Mateuszek na zaczarowanej wyspie.doc

(59 KB) Pobierz

Mateuszek na zaczarowanej wyspie

Scenariusz zajęć przeprowadzonych w grupie dzieci 5 letnich w dniu

Temat: Twórcze opowiadanie dzieci inspirowane historyjką obrazkową" Mateuszek na zaczarowanej wyspie".

Cele:

- zapoznanie z przygodą Mateuszka

- kształcenie myślenia przyczynowo-skutkowego

- wprowadzenie w kulturę bycia

- rozwijanie wrażliwości emocjonalnych

- pobudzanie inwencji twórczej

Cele szczegółowe.

- umie opowiadać historyjkę,

- nazywa i wyraża emocję,

- potrafi wskazać napis swojego imienia,

- potrafi pracować w grupie,

-jest aktywne, twórcze.

Metody podające: słuchanie opowiadania objaśnienie, instrukcja słowna do zabawy ruchowej, do sposobu wykonywania pracy plastycznej

-poszukujące: techniki twórczego myślenia, wypowiedzi dzieci

-ekspresyjne: zabawy dydaktyczno- ruchowe, rysowanie

-odmienna metoda I. Majchrzak- „Świat pisma"

Formy:

Zbiorowa: zabawa ruchowa Indywidualna: wypowiedzi dzieci, rysowanie,

Pomoce dydaktyczne: plansze historyjki obrazkowej, rysunki twarzy smutnej, wesołej, złej, magnetofon, kartki, kredki, flamastry, dzwoneczek.


2

Przebieg zajęcia

l. „Lekcja ciszy'1'' ( M. Montessori) - przekazywanie dzwoneczka w taki sposób by nie wydał dźwięku (zabawa służąca koncentracji uwagi),

2. Prezentacja historyjki- próby interpretacji dalszych zdarzeń wg pomysłów dzieci.

3.Zabawa ruchowa „ Znajdź swoje imię". Dzieci przy muzyce poruszają się wokół krzesełek, ustawionych na dywanie, podczas pauzy w muzyce każde dziecko odnajduje krzesełko ze swoim imieniem i wybrane dziecko przez nauczycielkę wskazuje krzesełko z napisem Mateuszek

4. Prezentacja przez nauczycielkę historyjki obrazkowej: Mateuszek na zaczarowanej wyspie"- krótka analiza.

5. Uczucia Mateuszka: Dzieci otrzymuj ą'obrazki z twarzą: wesołą, smutną, rozgniewaną. Nauczycielka przedstawia im różne sytuacje np.: sytuację powodującą smutek dzieci pokazują rysunek z miną smutną, po usłyszeniu sytuacji wesołej, dzieci pokazuj ą rysunek z wesołą miną.

Przykłady;

- Mateuszek kłóci się z mamą i tatą

- nie chce się bawić z dziećmi w parku,

-jedzie bryczką w daleki świat,

- bawi się z dziewczynkami,

- ma zły humor,

- biega i śmieje się.

6. Prace przy stolikach.

Narysuj Mateuszka takiego jakim się stał po spotkaniu z dziewczynkami z

zaczarowanej wyspy.

7. Omówienie prac.

8. Podsumowanie zajęć.

 

 Bardzo ważne słowa

Temat kompleksowy: Budujemy zasady naszej grupy.
Cele:

·                      Ustalenie zasady stosowania form grzecznościowych: proszę, przepraszam, dziękuje.

·                      Zapoznanie dzieci z treścią opowiadania

·                      Bogacenie słownika dzieci

·                      Rozwijanie twórczego myślenia

Osiągnięte rezultaty:

·                      Dziecko potrafi zastosować w odpowiedniej sytuacji określone słowa

·                      Praktycznie pamięta o stosowaniu słów: proszę, dziękuje, przepraszam

·                      Chętnie posługuje się nimi

·                      Wypowiada się pełnym zdaniem, opowiada treść

Pomoce:

·                      Ilustracje sylwet do opowiadania

·                      Nagranie muzyki

·                      Napisy słów dla każdego dziecka

·                      Kolorowe papiery, pisaki

Przebieg zajęcia:

1.                   Zabawa na powitanie:
Witam raczki /dzieci stoją w parach twarzami do siebie, klaszczą w swoje ręce/
Witam prawą /klaszczą w ręce prawe/
Witam lewą /klaszczą w ręce lewe/
Brawo, brawo – /biją brawo w swoje ręce/

2.                   Ilustrowanie opowiadania pt. "Mateuszek na zaczarowanej wyspie"

3.                   Rozmowa na temat treści opowiadania

o                                     Wyszczególnienie sytuacji z zastosowaniem słów: proszę, przepraszam, dziękuję

o                                     Pokaz laleczek / Proszę, Przepraszam, Dziękuję/

4.                   Burza mózgów: wymyślcie sytuacje, w których zaprosicie koleżanki Mateuszka – Proszę, Przepraszam, Dziękuję

5.                   Zabawa ruchowa: Kogo zaprosiliśmy do zabawy? , z wykorzystaniem sylwetek dziewczynek: Proszę, Przepraszam, Dziękuję oraz nagrania muzyki

o                                     Na przerwę w muzyce dzieci rozpoznają sylwetkę i stosują słowo, które ona prezentuje, wymieniając je z jak największą liczbą kolegów.

o                                     Wznowienie muzyki zachęca do improwizacji ruchowej

6.                   Ustalenie z dziećmi: Kiedy praktycznie możemy stosować te słowa – kontrakt z dziećmi

7.                   Działalność plastyczna;

o                                     Zaprojektuj bajkowy domek dla każdego z tych słów, tak aby każdy był inny

o                                     Naklej poznane słowa na swoich domkach

o                                     Domki zabierz do domu i powieś w widocznym dla Ciebie miejscu tak aby i tam używać tych słów

8.                   Wystawa prac dzieci, porównywanie pomysłów, kolorystyki, staranności prac.

9.                   Pożegnanie

Anna Sabuda

MATEUSZEK  NA  ZACZAROWANEJ  WYSPIE
NAPISAŁA  STEFANIA  SZUCHOWA

   W  niewielkim  ogródku  stał  domek, a w  nim  mieszkał  Mateuszek. Ten  Mateuszek  wymyślił  sobie  piosenkę, która  zaczynała  sie  tak:

Gdy  tramwajem  z  babcia  jadę,
nóżki  bola  tylko  mnie !

Bo  ja  jestem  najwazniejszy
i  przy  oknie  siedzieć  chcę !

   Pewnego  razu  Mateuszek  okropnie  nabroił, nadokuczał  mamie, babci, rodzeństwu  i  dzieciom  w  przedszkolu. W  końcu  obraził  sie  na  cały  świat  i  postanowił  iść  w  dalekie  kraje  oraz  gniewać  się  zawsze  i  na  wszystkich.
     Włożył  ręce  w  kieszenie, pociągnął  nosem, potrząsnął  nie  uczesaną  czupryną  i  zaśpiewał  znowu  swoją  własną  piosenkę:

Po  cykierki  i  po  lody
pójdę  tak, jak  każdy  z  was,
lecz  nie  będę  stał  w  kolejce -
niech  ten  stoi, kto  ma  czas !

Mnie  sie  śpieszy  do  zabawy,
ja  się  muszę  mocno  pchać !
Bo  ja  jestem  najważniejszy -
mnie  pierwszemu  proszę  dać !

     Śpiewając  tak  Mateuszek  przypomniał  sobie, że  w  sklepie, gdzie  kupował  cukierki, wszyscy...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin