Rozprawka tren IX i X kryzys światopoglądowy poety w tenach.rtf

(2 KB) Pobierz

Na podstawie trenów IX i X przedstaw kryzys  światopoglądowy  poety w ,,trenach". Zwróć uwagę na funkcję zastosowanych przez poetę środków artystycznych.

 

 

   Treny jest to cykl XIX ostatnich, wielkich dzieł renesansowego poety stanowiących podsumowanie jego twórczości. Zainspirowane są śmiercią ukochanej corki i napisane zaraz po jej śmierci. Treny nie są tylko wyrazem ojcowskich uczuć, ale stanowią rownież filozoficzny poemat. Poruszaja problematykę religijną, moralną, światopoglądową. Kochanowski zaczyna wątpić w sens filozofii stoickiej. Neguje bliską mu do tej pory myśl Cycerona, że cnota i mądrośc chronią przed rozpaczą. Z ironią odnosi się do mądrości, która powinna pomóc człowiekowi radzic sobie z problemami.

    Tren IX.  To polemika z stoicyzmem. Kochanowski przez cały czas sławil mądrość, a teraz nie potrafi znlaeźć szczęścia i harmonii w smoim życiu. Mądrość która miała chronic przed bólem i cierpieniem i w którą poeta tak wierzył zawiodła go. Był bezradny wobec śmierci małego dziecka. Przezywa dramat po stracie bliskiej osoby tak samo jak każdy człowiek. Po śmierci córki autor ternu załamał się psychicznie. Tren mówi o tym, że nasz ludzki los jest kruchy i nieprzewidywalny. Załamuje się w nim renesansowy optymizm głoszony przez Horacego i Cycerona. Pisarz dokonuje w nim rozrachunku z samym sobą.

   Tren X. W tym trenie poeta wątpi w boski porządek świata w którym zachwianiu ulega ład moralny. Rozważa w tym trenie różne światopoglądowe możliwości zycia pozagrobowego. W pytaniach retorycznych wymienione są miejsca w ktorych znajdowac się może jego ukochana córka Urszulka. Takimi miejscami są niebo, raj, szczęśliwe wyspy, czyściec. Przedstawiona jest również platońska wiara w powracanie dusz po śmierci w miesjce ich pierwotnego pobytu. Pytania retoryczne są wyrazem ludzkiej niewiedzy dotyczącej sensu życia i świata. Na końcu utworu zwraca się do corki by ta ukazala sie mu w jakiejkolwiek postaci.

   Oba poglady są świadectwem kryzysu światopoglądowego jaki Jan Kochanowski przeżył po stracie córki. Wyznawane dotychczas poglądy filozofi starozytnej nie pomagaja mu w obliczu smierci ukochanej córki. Wątpi w Boga, ponieważ nie może zrozumieć celu i sensu śmierci swojego dziecka. Podmiot liryczny trenow jest nie tylko cierpiącym po stracie dziecka ojcem, ale także filozofem, renesansowym humanistą, któremu załamał się dotychczasowy system wartości

Zgłoś jeśli naruszono regulamin