Rozprawka. Kordian.docx

(11 KB) Pobierz

,, Na podstawie fragmentu przygotowania (tworzenie przywódców) oraz fragmentu rozmowy spiskowców z dramatu J. Słowackiego przedstaw ocenę powstania listopadowego zawartą w tym utworze”

 

              Słowacki napisał ,,Kordiana” w Genewie w 1833r. Powstał w czasie sporu Słowackiego z Mickiewiczem.  ,,Kordian” napisany miał być w trzech częściach jednak Słowacki napisał jedną, druga nie powstała, a trzecią najprawdopodobniej sam zniszczył.

              Przygotowanie jest krytyką przywódców powstania listopadowego i oceną powstania. W noc sylwestrową z kotła, w którym mieszają czarownice i diabły, wychodzą przywódcy powstania:                                           -  Gen. Józef Chłopicki ,, Stary – jakby ojciec dzieci, Nie do boju, nie do trudu;” Szatan zarzuca mu brak zdolności i umiejętności strategicznych, odwagi, energii i zdecydowania oraz konserwatywne poglądy.                                                                                                                                                                                                               – Książę Adam Jerzy Czartoryski ,,Będą przed nim giąć kolana, Jest to stara twarz Rzymiana. Na pieniądzu wpół zatarta.” Diabły zarzucają mu przesadną ostrożność i nieumiejętność oceny szans Polaków.                                                                                                                                                                                               –Gen. Jan Zygmunt Skrzynecki ,,Chodem raka przewini, Jak ślimak rogiem uderzy, Sprobuje – i do skorupy Schowa rogi, i do skrzyni Miejskiej zniesie planów trupy, Czekając, aż kur zapieje”. Szatan oskarża go o postawę defensywną, nieudolność i niechęć do akcji militarnych.                                                                                       – Julian Ursyn Niemcewicz ,,Starzec, jak skowronek, Zastygły pod wspomnień bryłą,  Na pół zastygłą, przegniłą. Poeta – rycerz- starzec – nic, dziewięciu Feba sułtanic Eunuch”. Diabeł zarzuca mu życie przeszłością, odmawia autorytetu oraz prawa do określania się mianem poety czy rycerza.                                                                 – Joachim Lelewel ,,paszczę myśli otwiera wciąż głodną, Wiecznie dławi księgarnie i mole; I na krzywych dwóch nogach się chwieje, Jak niepewne rządowe systema.” Diabły oskarżają go o brak zdecydowania i przesadną ostrożność.                                                                                                                                                    – Gen. Jan Krukowiecki ,,Kraj przedany on wyda pod miecz”. Zostaje nazwany przez szatana zdrajcą ponieważ podpisał akt kapitulacji Warszawy.                                                                                                                                                                         Żaden z przywódców nie otrzymuje pozytywnej oceny. Słowacki krytykuje przywódców i podział społeczeństwa.

              ,,Spisek koronacyjny”  W katedrze w Warszawie odbywa się koronacja Mikołaja na króla Polski. Na placu Zamkowym zbierają się tłumy ludzi, którzy chcą zobaczyć carski orszak. W tym samym czasie w podziemiach katedry odbywa się spotkanie spiskowców, którzy planują zamach na cara i jego rodzinę. Przewodniczący im Prezes chce ich powstrzymać. Do zabicia cara namawia ich jednak Podchorąży (Kordian), który wspomina o zbrodniach cara. Kiedy spiskowcy rezygnują z zamachu, Kordian postanawia dokonać sam tego czynu i poświęcić się dla ojczyzny.

              Przygotowanie sugerowało, że przyczyną klęski była nieudolność przywódców. Samotna walka szlachetnych patriotów, którzy sądzą, że poświęcają się dla narodu nie może przynieść zwycięstwa. Dramat mimo, że nie odwoływał się wprost do powstania, zawiera wiele aluzji i można uważać go za utwór o powstaniu.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin