SCENARIUSZ SPOTKANIA ADAPTACYJNEGO Z RODZICAMI.doc

(57 KB) Pobierz
SCENARIUSZ SPOTKANIA ADAPTACYJNEGO Z RODZICAMI

SCENARIUSZ SPOTKANIA ADAPTACYJNEGO Z RODZICAMI

 

Termin spotkania: maj

Cel spotkania:  -    nawiązanie kontaktu z rodzicami,

-         ułatwienie adaptacji dzieci do życia w przedszkolu

Przebieg  spotkania:

1. Powitanie rodziców i podanie celu spotkania

Zebraliśmy się, aby zastanowić się jak przygotować dziecko do pobytu w przedszkolu, jak najlepiej przygotować dziecko, aby wejście w środowisko przedszkolne było dla niego jak najmniejszym stresem. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za to, jak dziecko będzie się czuło w przedszkolu.

2. Zawarcie kontraktu

Aby spotkanie mogło spełnić swój cel proponuję zawarcie kontraktu, który będzie określał zasady panujące w czasie jego trwania i który będzie do przyjęcia dla każdego z uczestników.

Omówienie kontraktu, głosowanie:

1)     Mówimy szczerze i otwarcie             

2)     Każdy ma prawo wygłosić swoje wątpliwości i zdanie

3)     Żadna wypowiedź nie podlega krytyce, do każdej jednak możemy się ustosunkować

4)     Wszyscy jesteśmy równorzędni – równo ważni

5)     Udział jest dobrowolny

6)     Mówimy sobie po imieniu

3. Przedstawianie się sobie

Ponieważ jesteśmy w przedszkolu spróbujmy się pobawić. Usiądźmy w kręgu. Abyśmy mogli lepiej się poznać, proponuję, żebyśmy podawali sobie piłkę i każdy przedstawi się i powie parę słów o sobie (jeśli ma na to ochotę).

Powtórzenie zabawy – podawanie swojego imienia i określenie siebie przymiotnikiem rozpoczynającym się na pierwszą literę swojego imienia np. Patrycja – pracowita.

4. „ Twarze” – określenie swojego nastroju

Na tablicy umieszczone są twarze wyrażające różne stany. Proszę byśmy spróbowali określić swój obecny nastrój poprzez przypięcie karteczki przy odpowiedniej twarzy na tablicy.

5. Zdania niedokończone

Moje dziecko idzie do przedszkola, mam nadzieję, że...

Moje dziecko idzie do przedszkola, obawiam się...

6. Część teoretyczna

·            przybliżenie funkcji i organizacji pracy placówki

·            zaprezentowanie rozkładu dnia

·            nakreślenie obrazu rozwojowego dziecka 3-letniego

·            przedstawienie źródeł problemów związanych z adaptacją oraz propozycji ich wspólnego pokonania

·            zapoznanie się propozycjami i oczekiwaniami rodziców

·            przekazanie rodzicom zaproszeń dla dzieci do wspólnej zabawy w przedszkolu i

    w ogrodzie

·           zaproszenie na festyn przedszkolny „Majówka z mamą i tatą”, uroczyste zakończenie roku szkolnego i na spotkania w sierpniu w godzinach przedpołudniowych - zwiedzanie przedszkola, wspólne zabawy w sali i w ogrodzie

7. Wspólne zwiedzanie budynku przedszkolnego

8. Określanie teraźniejszego nastroju

Przypięcie na tablicy karteczki przy odpowiedniej twarzy ilustrującej obecne samopoczucie, czy uległo zmianie.

9. Rozdawnictwo materiałów:

-         Poradnik „Będę przedszkolakiem”

-         Wizja i misja przedszkola

-         Plan wychowawczy

-         Projekt „Małe dziecko”

10. Przesyłanie iskierki

Rodzice „przesyłają iskierkę” – uściśnięcie dłoni na znak, że będziemy się wspólnie starać, aby dzieci jak najchętniej przyszły do przedszkola i dobrze się w nim czuły.

11. Tworzenie pajęczyny

Każdy rzuca do wybranej osoby kłębek wełny, pozostawiając w ręce nitkę. Gdy powstanie pajęczyna jedna osoba ją przecina, co symbolizuje rozwiązanie spotkania.

 

 

 

 

SCENARIUSZ SPOTKANIA ADAPTACYJNEGO Z RODZICAMI

 

Termin spotkania: maj

Cel spotkania:  -    nawiązanie kontaktu z rodzicami,

-         ułatwienie adaptacji dzieci do życia w przedszkolu

Przebieg  spotkania:

1. Powitanie rodziców i podanie celu spotkania

Zebraliśmy się, aby zastanowić się jak przygotować dziecko do pobytu w przedszkolu, jak najlepiej przygotować dziecko, aby wejście w środowisko przedszkolne było dla niego jak najmniejszym stresem. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za to, jak dziecko będzie się czuło w przedszkolu.

