Biała kiełbasa w Maladze.doc

(221 KB) Pobierz
Biała kiełbasa w Maladze

Biała kiełbasa w Maladze

Drukuj

E-mail

 

Nadesłał sara   

Składniki na 8 porcji:
• 1.5 kg białej kiełbasy
• 1/2 butelki wina typu malaga
• 2-3 listki laurowe
• 6-7 ziarenek czarnego pieprzu
• 4-5 ziarenek ziela angielskiego
• 3-4 goździki
• łyżka oleju
• 5-6 ziarenek zielonego pieprzu

Wykonanie:
Kiełbasę ułożyć w formie żaroodpornej, z wierzchu posmarować olejem. Zalać winem do wysokości 2/3 kiełbasy. Dodać listki laurowe, dwa rodzaje pieprzu oraz ziele angielskie. Wstawić do piekarnika nagrzanego do temperatury 200 stopni. Piec około 1 godziny.
W połowie czasu pieczenia kiełbasę odwrócić. Posmarować z wierzchu pozostałym olejem. Podawać z pieczywem na gorąco. Dobrym dodatkiem jest ćwikła, sos chrzanowy lub musztarda miodowa. W ten sam sposób można przygotować pyszną kiełbasę w piwie.
Najlepiej nadaje się do tego ciemne piwo karmelowe.

KIEŁBASA BIAŁA PIECZONA
1 kg surowej białej kiełbasy, 2 średnie cebule, główka czosnku, 2-3 łyżki smalcu
Okrągły rondel wysmarować smalcem i ściśle ułożyć w nim niepopękane pęto kiełbasy.
Cebulę obrać, pokroić. Obrać 5-6 ząbków czosnku, resztę główki ładnie oczyścić i ułożyć w środku pęta. Kiełbasę obłożyć krążkami cebuli i plasterkami czosnku. Wstawić do mocno nagrzanego piekarnika. Piec ok. 1 godziny. Podawać na zimno lub na gorąco.

Wędliny z jabłkami majerankowymi

Drukuj

E-mail

 

Napisał Xawier   

Składniki:
• 4 kwaśne jabłka
• sól
• 1 łyżeczka majeranku
• 8 śliwek z octu
• 2 łyżeczki masła
• 8 plastrów wędzonego boczku
• 8 plastrów polędwicy

Sposób wykonania:
Jabłka umyć, obrać, przekroić, wyciąć gniazda nasienne, posypać majerankiem, lekko posolić. Na patelni rozgrzać tłuszcz, włożyć jabłka, przykryć, smażyć na małym ogniu przez 5 min. Gdy będą miękkie, zestawić z ognia, wystudzić. Na półmisku na środku ułożyć jabłka, dookoła zrolowane plastry boczku i polędwicy. Na każdej połówce jabłka położyć śliwkę.

Potrawka z parówek

Drukuj

E-mail

 

Napisał Mudzia   

Składniki:
• 1/2 kg parówek
• 30 dag pieczarek
• kilka suszonych grzybów
• 3 cebule (posiekane)
• 2 suszone ostre papryczki
• 1 puszka koncentratu pomidorowego
• sól
• pieprz
• masło

Sposób wykonania:
Cebulę poddusić na sporej ilości masła (aż się zeszkli). Koncentrat pomidorowy wymieszać z 2 szklankami wody. Dolać do cebuli. Papryczki cieniutko pokroić i wrzucić do cebuli. Suszone grzyby zalać wrzątkiem i ugotować w tej samej wodzie. Drobno posiekać i wraz z wodą dolać do sosu. Parówki pokroić w talarki i dołożyć do sosu. Pieczarki oczyścić, umyć i wytrzeć. Na innej patelni podsmażyć je też na maśle, gdy się zrumienią dorzucić do drugiej patelni.

Biała kiełbas zapiekana.

Drukuj

E-mail

 

Napisał Bazylia   



Skład:
1 kg białej kiełbasy (używam surowej, do tej parzonej nie mam zaufania)
2 cebule
główka czosnku
smalec (albo inny tłuszcz)
Sposób wykonania:
Naczynie żaroodporne smarujemy tłuszczem i ciasno układamy w nim ponakłuwaną kiełbasę,
obkładamy ją ząbkami czosnku i cebulą pokrojoną w krążki, wtykając je między kiełbasę i na wierzch.
Wstawiamy do piekarnika (200 stopni) na około godzinę.

Można jeść na ciepło i na zimno, jako osobne danie, na chleb, jak kto woli.

Biała kiełbasa po celestyńsku.

Drukuj

E-mail

 

Napisał Bahus   



Skład:
50 dag białej kiełbasy,
20 dag pieczarek,
2 dag mąki,
200 ml gęstej kwaśnej śmietany,
10 dag groszku konserwowego,
natka pietruszki,
tłuszcz, sól, pieprz i przyprawa maggi do smaku.
Sposób wykonania:
Kiełbasę umyć, włożyć do naczynia, zalać wrzącą wodą i podgrzewać przez 10 min. na małym ogniu pod przykryciem w temperaturze ok. 90 stopni C. Pieczarki oczyścić, opłukać, pokroić w paseczki, usmażyć, oprószyć mąką, wlać śmietanę, zagotować. Dodać groszek i posiekaną natkę pietruszki. Doprawić solą, pieprzem i przyprawą maggi. Kiełbasę wyjąć, pokroić na porcje, polać przygotowanym sosem, dusić kilka minut. Podawać z ziemniakami z wody.

Baleron

Skladniki:

Blona z sadla

Karczek chudy bez kosci 2 kg

Sol 6 dag

Saletra 2 g

Jalowiec 5-8 ziarenek

Ziele angielskie 5-6 ziarenek

Pieprz naturalny 10 ziarenek

Czosnek 1 zabek

Listki laurowe 2 st.

 Przepis:

Mieso umyc pod biezaca zimna woda i osuszyc w czystaej sciereczce.

Listki laurowe pokruszyc i wymieszac na talerzyku z sola i pozostalymi przyprawami.Mieso natrzec przyprawami i ulozyc ciasno w kamiennym lub emaliowanym nie obitym garnku,przykryc przykrywka lub talerzykiem i obciazyc.Przechowywac w ciemnej i chlodnej piwnicy.Po uplywie 11-12 godzin wyjac,owinac w blone z sadla,scisle zasznurowac,a na konce blony zwiazac i calosc uwedzic w chlodnym dymie.Baleron mozna spozywac po uwedzeniu na surowo lub ugotowany.Gotowac go nalezy,wkladajac do wrzacej wody na ok 2-3 godziny,nie dopuszczajac ujednak do wrzenia wywaru.Wywar powinien lekko "mrugac".

Parówki w sosie pomidorowym.

Drukuj

E-mail

 

Napisał Krystyna   



Skład:
parówki cielęce lub drobiowe
1 łyżka oleju
3 pomidory
4 łyżki sosu pomidorowego
Sposób wykonania:
Z parówek zdjąć osłonki, pokroić na mniejsze kawałki, kawałki parówek ponacinać z dwóch stron na krzyż, na patelni rozgrzać olej, parówki obsmażyć, tak by ponacinane końce się rozchyliły, ułożyć na talerzu, podawać z sosem pomidorowym obłożyone cząstkami umytych pomido

Szynka Domowa

Drukuj

E-mail

 

Napisał Paweł   



Prawdziwa domowa szynka jest dla mnie przysmakiem, postanowiłem napisać jak ja to robię. Zachęcam wszystkich do zrobienia samemu szynki i podzielenie się uwagami z innymi.

MIĘSO

Do zrobienia szynki potrzebna jest sztuka mięsa wieprzowego z zadniej części tucznika.

Po ”rozebraniu” otrzymamy trzy kawałki mięsa nadające się na szynkę / kulkę, zrazówkę i płaską / Na pierwszy raz proponuje kupić gotową wytrybowaną kulkę, ponieważ jest najmniejsza i zawsze wychodzi miękka. Surowa kulka z tucznika powinna ważyć ok. 1,3 kg , mięso powinno być świeże ze sztuk do 120 kg klasa pierwsza. Mięso pochodzące z tusz mrożonych odpada, polecam zaufane i dobrze nam znane masarnie.

Skład zalewy na 5 L. :
- Liście laurowe 10-15 sztuk
- Ziele angielskie 10-15 sztuk
- Gorczyca cała 1 łyżka
- Kolendra 1łyżka
- Pieprz ziarnisty kolorowy 1 łyżka
- Goździki 3 sztuki
- Czosnek 5 ząbków
- Owoce jałowca 5 sztuk /opcja/
- Sól dwie szklanki po nutelli
- Cukier płaska łyżka
- Saletra spożywcza 1 łyżka


Wykonanie:


Do garnka wlać 5 l zimnej wody. Przyprawy zmiażdżyć za pomocom tłuczka do schabowych w woreczku foliowym, z całości odsypać czubatą łyżkę i zostawić na boku zaraz będzie potrzebna. Do zimnej wody wsypujemy zmiażdżone przyprawy i stawiamy na średnim ogniu pod przykryciem. Sól, cukier, saletrę dokładnie mieszamy i odsypujemy łyżkę do pozostawionych przypraw. Zalewę należy podgrzewać do momentu wrzenia stosunkowo powoli tak aby wydobyć jak najwięcej smaku z przypraw, kiedy woda zacznie wrzeć zalewę odstawiamy na bok dodajemy resztę składników i dokładnie mieszamy./czosnek należy lekko zmiażdżyć/ Zostawiamy pod przykryciem do następnego dnia. Odsypaną resztę składników wćieramy dokładnie w mięso i zostawiamy w chłodnym miejscu do następnego dnia.

Na drugi dzień kiedy zalewa wystygnie i się ustoi z pomocą strzykawki i igły nastrzykujemy mięso zalewą.
Tak przygotowane mięso przekładamy do plastikowego wiadra lub małej beczki / atest do celów spożywczych /wlewając resztę zalewy. Ilość zalewy jest wystarczająca do zapeklowania 3-4 szynek Szynkę peklujemy w chłodnym miejscu 14 dni przewracając kawałki mięsa raz dziennie, zwracamy uwagę żeby marynata się nie zburzyła jeżeli tak się stanie muśimy zrobić nową, a mięso wypłukać.



Po 14 dniach mięso wyciągamy z beczki i moczymy w zimnej wodzie ok. 30 min. Wymoczoną szynkę wiążemy grubą bawełnianą nicią, jeżeli ktoś nie umie niech ciasno okręci nicią mięso i mocno zawiąże. Szynkę wędzimy 3-4 godz w dymie o tem 30-40 stopni. Proszę trochę poczytać o wędzeniu w dziale inne mięsa. Uwędzoną szynkę parzymy w wodzie o tem 82 stopnie, czas parzenia jest uzależniony od wielkości szynki na kilogram mięsa 1 godzina parzenia. Po wyznaczonym czasie gasimy ogień i pozostawiamy szynkę jeszcze na godz w kotle, wyciągamy i zostawiamy do następnego dnia w chłodnym miejscu żeby stężała.

Podobnie możemy postąpić z innymi mięsami, np. karczkiem, boczkiem czy golonką. Osobiście lubię szynkę mocno aromatyczną jeżeli ktoś lubi inną może zmniejszyć ilość przypraw. Na pewno po jakimś czasie dopracujecie swoją ulubioną zalewę potrzeba na to trochę czasu ale warto.

Parówki z serem i boczkiem.

Drukuj

E-mail

 

Napisał Bazylia   



Skład:
parówki
ser
boczek
oliwa
Sposób wykonania:
Parówki trzeba naciąć wzdłuż, w nacięcie włożyć paski sera żółtego, każdą parówkę owinąć plasterkiem boczku. Tak przygotowane parówki ułożyć w żaroodpornym naczyniu wysmarowanym oliwą i zapiec w piekarniku

Kiełbasa polska.

Drukuj

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin