoika wrzuć 1 ły­żeczkę kwasku cytrynowego, 2 łyżki gliceryny roślinnej, 2 łyżki mio­du oraz ręcznie wyciśnięty sok z 1 cytryny i zalej wszystko zimną wodą. Przecho­wuj w lodówce do czasu użycia. Następnie dodaj łyżeczkę sody oczyszczonej, zamknij szczelnie i wstrząśnij kilka razy. Zalej napojem kilka kostek lodu. Możesz również użyć soku z cytryny i różnych kon­centratów owocowych zrobionych za pomocą miksera, np. 2 zmiksowane jabłka (obrane), zmiksowany ananas, pomarańcza lub grejpfrut. Zawsze dodawaj trochę cytryny, żeby napój był musujący. Można dodać szczyptę imbiru lub innej natural­nej przyprawy.

Uwaga 1: pół łyżeczki sody oczyszczonej zawiera 0,476 g sodu. Jeśli cierpisz na chorobę serca, wysokie ciśnienie krwi lub obrzęki, użyj wodorowęglanu potasu. Dowiedz się od lekarza, jaka ilość sodu czy wodorowęglanu potasu jest dla ciebie bez­pieczna. Sugerowałabym jednak ograniczenie się do jednej szklanki takiego napoju dziennie, nawet gdy nie masz problemów z sercem.

Uwaga 2: Kwasek cytrynowy zabija bakterie, natomiast nasycenie dwutlenkiem węgla przynosi ulgę.

Doskonały napój musujący z witaminą C

Ten wspaniały napój umożliwia podanie dziecku dużej ilości witaminy C i jed­nocześnie przynosi ulgę w problemach żołądkowych. Wyciśnij sok z plasterka cy­tryny oraz jednej pomarańczy do ćwierćlitrowej butelki ze szczelną nakrętką. Dodaj 1 łyżeczkę witaminy C w proszku (kwas askorbinowy), ćwierć łyżeczki kwasku cytry­nowego oraz 2 łyżki gliceryny roślinnej. Możesz spróbować dodać trochę miodu dla osłody. Wypełnij butelkę zimną wodą. Dodaj pół łyżeczki chemicznie czystej sody oczyszczonej i zamknij szczelnie. Wstrząśnij lekko i podaj do picia.

»Pół na pół"

Zmieszaj jednakowe ilości śmietany kremówki i mleka lub wody. Zagotuj i schłodź.

 

Maślanka z witaminą C

Wsyp 1 łyżeczkę witaminy C w proszku do szklanki schłodzonego mleka. Dodaj szczyptę chlorku potasu. Możesz doprawić pieprzem i ziołami. Wymieszaj i podaj.

Potrawy

Pomimo obecności aflatoksyn, benzopirenu i rozpuszczalników w wielu produk­tach żywnościowych jest możliwe prowadzenie smacznej i bezpiecznej kuchni. Wie­le osób ma problemy z niedowagą. Jeśli ty także, to biorąc pod uwagę, jak wiele mówi się w dzisiejszym społeczeństwie o odchudzaniu, powinieneś się cieszyć. Jedz dużo masła, śmietany kremówki, pełnego mleka, awokado i oliwy z oliwek. Rób swo­je własne konfitury i pieczone smakołyki (także chleb). Pamiętaj, że po przejściu po­ważnej choroby nie wolno się odchudzać. Należy odczekać 2 lata, aby móc przejść na dietę wyszczuplającą.

Produkty używane codziennie

Produkty mleczne powinny zawierać co najmniej 2% tłuszczu, by organizm mógł przyswoić zawarty w nich wapń.

Mleko zawsze powinno być sterylizowane, czyli gotowane przez 10 sekund. Jeśli jego spożycie zwiększa ilość flegmy, oznacza to, że cierpisz na chro­niczną infekcję układu oddechowego. Spróbuj się z tym uporać.

Za każdym razem zmieniaj markę kupowanych produktów, tak aby uniknąć od­kładania się w organizmie tych samych polutantów.

Jeśli do smażenia lub gotowania używasz tłuszczu, to stosuj jedynie oliwę z oli­wek, masło lub smalec (syntetyczne przeciwutleniacze BHT i BHA w smalcu są nieszkodliwe, jeśli ktoś nie miewa napadów chorobowych). Dodawaj je do potraw dla smaku. Nigdy nie używaj margaryny, Crisco ani innych utwardzonych wodorem tłuszczy. Nie piecz bezpośrednio na ogniu ani grillu, nawet elektrycznym.

Jedz dużo świeżych owoców i warzyw. Myj je wyłącznie zimną wodą z kranu, anie płynem do mycia produktów żywnościowych. Szoruj mocno szczoteczką z twar­dego włosia. Następnie usuń skazy. Zawsze obieraj ziemniaki, jabłka i marchewki - obecnie gleba jest zanieczyszczona chemikaliami i toksyczna.

W ciągu dnia pij dużo czystej, zimnej wody z kranu, szczególnie jeśli picie w cza­sie jedzenia sprawia ci kłopot. Jeżeli nie smakuje ci woda z twojego kranu, postaraj się o wodę z kranu znajomego, który ma nowszą instalację wodociągową. Do transportu używaj pojemnika z polietylenu (nieprzezroczystego). Spróbuj zdobyć go w sklenie z żywnością. Nigdy nie pij wody z miedzianej instalacji lub przepuszczonej przez długi plastikowy wąż. Nie pij wody przechowywanej w pojemniku dłużej niż 1 dzień. Wylej ją i oczyść pojemnik. Zainstaluj mały, węglowy filtr kranowy lub dzba­nowy, aby poprawić smak wody i odchlorować ją. Nie pij wody, która przez długi czas stała w filtrze.

Ogólnie dostępne w handlu płatki zbożowe i kaszki do przygotowywania na zim­no są wygodne, lecz zawierają szkodliwe konserwanty. Dlatego podaję dwa przepi­sy zastępcze.

Dwa rodzaje granoli

7 szklanek płatków owsianych (tradycyjnych, a nie błyskawicznych),

1 łyżeczka soli,

1 szklanka świeżych zarodków pszennych,

pół szklanki miodu,

pół szklanki ziarna słonecznika (nieskażonego),

pół szklanki mleka (nie trzeba sterylizować, bo i tak będzie pieczone),

pół szklanki roztopionego masła,

1 szklanka rodzynek wypłukanych w wodzie z witaminą C.

Wymieszaj ze sobą suche produkty. Połącz płynne składniki i mieszając stopnio­wo dodawaj do suchych. Umieść dobrze wymieszaną miksturę w dużych nienatłuszczonych formach i piecz w temperaturze 250°C, mieszając od czasu do czasu, aż granola będzie sucha i brązowa. Zwykle zajmuje to 1 do 2 godzin. Przechowuj w herme­tycznym pojemniku w zamrażalniku.

6 szklanek płatków owsianych,

pół szklanki świeżych zarodków pszennych,

1 szklanka ziarna sezamowego,

1 szklanka ziarna słonecznika (nieprażonego i niesolonego),

1 łyżeczka cynamonu,

pół szklanki roztopionego masła,

pół szklanki miodu.

Rozgrzej piekarnik do 250°C. Wymieszaj wszystkie składniki w misce. Rozpro­wadź cienko na blasze do pieczenia i włóż do piekarnika na 20-25 min. Mieszaj często, aby masa równo się przyrumieniła. Kiedy granola będzie miała złoty kolor, wyjmij ją z piekarnika i ostudź. Z przepisu wychodzi 12 szklanek granoli.

Jeśli chcesz dodać orzechy, opłucz je zimną wodą z kranu z dodatkiem witami­ny C (pół łyżeczki na litr wody). W ten sposób pozbędziesz się aflatoksyn.

Masło orzechowe

Potrzebne są świeże, niesolone, prażone orzeszki ziemne - gdy poja­wią się w sklepie, pierwszego dnia będą jeszcze białe (najlepiej dowiedz się wcześniej, kiedy będzie dostawa). W innym wypadku obierz ze skoru­pek świeże, prażone orzeszki, odrzu­cając wszystkie ciemne i wyschnię­te. Zmiel w młynku z odrobiną soli i witaminy C (pół łyżeczki na 1 litr). Jeśli chcesz, by masło orzechowe łatwiej się rozsmarowywało, w trakcie mielenia dodaj do orzechów taką samą ilość ma­sła. Jest to ważne szczególnie dla dzieci. Masło orzechowe staje się wtedy miększe, dzięki czemu twarde cząstki orzechów są szybciej trawione. Będzie to prawdopo­dobnie najwspanialsze masło orzechowe, jakie jadłeś.

Słodzenie i przyprawianie

Brązowy cukier. Pomimo iż z zasady nie jestem przychylnie nastawiona do cukru, moje testy nie wykazały w nim obecności benzenu, alkoholu propylowego ani me­tanolu. Zawiera on jednak pleśnie sorgo, należy więc detoksykować go witaminą C. Dodaj pół łyżeczki witaminy na 1 kg cukru i dobrze wymieszaj.

Syrop klonowy. Dodaj witaminę C (ćwierć łyżeczki) tuż po pierwszym otwarciu bu­telki, aby zapobiec rozwijaniu się pleśni. Przechowuj w lodówce i zużyj jak najprędzej.

Przyprawianie. Używaj klonu, wanilii (naturalnej bądź sztucznej) lub jakich­kolwiek naturalnych nieskażonych przypraw, gdyż nie zawierają one pleśni i solwentów.

Miód. Zdobądź przynajmniej 4 różne rodzaje: lipowy, pomarańczowy, koniczy­nowy lub inny na bazie lokalnych kwiatów (np. polnych). Dodaj witaminę C do otwar­tego słoiczka, aby zlikwidować pleśnie zbożowe (pół łyżeczki na 1 litr).

Dżemy i galaretki owocowe. Nie są bezpieczne, jeśli nie są robione w domu.

Syropy owocowe. Możesz przygotować je z mrożonych owoców takich jak wiśnie, jagody lub maliny. Odmroź i zmierz zawartość za pomocą szklanki (chyba, że masa jest podana na opakowaniu). Dodaj jednakową ilość miodu kwiatowego do owoców. Wsyp także ćwierć łyżeczki witaminy C. Wymieszaj i odłóż do litrowego słoika. Przechowuj w lodówce. Możesz używać tych syropów do naleśników, kaszek, płatków zbożowych, jogurtu oraz lodów domowej roboty. Wykorzystaj je do przygotowania napojów gazowanych i sody. Jeśli wolisz używać świeżych owoców, wysterylizuj je przez gotowanie. Zużyj zawartość w przeciągu kilku dni lub zagotuj ponownie.

Uwaga dla diabetyków

Chorzy na cukrzycę nie powinni używać sztucznych słodzików ani też wyżej wymienionych substancji słodzących. Można zastąpić je słodzikiem Stevioside otrzymywanym z rośliny Stevia rebaudiana.

Konfitury

Warto mieć w zapasie 3 lub 4 słoiczki konfitur z brzoskwiń, ananasów czy gru­szek. Obierz i pokrój owoce. Wykrój uszkodzone fragmenty. Jeśli używasz metalo­wego noża, opłucz pokrojone owoce. Dodaj troszkę wody (kilka łyżek), aby owoc nie przyklejał się do dna garnka podczas gotowania. Następnie dodaj taką samą ilość mio­du i zagotuj. Włóż do wysterylizowanych słoiczków i przechowuj w lodówce. Mar­moladę robi się w ten sam sposób, cienko obierając i tnąc owoc na plasterki. Zawsze dodawaj witaminę C do otworzonych słoiczków, aby zapobiec rozwojowi pleśni. Do robienia przetworów nigdy nie używaj nadpsutych owoców. Wyrzuć je.

Sos sałatkowy z witaminą C

pół szklanki oliwy z oliwek,

ćwierć szklanki soku z cytryny lub białego destylowanego octu,

1 łyżeczka tymianku, kozieradki lub obu tych ziół jednocześnie,

1 łyżeczka witaminy C w proszku,

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin