Konspekt lekcji jęz. niemieckiego
TEMAT: Uhrzeiten. Wie spät ist es?
AUTOR: mgr Alina Szornack
Czas trwania lekcji: 45 min
Grupa: OHP
Cele lekcji:
Uczeń powinien:
- powtórzyć liczebniki dwucyfrowe
- umieć zapytać o godzinę
- umieć podawać aktualny czas zegarowy (pierwszy sposób)
- odczytywać czas podany na zegarach wskazówkowych i analogowych
- umieć poprawnie zapisać podane struktury
Materiały dydaktyczne:
Podręcznik i książka ćwiczeń Deutsch Aktuell 1, zeszyt, tablica, klej, materiały do drukowania, nożyczki
Formy pracy: plenum, praca samodzielna, praca w parach
Przebieg lekcji:
Faza lekcji
Czynności nauczyciela
Czynności uczniów
czas
materiały
Faza przygotowawcza
Wita się z uczniami
Witają się z nauczycielem i zajmują miejsca.
12 min.
Zeszyt, tablica
Sprawdza obecność i odnotowuje ją w dzienniku
Podają obecność, wyjmują swoje książki i zeszyty.
Informuje uczniów o celu lekcji i zapisuje temat na tablicy.
Zapisują temat w zeszytach.
Podaje kilka liczb dwucyfrowych raz po polsku raz po niemiecku i prosi o ich przetłumaczenie.
Uczniowie podają odpowiednie liczby.
Prosi o otworzenie książki i wykonanie cwiczenia.
Otwierają książkę i w parach na przemian pytają się o numery telefonów podanych osób.
Podr. Str. 30 cw. 12
Faza realizacyjna
Pokazuje ilustrację w podręczniku i odczytuje napisy.
Oglądają ilustrację i powtarzają podane zwroty.
29 min.
Podr. Str. 30
Tłumaczy zasady podawania czasu (pierwszy sposób) rysując zegar na tablicy.
Słuchają i przerysowują zegar i robią notatki.
Tablica, zeszyt
Pomaga uczniom w odczytywaniu, która jest godzina na przedstawionych zegarach.
Odczytują godziny i zapisują zdania obok obrazków.
Materiał do drukowania z Internetu www.lehrerweb.at
Rozdaje karteczki z zegarami.
Sprawdza poprawność wykonania zadania.
Losują karteczki z zegarami. Wklejają do zeszytów i dopisują podpisy, która jest godzina.
Klej, zeszyt, nożyczki
Prosi uczniów o wykonanie ćwiczenia.
Wykonują ustnie ćwiczenie, pytając się wzajemnie o godzinę i podając czas podany na zegarach
Podręcznik str. 31. cw. 13
Poleca uczniom wykonanie ćwiczenia.
Odpowiadają na pytania podając czas podany w nawiasach.
Podręcznik, str. 31, cw. 14
Faza zakończeniowa
Podsumowuje krótko lekcję.
Słuchają, ewentualnie w razie niejasności zadają pytania.
4
min.
Ćwiczenia, str. 21, cw. 16 i 17
Zapisuje zadanie domowe i wyjaśnia je. Informuje uczniów o zbliżającym się końcu lekcji. Zegna się z uczniami.
Zapisują zadanie domowe. Pakują się i żegnają z nauczycielem.
karmel22222