SCENARIUSZ WARSZTATÓW „Rola zabaw badawczych w poznawaniu i poszanowaniu przyrody”
TEMAT: Rola zabaw badawczych w poznawaniu i poszanowaniu przyrody
CELE OGÓLNE: Sprawdzenie umiejętności i wiedzy uczestników nt. roli zabaw badawczych w poznawaniu i poszanowaniu przyrody
CELE OPERACYJNE: uczestnik potrafi:
- dobierać zabawy badawcze przybliżające omawianą
tematykę
- stworzyć warunki do samodzielnego działania,
ożywiania wyobraźni, wnioskowania
PRZEBIEG WARSZTATÓW:
1.Zabawa integracyjna polegająca na dokończeniu zdania: „Chciałabym, abyście wiedziały, że jestem dzisiaj...” , „Mówią o mnie, że...”.
2.Zapoznanie uczestników z celami warsztatów.
3.Wypisanie przez koleżanki definicji „zabawy” i rodzajów zabaw na małych karteczkach.
4.Przedstawienie referatu nt. „Rola zabaw badawczych w poznawaniu i poszanowaniu przyrody”.
5.Wypisanie przez uczestników warsztatów celów zabaw badawczych
- wypisanie celów na małych karteczkach
- przyklejanie karteczek na dużych arkuszach papieru
6.Przeprowadzenie zabaw badawczych przez liderów WDN.
· Ile waży powietrze?
a) Za pomocą linijki wyznaczamy środek listewki i zaznaczamy go ołówkiem.
b) Wbijamy pinezki w listewkę po obu stronach zaznaczonej linii.
c) Gumką aptekarską wiążemy nitką przez środek.
d) Zaczepiamy pętelki gumki o pinezki. Unosimy listewkę trzymając ją za nitkę. Prawidłowo zrównoważona listewka pozostaje w bezruchu.
e) Jeden balonik przyklejamy taśmą na końcu listewki.
f) Drugi balonik przyklejamy na przeciwległym końcu listewki. Sprawdzamy, czy równowaga listewki nie została zachwiana.
g) Związujemy szyjkę nadmuchanego balonika i przyklejamy go do listewki w tym samym miejscu, w którym był wcześniej przymocowany. Ciężar balonika sprawia, że koniec listewki opada jak obciążona szalka wagi.
· Mieszamy ciecze.
a) Nalewamy nieco wody do zlewki. Następnie dodajemy trochę oleju. Ciecze utworzyły 2 wyraźnie odrębne warstwy, ponieważ olej nie miesza się z wodą.
b) Ostrożnie wpuszczamy do zlewki kilka kropli barwnika. Krople barwnika unoszą się swobodnie w oleju.
c) Korzystając z łyżki przepychamy kropelki barwnika do wody. Gdy barwnik styka się z wodą, natychmiast „eksploduje” barwnymi pasmami.
· Przechowaj odrobinę ciepła.
a) Owijamy słoiczek dwoma warstwami aluminiowej folii błyszcząca stroną do wewnątrz. Zabezpieczamy samoprzylepną taśmą.
b) Nalewamy ciepłej wody do słoiczka i do szklanki. Szczelnie zakręcamy słoiczek.
c) Kładziemy korek na dnie dużego słoja i ustawiamy na nim słoiczek. Zamykamy słój przykrywką.
d) Po 10 min. wyjmujemy słoiczek ze słoja. Wypełniająca go woda jest gorąca, zaś woda w szklance wystygła.
a) Wyciskamy na paletę kilka barwnych farb plakatowych.
b) Każdą farbę mieszamy na palecie z odrobiną oleju lnianego lub czystego spirytusu.
c) Zanurzamy pędzelek w farbie i ostrożnie przenosimy ją do wody w naczyniu.
d) Robimy to samo z pozostałymi próbkami farb. Mieszamy zawartość naczynia.
e) Delikatnie kładziemy kartkę papieru na wodzie, tak by unosiła się na jej powierzchni.
f) Ostrożnie podnosimy kartkę i kładziemy na stole.
g) Czekamy aż papier wyschnie.
a) W szklankach z wodą rozpuszczamy: sok z cytryny, cukier, sól, kawę. Wypuszczamy po kilka kropli roztworów na język koleżanki-ten określi miejsca odczuwanych smaków.
b) Rysujemy mapę języka ukazującą pola 4 podstawowych smaków.
Wyścigi magnesów
a) Wbijamy mocno po jednej stalowej pinezce w każdą korkową „łódeczkę”.
b) Wycinamy z papieru 2 kolorowe żagle. Mocujemy żagielki do wystających ostrzy pinezek.
c) Kładziemy książki na blacie stołu. Ustawiamy naczynie na książkach i wypełniamy je do połowy wodą.
d) Do każdej listewki przyklejamy taśmą magnes. Delikatnie puszczamy „łódeczki” na wodę.
e) Wkładamy listewki z magnesami pod dno naczynia. Prosimy koleżankę, by zrobiła to samo. Przesuwając listewki próbujemy się ścigać.
7.Układanie scenariusza dowolnie wybranej przez siebie zabawy badawczej.
Opracowały: Katarzyna Płóciennik, Anna Plucińska Przedszkole Miejskie Nr 71 w Łodzi
marzenka332