2. Zawarcie kontraktu

Aby spotkanie mogło spełnić swój cel proponuję zawarcie kontraktu, który będzie określał zasady panujące w czasie jego trwania i który będzie do przyjęcia dla każdego z uczestników.

Omówienie kontraktu, głosowanie:

7)     Mówimy szczerze i otwarcie             

8)     Każdy ma prawo wygłosić swoje wątpliwości i zdanie

9)     Żadna wypowiedź nie podlega krytyce, do każdej jednak możemy się ustosunkować

10) Wszyscy jesteśmy równorzędni – równo ważni

11) Udział jest dobrowolny

12) Mówimy sobie po imieniu

3. Przedstawianie się sobie

Ponieważ jesteśmy w przedszkolu spróbujmy się pobawić. Usiądźmy w kręgu. Abyśmy mogli lepiej się poznać, proponuję, żebyśmy podawali sobie piłkę i każdy przedstawi się i powie parę słów o sobie (jeśli ma na to ochotę).

Powtórzenie zabawy – podawanie swojego imienia i określenie siebie przymiotnikiem rozpoczynającym się na pierwszą literę swojego imienia np. Patrycja – pracowita.

4. „ Twarze” – określenie swojego nastroju

Na tablicy umieszczone są twarze wyrażające różne stany. Proszę byśmy spróbowali określić swój obecny nastrój poprzez przypięcie karteczki przy odpowiedniej twarzy na tablicy.

5. Zdania niedokończone

Moje dziecko idzie do przedszkola, mam nadzieję, że...

Moje dziecko idzie do przedszkola, obawiam się...

6. Część teoretyczna

·            przybliżenie funkcji i organizacji pracy placówki

·            zaprezentowanie rozkładu dnia

·            nakreślenie obrazu rozwojowego dziecka 3-letniego

·            przedstawienie źródeł problemów związanych z adaptacją oraz propozycji ich wspólnego pokonania

·            zapoznanie się propozycjami i oczekiwaniami rodziców

·            przekazanie rodzicom zaproszeń dla dzieci do wspólnej zabawy w przedszkolu i

    w ogrodzie

·           zaproszenie na festyn przedszkolny „Majówka z mamą i tatą”, uroczyste zakończenie roku szkolnego i na spotkania w sierpniu w godzinach przedpołudniowych - zwiedzanie przedszkola, wspólne zabawy w sali i w ogrodzie

7. Wspólne zwiedzanie budynku przedszkolnego

8. Określanie teraźniejszego nastroju

Przypięcie na tablicy karteczki przy odpowiedniej twarzy ilustrującej obecne samopoczucie, czy uległo zmianie.

9. Rozdawnictwo materiałów:

-         Poradnik „Będę przedszkolakiem”

-         Wizja i misja przedszkola

-         Plan wychowawczy

-         Projekt „Małe dziecko”

10. Przesyłanie iskierki

Rodzice „przesyłają iskierkę” – uściśnięcie dłoni na znak, że będziemy się wspólnie starać, aby dzieci jak najchętniej przyszły do przedszkola i dobrze się w nim czuły.

11. Tworzenie pajęczyny

Każdy rzuca do wybranej osoby kłębek wełny, pozostawiając w ręce nitkę. Gdy powstanie pajęczyna jedna osoba ją przecina, co symbolizuje rozwiązanie spotkania.

 

 

 

 

SCENARIUSZ SPOTKANIA ADAPTACYJNEGO

W GRUPIE DZIECI 4,5-LETNICH

 

 

Cele:

-         nawiązanie bliższego kontaktu zarówno z dziećmi jak i ich rodzicami,

-         tworzenie atmosfery radości, przyjaźni, zaufania,

-         poznanie rodziców w działaniu i w zabawie z własnym dzieckiem,

-         moż liwość pokazania elementów naszej pracy, a tym samym wiedzy, umiejętności i kompetencji

 

1.      Powitanie rodziców słowami: „Serdecznie dzisiaj wszystkich witamy i do zabawy z nami pięknie zapraszamy”, a następnie każde z dzieci mówi swoje imię i wykonuje ukłon.

2.      Przedstawienie przez dzieci programu artystycznego:

-         taniec w przebraniu misiów przy piosence „Średniaki to zuchy misiaki”,

-         ilustrowanie ruchem piosenki pt. „Przedszkolaczek” i „Wielkie Święto”,

-         „podróż do przedszkola” przy piosence „Pociąg misioludków”.

3.      Pasowanie na średniaka – misiaka – dotykanie prawego ramienia dziecka

      dużym, kartonowym rogiem z kolorowymi chrupkami i wypowiadanie słów: 

      „nie jesteś już krasnoludkiem, ale misioludkiem” oraz wręczanie kolorowego

      roga z chrupkami.

4.      Wspólne zabawy dzieci z rodzicami:

-         Zabawa ruchowa pt. „Sznurkowe pary”

W rytm muzyki rodzic z dzieckiem, trzymając sznurek poruszają się po sali, pary mijają się, przechodzą pod sznurkowymi mostami.

-         Rozpoznawanie przez rodziców swojego dziecka na portrecie wcześniej przez

      niego wykonanym.

-         Konkurs dla rodzica z dzieckiem na najdłuższą obierzynę z jabłka (rodzic

      obiera jabłko, dziecko kibicuje).

-         Skojarzenia – rysunki wyjmowane powoli z koperty, odgadywanie z czym się

      kojarzą.

-         Zabawa ruchowa „Sałatka owocowa”

Każdy otrzymuje  plakietkę z obrazkiem jakiegoś owocu (jabłko, gruszka, śliwka), przypina ją i siada na krzesełku w kole. Na hasło: „jabłka i gruszki” osoby posiadające plakietkę z tymi owocami zmieniają miejsca. Natomiast na komendę: „sałatka owocowa” wszyscy zamieniają się miejscami, a prowadzący stara się zająć czyjeś krzesło. Osoba, która zostaje w kole bez krzesła, dl\alej prowadzi zabawę.

-         Konkurs pt. „Jaka to melodia?”

Dwuosobowe zespoły po wysłuchaniu fragmentu melodii muszą podać tytuł piosenki lub zaśpiewać jej fragment.

5.      Wspólne grillowanie oraz zabawy przy muzyce biesiadnej z kasety

      magnetofonowej.

6.      Rozmowy indywidualne z rodzicami – wyjaśnianie wątpliwości rodziców,

      ustalanie zasad postępowania z dzieckiem.

           

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SCENARIUSZ SPOTKANIA ADAPTACYJNEGO

W GRUPIE DZIECI 6-LETNICH

 

 

Cele:

-         nawiązanie bliższego kontaktu zarówno z dziećmi jak i ich rodzicami,

-         tworzenie atmosfery radości, przyjaźni, zaufania,

-         poznanie rodziców w działaniu i w zabawie z własnym dzieckiem,

-         możliwość pokazania elementów naszej pracy, a tym samym wiedzy, umiejętności i kompetencji

 

7.      Powitanie rodziców podczas zabawy ruchowej ze śpiewem „Wszyscy są”

8.      Przedstawienie przez dzieci programu artystycznego:

-         zaprezentowanie tańca przy piosence „Smerfów świat”

-         przedstawienie inscenizacji  „Smerfy w krainie zdrowia”

                                                    „Smerfetka czyścioszek”

9.      pasowanie na Smurfa-starszaka - dotykanie prawego ramienia dziecka dużym 

     kartonowym ołówkiem i wypowiadanie słów: „pasuję cię na Smurfa starszaka,

     nie na ważniaka”,  wręczanie drobnych upominków.

4. Wzajemne przedstawianie się – dzieci przedstawiają swoich rodziców, a rodzice

     dzieci

5.      Wspólne zabawy dzieci z rodzicami:

     -     Zabawa ruchowa „Ludzie do ludzi”

Chodzimy parami po okręgu koła. Na hasło: „ludzie do ludzi”, koło zewnętrzne przesuwa się o jedną osobę w prawo. Ze stojącą naprzeciwko osobą łączymy się podanymi częściami ciała, np. ucho do ucha, kolano do kolana itp.

     -    Zabawa dydaktyczna pt. „O którym obrazku mowa?”

Chętni rodzice opisują jeden z obrazków wiszących na tablicy, zadaniem dzieci jest odgadnięcie, który to obrazek. Potem następuje zmiana ról.

     -     Zabawa  „Tratwa ratunkowa”

Rodzice z dziećmi spacerują po sali w rytm muzyki. Na hasło: „tratwa ratunkowa” starają się jak najszybciej stanąć na tratwie – dużym arkuszu papieru osobno dzieci i rodzice.

-    Rysowanie przez rodziców z zawiązanymi oczami, portretu swoich dzieci pod

      ich dyktando.

-          Rozpoznawanie przez rodziców swojego dziecka po dotyku nosa.

-          Konkurs „Kto zajmie krzesło?”

W konkursie bierze udział pięć par rodziców z dziećmi. Przy akompaniamencie muzyki chodzą  oni dookoła krzeseł ustawionych na środku sali, przy czym zawsze mamy o jedno krzesło mniej w stosunku do osób chcących zająć na nich miejsca. Osoba, która nie zdąży usiąść, odpada z dalszej gry.

6.      Wspólne grillowanie

7.      Śpiewanie piosenki pożegnalnej pt. „Na pożegnanie wszyscy razem: hip, hip, hura, hip, hip, hura, hip,hip, hura”

8.      Rozmowy indywidualne z rodzicami – wyjaśnianie wątpliwości rodziców,

      ustalanie zasad postępowania z dzieckiem

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin