Zestaw ćwiczeń porannych.doc

(54 KB) Pobierz
Zestaw ćwiczeń porannych

Zestaw ćwiczeń porannych

 

1.    Ćwiczenie orientacyjno- porządkowe i równowagi: Marsz w różnych kierunkach. Na sygnał stanąć na jednej nodze, druga noga wzniesiona i zgięta w tył

2.    Ćwiczenie dużych grup mięśniowych. Kto wyżej sięgnie. Wspięcie na palcach, ręce wzniesione w górę. Sięganie rękoma jak najwyżej, następnie przysiad ręce obejmują kolana

głowa nisko.

3.    Ćwiczenia tułowia – skręty – budzik. Siad skrzyżny, ramiona lekko ugięte z boków ciała, palce dotykają barków. Nakręcanie budzika – skręty tułowia w lewo w tył i w prawo w ty; budzik chodzi – dzieci kolejno podnoszą i opuszczają łokcie ugiętych ramionach wymawiając tik – tak

4.    Zabawa bieżna : Dobierz sobie parę. Dzieci rozbiegają się w dowolnych kierunkach.

Na zawołanie „ Znajdź sobie parę ! ”- każde dziecko szybko dobiera sobie parę i zaczyna maszerować po obwodzie koła

5.    Marsz parami z piosenką

 

…………………………………………………………………………………….

 

Miejsce ćwiczeń: ogród przedszkolny, trawnik, sala.

Przybory: szarfy w dwóch kolorach.

 

I.1. Przygotowanie: Dzieci maszerują parami, podchodzą do wychowawczyni i tworzą szeroką uliczkę. Jedna strona (rząd) otrzymuje szarfy w jednym kolorze.

 

2. Zabawa orientacyjno – porządkowa: Dzieci w lesie. Dzieci ubrane w szarfy stoją w rozsypce – to drzewa w lesie. Pozostałe zaś biegają w różnych  kierunkach, na zawołanie „Stój!” – zatrzymują się i chowają za najbliższe drzewko. Zabawę powtarzamy kilka razy, następnie zmieniamy role i zabawa toczy się dalej. Po zakończeniu wyznaczone dzieci rozdają resztę szarf, tak, że każde dziecko ma szarfę.

 

II.3. Ćwiczenie tułowia – skłony w przód: Rozsypka. Szarfy ułożone w kółeczko. Każde dziecko stoi przed swoją szarfą w rozkroku. Na polecenie dzieci skłaniają się w przód i dotykają rękami podłogi w środku kółeczka. Następnie prostują się i klaszczą dwa razy w górze.

 

4. Ćwiczenie mięśni grzbietu: Siad klęczny (na piętach). Szarfę położyć przed sobą jak wstążkę (tuż przy kolanach) i ręce położyć na szarfie. Odsunąć szarfę daleko w przód, a następnie przysunąć ją do kolan, podnieść w górę i spojrzeć na sufit (w czasie świczenia nie unosić się z pięt).

 

5. Czworakowanie: Pieski przechodzą przez płotek. Dzieci podzielona na dwie grupy wg koloru szarf. Jedna tworzy płotek w szeregu z chwytem rąk, tak aby między żerdkami płotka (między dziećmi ) były odstępy. Naprzeciwko, w odległości 5 -6 kroków, pieski na czworakach. Na polecenie pieski idą do płotka i każdy omija swoją żerdkę (tzn. dziecko stojące przed nim z prawej strony) i wraca drugim otworem w płocie na swoje miejsce. Zmiana ról i to samo ćwiczenie powtarza druga grupa. Moment wyprostny w zabawie jest wtedy, gdy dzieci tworzą płotek.

 

6. Ćwiczenie równowagi: Dzieci stoją na jednej nodze, drugą zgiętą w kolanie pod kątem prostym podnoszą w górę. Na polecenie przewieszają szarfę przez kolano nogi wzniesionej, przenoszą ramiona w bok i wytrzymują przez moment pozycję równoważną. Następnie zabierają szarfę (zawsze trzymają ją za końce oburącz) i opuszczają nogi w dół do postawy. Ćwiczenie powtórzyć kilka razy stojąc na lewej i na prawej nodze.

 

7. Zabawa bieżna: Jaskółki. Szarfy rozłożone w kółeczku leżą na podłodze. W każdym kółku – gniazdku jedno dziecko – jaskółka. Na sygnał jaskółki wylatują z gniazd, krążą w różnych kierunkach, a na zawołanie „Burza!” – wracają do swoich gniazd (lub też stają w najbliższym).

 

8. Ćwiczenie tułowia – skręty: Siad klęczny (na piętach), szarfa w dole rozłożona we wstążkę, trzymana oburącz za końce. Na polecenie wychowawczyni dzieci prostują się (przechodzą do klęku, z równoczesnym skrętem tułowia w lewo), ręce wraz z szarfą wzniesione w górę. Następnie powrót do pozycji wyjściowej (siadu klęcznego). Skręty tułowia wykonujemy w lewą i w prawą stronę, na zmianę.

 

9. Ćwiczenie wyprostne: Wycieranie się ręcznikiem. Dziecin stoją w rozkroku i trzymają szarfy oburącz za końce. Z lekkim pochyleniem w przód naśladują wycieranie pleców ręcznikiem z jednej i z drugiej strony, trzymając szarfę jedną ręką nad barkiem, drugą za plecami.

 

10. Ćwiczenie tułowia – skłony boczne: Rozkrok. Szarfa w lewej ręce,skłon tułowia w lewo i dotknięcie szarfą podłogi, następnie wyprost. Ćwiczenie powtarzamy 4 razy w lewą stronę, przekładamy szarfę do prawej ręki i skłaniamy się 4 razy w prawo.

 

11. Skoki: Skok przez szarfę. Dzieci układają szarfy we wstążeczki i na polecenie wychowawczyni przeskakują przez wstążeczkę przodem i tyłem.

 

III. 12. Ćwiczenie stóp: Fastrygowanie. Szarfy ułożone jak w ćwiczeniu poprzednim. Każde dziecko staje przy końcu szarfy i stawia na nią stopę. Na polecenie dzieci zbierają szarfę palcami stopy ściągając ją pod piętę (fastrygują materiał). Ćwiczyć lewą i prawą stopą.

 

13. Dzieci podnoszą szarfy i maszerują parami. Dyżurni zbierają szarfy.

 

…………………………………………………………………………………….

 

Miejsce ćwiczeń: dowolne

Przybory: duża piłka

 

I.1. Zabawa orientacyjno porządkowa: „Pułapka na myszy”. Dzieci podzielone na dwie grupy (dziewczęta i chłopcy). Chłopcy wiążą koło trzymając ręce tak wzniesione, aby możliwe było swobodne bieganie. Dziewczęta – myszki wchodzą do środka koła i na polecenie wychowawczyni wybiegają okienkami utworzonymi z rąk chłopców na zewnątrz i do środka. Na sygnał: „Pułapka zamyka się!” – dzieci tworzące koło przysiadają. Wychowawczyni oblicza złapane myszki i zabawa toczy się dalej. Po jakimś czasie należy zmienić rolę.

 

2. Ćwiczenie ramion – siad skrzyżny. Klasnąć 2 razy przed sobą i przenieść ramiona w bok.

 

3.Ćwiczenie nóg:

Sprężynka. Rytmiczne wspięcia i przysiady. Po pewnej serii ruchów polecić dzieciom krótkotrwałe wytrzymanie pozycji we wspięciu.

 

4.Ćwiczenie głowy:

Kiwanie głową jak pajac. Małe skłony głowy w przód i w tył.

 

II.5.Ćwiczenie tułowia i równowagi: Przełożyć jedną nogę przez splecione ręce i wyjąć ją z powrotem (przekładać jedną i drugą nogę na zmianę).

 

6.Ćwiczenie mięśni grzbietu:

Patrzenie przez lornetkę. Leżenie przodem, łokcie wsparte, ręce zwinięte w pięść zbliżone do oczu naśladują trzymanie lornetki (sprawniejsze dzieci mogą wypatrywać przez lornetkę z łokciami wzniesionymi w bok).

 

7. Ćwiczenie tułowia – skłony boczne. Łódka na falach. Siad skrzyżny, ręce oparte o podłogę z obu stron. Dzieci odpychają się raz jedną raz drugą ręką, coraz dalej – łódki kołyszą się na falach. Należy dopilnować aby biodra były nieruchome, a ruch wykonywany tylko tułowiem.

 

8. Bieg: Uciekaj od piłki bo parzy. Dzieci zebrane w gromadce po jednej stronie Sali. Naprzeciwko stoi wychowawczyni z dużą piłką. Na polecenie dzieci biegną w stronę wychowawczyni (na drugą stronę Sali), która toczy piłkę po podłodze. Kogo piłka dotknie, jest oparzony, na chwilę odchodzi z zabawy. Najlepiej jeśli cały czas piłkę toczy wychowawczyni.

9. Ćwiczenie mięśni brzucha: Mucha chodzi po suficie. Leżenie tyłem – swobodne wznoszenie nóg i rąk w górę i naśladowanie nimi jak chodzi mucha po suficie  (przebieranie nogami i rękami). W czasie ćwiczenia, w celu prawidłowego oddychania dzieci mogą powtarzać tekst:

Chodzi mucha po suficie,

A czy wy tak potraficie?

 

10. Ćwiczenie tułowia – skręty: Małpka drapie się po głowie. Siad skrzyżny. Dzieci ujmują rękami stopę jednej nogi i próbują dotknąć nią czoła, następnie prostują nogę. Następnie zmiana nogi.

 

11. Zabawa bieżna: Berek – słupek. Ustawienie w luźnej gromadce. Dziecko wyznaczone na berka, udekorowane w szarfę, biega za uciekającymi starając się kogoś dotknąć, aby tym samym przekazać mu swoją rolę. Aby uchronić się przed schwytaniem, uciekający przyjmuje w ostatniej chwili postawę słupka (stoi prosto i nieruchomo). Jeżeli dziecko poruszy się, berek ma prawo go dotknąć, po czym następuje zmiana ról.

 

12. Ćwiczenie mięśni grzbietu: Ślimak pokazuje rogi. Leżenie przodem, wsparcie na łokciach, palce wskazujące przy uszach – ślimak pokazuje rogi. Leżenie przodem, czoło złożone na dłoniach (na poduszce) – ślimak schował się do skorupki.

 

13. Zabawa z dużą piłką: Zaganianie świnki. Dzieci w kole w siadzie klęcznym oddalone tak aby piłka mogła przejść między dziećmi. Piłka -  świnka chce się wydostać z podwórka. Dzieci silnymi uderzeniami pięścią podają sobie piłkę po obwodzie koła pilnując, aby świnka nie uciekła z podwórka. Popychają piłkę prawą i lewą ręką.

 

14. Podskoki rozkroczno – zwarte: Pajac skacze.

 

III. 15. Ćwiczenie stóp: Chód gąsienicy. Podkurczanie palców i prostowanie, z powolnym posuwaniem stóp do przodu.

 

16. Ćwiczenie uspokajające: Klaskanie kolanami. Leżenie tyłem, nogi zgięte w kolanach, stopy oparte o podłogę. Uderzaniem kolanem o kolano, po kilu ruchach wyprost nóg do leżenia.

 

17. Marsz po obwodzie koła przy śpiewie wychowawczyni.

 

…………………………………………………………………………………….

 

Miejsce ćwiczeń: Sala, ogród przedszkolny, suchy trawnik.

Przybory: Kolorowe krążki (dla każdego dziecka jeden) i dwie chorągiewki – czerwona i zielona.

 

Niżej podany zestaw ćwiczeń opisany jest w formie wydawania poleceń dzieciom. Chodzi bowiem o to, aby prowadzące zorientowały się, jak należy to czynić w czasie zajęć z grupą.

 

I.1. Ćwiczenie orientacyjno – porządkowe i wyprostne: Idźcie kolejno jedno za drugim i każde z was niech weźmie krążek. Spróbujcie iść ostrożnie z krążkiem na głowie.

 

2. Zabawa ożywiająca: Samochody. Trzymajcie krążki jak kierownicę samochodu. Popatrzcie, podniosłam zieloną chorągiewkę – samochody jeżdżą w różnych kierunkach, mijają się ostrożnie, aby nie było zderzenia. Uwaga! Podnoszę czerwoną chorągiewkę i trzeba się zatrzymać. A teraz wszyscy kierowcy uważają, kiedy będzie wolno jechać, a kiedy należy się zatrzymać.

 

II.3. Ćwiczenie tułowia – skłony w przód: Stańcie parami, tyłem do siebie, w rozkroku w odległości kroku. Zamieńcie się krążkami podając je w skłonie między nogami, potem podajcie krążki nad głową. Spróbujcie nie uginać kolan, kiedy skłaniacie się w przód.

 

4. Ćwiczenie zręczności: Stańcie tak, aby każde z was miało dużo miejsca. Połóżcie krążki na ziemi. Na klaśnięcie – kto szybciej usiądzie na krążku i skrzyżuje nogi? Wyprostujcie nogi w przód i znów usiądźcie skrzyżnie. Zróbcie to kilka razy. A teraz kto szybciej wstanie i znów usiądzie?

 

5. Ćwiczenie tułowia – skłony boczne: Siedzimy wszyscy skrzyżnie na krążkach, plecy proste, ręce oprzyjcie  z boku. Odepchnijcie się lewą ręką, teraz prawą i kołyszcie się jak łódki na falach. Pamiętajcie trzymać się prosto, aby nie wypaść z łódki (nie zsunąć się z krążka).

 

6. Rzuty: Maszerujecie w różnych kierunkach, podrzucajcie krążki do góry i łapcie. Spróbujcie teraz cały czas biegać i łapać. Komu się udało? Kto nie upuścił krążka ani razu?

 

7. Ćwiczenie mięśni brzucha: Usiądźcie daleko jedno od drugiego i postawcie stopy na krążku, rękami oprzyjcie się mocno z boku. Odsuńcie krążek stopami i przysuńcie do siebie. Zróbcie tak kilka razy, ale pamiętajcie, że trzeba siedzieć ładnie, mieć proste plecy.

 

8. Toczenie krążka: Potoczcie krążki przed sobą w różnych kierunkach. Na gwizdek zatrzymajcie krążki i usiądźcie na nich skrzyżnie. Kto szybciej usiądzie i wyprostuje plecy?

 

9. Ćwiczenie równowagi: Spróbujcie stanąć na jednej nodze, drugą ugiąć i położyć krążek na kolanie. Komu udało się chwilę postać? Komu krążek nie spadł z kolana? Zróbcie to samo stojąc na drugiej nodze.

 

10. Tworzymy duże koło. Swój krążek trzymamy w prawej ręce, lewą chwytamy krążek koleżanki (kolegi). Biegnijcie w przód, a na gwizdek zmieńcie kierunek biegu.. Trzymajcie krążki mocno, aby nie wysunęły się zrąk.

 

11. Ćwiczenie mięśni grzbietu.; Połóżcie się na brzuszku twarzą do mnie i wyciągnijcie ręce z krążkiem w przód. Unieście lekko ręce proste wraz z krążkiem, przejrzyjcie się w lusterku. Jeśli się wam to uda, trzymajcie nogi złączone.

 

12. Ćwiczenie mięśni brzucha: Jazda na krążku. Usiądźcie na krążku, wysuńcie nogi w przód i odpychając się piętami przesuńcie się do przodu. Teraz jedźcie szybko, mijajcie się, odpychając od ziemi piętami i z boku rękami. (Ćwiczenie do przeprowadzenia w sali).

 

13. Skoki: Pochód pajaców. Ustawcie się w czterech kolejkach wg kolorów krążków. Połóżcie krążki na ziemi równo jeden za drugim, w odległości kroku, i stańcie szybko przed nim w kolejce. Skaczcie teraz jak pajace: nad krążkiem rozkrok, za krążkiem doskok (nogi razem). Róbcie to wolno, zachowując odstępy, a na pewno się uda.

 

III.14. Ćwiczenie stóp.: Obracanie naleśników. Usiądźcie skulnie, chwyćcie dowolnie stopami krążek i obracajcie nim jak naleśnikiem.

 

15. Ćwiczenie rytmu: Wstańcie i maszerujcie po obwodzie koła. Spróbujcie wystukać rytm kroków o krążek, tylko równo, wszyscy razem. Róbcie to tak jak ja na bębenku. Kto będzie przechodził obok krzesła, odłoży swój krążek.

 

…………………………………………………………………………………….

 

- Dzieci ustawione są w kole, w środku którego leżą gazety. Ich zadaniem jest podchodzenie po kolei do środka i wydobycie z gazet jakiegoś dźwięku. Dźwięki nie mogą się powtarzać. Może to być, np. darcie, składanie, zwijanie, podrzucanie, stukanie, potrząsanie gazetą itp.

Każde dziecko ma swoją gazetę. Rytmicznie nadrywa brzeg gazety (frędzle) bądź odrywa paski w rytmie wyliczanki, np. Siała baba mak, (jeden pasek), nie wiedziała jak... (drugi pasek) itp.

Jedna gazeta dla każdego dziecka. Gazety leżą na podłodze - to kałuże. Bieg, marsz, skoki przez kałuże, omijanie, slalom.

- Każde dziecko chodzi po sali i udaje, że czyta rozłożoną przed sobą gazetę (najpierw każdy swoją, potem gazetę sąsiada). Bardzo ważne jest współdziałanie z partnerem i orientacja w przestrzeni, aby nie zderzyć się z inną parą.
- Taniec z gazetą na głowię, na brzuchu, na plecach, na ręce itp. Tak samo w parach (jedna gazeta na parę). W tańcu trzymamy gazetę czołami, plecami, kolanami itp. Wszystkie polecenia wykonywane są w rytm melodii (współdziałanie z partnerem).
-Zwijamy gazety w kulę (oburącz lub raz prawą, raz lewą ręką). Swobodna zabawa kulami: kopanie, podrzucanie, chwytanie, celowanie do kosza, toczenie, przeskakiwanie, dmuchanie balonu, jedzenie jabłka, bawienie się jak kotek kłębkiem wełny, rozbijanie jajka itp.

Podobną improwizację możemy przeprowadzić z gazetami zwijanymi w cienkie rulony (patyczki) zaklejone taśmą. Każde dziecko po kolei przedstawia czynność z użyciem patyczka, a inne dzieci odgadują jej nazwę. Może to być np. chód pod
parasolem, wiosłowanie, kopanie w ogródku, grabienie liści, zamiatanie, gra na skrzypcach, na flecie, puzonie, łowienie ryb, piłowanie, walka na szpady itp.

- Marsz po kole w rytm melodii. W środku stoi kosz. Wrzucanie kul z papieru do kosza na każdą akcentowaną nutę.

 

…………………………………………………………………………………….

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin