Informacja dla nauczyciela: zajęcia można przeprowadzić jako podsumowanie bloku tematycznego dotyczącego Bożego Narodzenia.
Nim zabłyśnie pierwsza gwiazdka na grudniowym niebie…
Przewidywane osiągnięcia uczniów:
• Uczeń wie, jakie zwyczaje, tradycje i obrzędy bożonarodzeniowe są charakterystyczne dla regionu Polski, w którym mieszka. Opisuje niektóre z nich. Wskazuje, które podobają mu się najbardziej, i uzasadnia swój wybór.
• Swobodnie prowadzi rozmowę na określony temat, z uwagą słucha wypowiedzi innych uczniów.
• Czyta różne teksty ze zrozumieniem i wykorzystuje zdobyte informacje w swoich wypowiedziach ustnych lub pisemnych oraz działaniach praktycznych.
Przydadzą się:
„Świerszczyk” nr 24/2005
klej, nożyczki,
różne materiały do ozdobienia aniołka: papier kolorowy,
kawałki różnych koronek, koraliki,
piórka, cekiny, brokat
• Samodzielnie składa elementy aniołka, korzystając z instrukcji. Twórczo rozwiązuje problem plastyczny – planuje i wykonuje elementy zdobnicze.
Przebieg zajęć:
◙ Głośne czytanie przez nauczyciela wiersza Małgorzaty Strzałkowskiej „Wigilijna noc” („Świerszczyk” nr 24/2005) jako wprowadzenie uczniów do tematu zajęć.
Ustalenie przez dzieci, jakich świąt dotyczy wiersz, oraz głośne czytanie wybranych wersów utworu, uzasadniających wypowiedzi. Udzielenie odpowiedzi na pytanie zawarte w wierszu: Dlaczego tak trudno jest zasnąć tej nocy?
◙ Rozmowa z dziećmi na temat: Jakie zwyczaje, tradycje i obrzędy bożonarodzeniowe są obchodzone w naszych domach i w regionie Polski, w którym mieszkamy? Wskazanie przez dzieci wybranych tradycji, zwyczajów, obrzędów świątecznych, dokonanie krótkiej charakterystyki, opisu. Wybór tych, które podobają się dzieciom najbardziej, i uzasadnienie swojego zdania.
◙ Zachęcenie dzieci do zapoznania się z tradycją opłatka i jemioły – świątecznych symboli w polskich domach. Indywidualne ciche czytanie przez dzieci tekstów: „Chcę wiedzieć więcej… o opłatku” , „Jemioły i jemiołuszki” („Świerszczyk” nr 24/2005).
◙ „To wiemy o opłatku i jemiole” – uzupełnienie tabeli na podstawie przeczytanego tekstu. Indywidualne ustne układanie zdań opisujących wigilijny opłatek lub świąteczną jemiołę z wykorzystaniem zgromadzonego słownictwa. Informacja dla nauczyciela: można zaproponować uczniom napisanie w zeszytach kilku zdań opisujących opłatek lub jemiołę.
OPŁATEK WIGILIJNY TO:
JEMIOŁA ŚWIĄTECZNA TO:
◙ „Nim zabłyśnie pierwsza gwiazdka na grudniowym niebie, każde dziecko zrobi aniołka dla bliskich lub siebie” – wykonanie przez dzieci aniołka według instrukcji w „Kolorowych zabawach” (aniołek dołączony do „Świerszczyka” nr 24/2005).
◙ Samodzielne projektowanie i wykonanie elementów do ozdobienia aniołka, planowanie jego przeznaczenia (upominek dla kogoś z rodziny, własny anioł świąteczny do udekorowania choinki itp.).
◙ Wystawa prac dzieci, ocena i samoocena, podsumowanie zajęć w kręgu, wspólne zaśpiewanie wybranej kolędy lub piosenki świątecznej z repertuaru programu nauczania danej klasy.
mariadylo