scenariusz inscenizacja krzyżówki.doc

(279 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Iwona SŁOMSKA-KRZYSZTOFCZYK

Miejska Szkoła Podstawowa nr 6

w Zawierciu

SCENARIUSZ   ZAJĘĆ   ZINTEGROWANYCH 

DLA   KLASY   II

 

Tematyka zajęć: Jak chronić i szanować wspólny dom – Ziemię?

 

Zagadnienia programowe:

Święta, imprezy i wydarzenia międzynarodowe. Ochrona przyrody i naturalnego środowiska człowieka.

 

Cele operacyjne:

Uczeń:

-         poprawnie recytuje utwór literacki

-         wyraża własne sądy

-         utrwala poznane części mowy, pisownię wyrazów z „rz” i „ż”

-         rozwija wyobraźnię i aktywność twórczą

-         wypowiada się w formie pisemnej

-         rozpoznaje pojęcia konkretne np. utylizacja, recykling, smog, kwaśne deszcze

-         przyjmuje strategię postępowania w celu ochrony środowiska

-         wyraża chęć proekologicznego stylu życia

Metody: ekspresyjna, zabawa (wg H. Wichury), obserwacja materiału filmowego

Forma pracy: zbiorowa, indywidualna

Środki dydaktyczne:

ilustracje tematyczne, kartoniki z wyrazami i pojęciami ekologicznymi, karty pracy, słowniki ortograficzne, gazetka „Pomożemy Ziemi”, listki ekologiczne, nagrania instrumentalne „Zaczarowany las”, film ekologiczny, nagranie piosenki „Nasza planeta”, legitymacje klubów, koperty z nazwami klubów, z hasłami do wyboru, magnetofon, telewizor, magnetowid.

 

Przebieg  lekcji

Komentarz

1. Wprowadzenie do tematu

     - rozwiązanie zagadki.

Nauczyciel mówi zagadkę:

Twój dom, miasto i szkoła

Cała wokół przyroda.

Jak jednym słowem

Nazwiesz to wszystko?

Pewnie odgadniesz.

To  .............................

                 (środowisko)

Uczniowie odgadują hasło. Nauczyciel rozmawia z uczniami o temacie lekcji, opowiada o Światowym Dniu Ziemi.

2. Zabawa w teatr: „Głosy przyrody”.

Inscenizacja w wykonaniu uczniów. Na tle dekoracji zamieszczonej na tablicy uczniowie recytują wiersze, przemawiają w imieniu powietrza, wody, ptaka, kwiatka i lasu.

(Załącznik nr 1).

3. Sesja integracyjna na tle muzyki relaksacyjnej „Spacer w zanieczyszczonym środowisku”.

Na tle muzyki instrumentalnej („Zaczarowany las”) nauczyciel mówi tekst, uczniowie zamykają oczy, wyobrażają sobie, że spacerują.

„Zamykamy oczy. Jest ciepły, przyjemny dzień. Słońce uśmiecha się do nas, my uśmiechamy się do niego. Drzewa wysoko podnoszą korony, wołają coś do chmur i słońca. Inne drzewa są smutne, pochylone, karłowate, też chcą coś nam powiedzieć. Trawy szumią. Próbujemy posłuchać, o czym? Zwierzęta rozmawiają z ludźmi. Na brzegu rzeki jest pełno śmieci, woda w rzece jest brudna i nieprzeźroczysta. Mała rybka wynurza się z brudnej wody, prosząc o coś ludzi. Słuchamy uważnie i rozmawiamy z nią. Prosi nas o pomoc. Pyta, czy możemy coś zrobić, aby woda w jej rzece znowu była czysta. Czas już wracać....”

4. Zabawa.

Improwizacja ruchowa. Uczniowie naśladują drzewa.

5. Zapowiedź zabawy w pisarzy i poetów.

Nauczyciel zapowiada pracę, jaką uczniowie będą wykonywali

-         pisanie swobodnych tekstów o tematyce ekologicznej.

Informuje, że będą mogli korzystać ze słownictwa przywieszonego na tablicy (odsłania tablicę z wyrazami). Uczniowie odczytują wyrazy, określają, jakie to części mowy, zwracają uwagę na pisownię wyrazów z „rz”, „ż”. (Załącznik nr 2).

Nauczyciel przypomina, że podczas wykonywania prac należy korzystać ze słowników ortograficznych.

Nauczyciel wyznacza grupę dzieci do poziomu I i poziomu II (uczniowie uzupełniają kartę pracy, wstawiają w wyznaczone miejsca brakujące wyrazy.

(Karta pracy nr 1 i nr 2).

6. Dzieci piszą swobodne tekst o środowisku i jego ochronie.

Nauczyciel chodzi między ławkami, udziela wskazówek.

7. Prezentacja prac.

Uczniowie odczytują prace, wybierają najciekawsze, uzasadniają wybór.

8. Redagowanie gazetki „Pomagamy Ziemi”.

Najciekawsze prace nauczyciel nakleja na liście znajdujące się na gazetce.

(Załącznik nr 3)

9. Oglądanie filmu video.

Uczniowie oglądają fragmenty trzech filmów „Woda”, „Samochód a środowisko”, Śmieci”.

10. Rozmowa na temat obejrzanego filmu.

Uczniowie odpowiadają na pytania, co zanieczyszcza wodę, powietrze, jak zapobiegać zanieczyszczeniu , wyjaśniają pojęcia smog, kwaśne deszcze, utylizacja, recykling (nauczyciel przypina pojęcia na tablicy).

11. Piosenka

Uczniowie wstają z miejsc, śpiewają piosenkę „Nasza planeta” przy nagraniu z kasety, ilustrują piosenkę ruchami.

12. Zabawa – Zakładamy klub ekologiczny.

Nauczyciel opowiada o zakładaniu klubów ekologicznych, zachęca do założenia klasowego klubu ekologicznego.

Rozdaje koperty z nazwami klubów i hasłami do wyboru oraz legitymacje dla każdego ucznia. Poprzez głosowanie zapada decyzja, jaki klub zakładają i jakie będą hasła tego klubu.

Uczniowie wklejają do legitymacji nazwę klubu i hasła (Załącznik nr 4).

Nauczyciel informuje, że za wykonane zadania uczniowie będą otrzymywali zielone listki, które wkleją do legitymacji.

13. Podsumowanie lekcji.

Nauczyciel rozdaje karty pracy (Karta pracy nr 3 ). Uczniowie odgadują hasło i wpisują do okienek, odczytują hasło

-         Sprzątamy Ziemię –

Powtórzenie i utrwalenie pojęć poznanych na lekcji. Przypięcie na gazetce informacji o założeniu klubu. Nauczyciel nagradza uczniów zielonymi listkami.

14. Zadanie pracy domowej.

Nauczyciel rozdaje dzieciom karty pracy z eko-zagadkami (Karta pracy nr 4) i krzyżówką (Karta pracy nr 5).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Załącznik nr 1

I N S C E N I Z A C J A

 

           Powietrze

O, ja biedne szare powietrze

martwię się, że głos mój

do Was wkrótce nie dotrze.

Jakże mam się bronić

przed dymem Śląska czy Łodzi ?

On mi naprawdę szkodzi !

Ja ciężko dyszę, gdy lamenty

Ziemi słyszę

zsyłam na nią kwaśne deszcze

a przecież nikt tego nie chce.

Jakże mi smutno, że miast nie widzę

bo brzydki smog nad nimi wisi

i wszystko wokół się dusi i kisi.

Człowieku – czy tak być musi ?

Ty tego chcesz ?

       Woda

O, ja biedna woda – byłam kiedyś czysta i modra.

Gdzie moja uroda ?

Byłam kiedyś jasna i przejrzysta,

płynęłam w rzekach szybko i zwinnie.

Co się stało ?

Któż to zrozumie ?

Często wzburzona w kolorach chemii

staję w swych korytach

lub leniwie rozlewam się po ziemi

trując rośliny, zwierzęta i ludzi.

Choć Ziemia woła pomocy

i nie chce by ją brudzić.

A cóż ja mam zrobić ?

Ze złości się pienię

lecz sama tego nie zmienię.

O, ja biedna woda,

Gdzie moja uroda ?

           Las

Gałęzi nie daj łamać

i wszystkim wytłumacz,

że ognisko nigdy w lesie

nie może palić się.

Odpocznij sobie kapkę,

herbaty łyknij łyk,

ze smakiem zjedz kanapkę

a śmieci zakop w mig.

               Ptak

Drozd to śpiewak znakomity

lecz ostrożny bardzo przy tym !

A więc nie klaszcz

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin