02 Surowce skalne.doc

(58 KB) Pobierz

Inne surowce skalne:

1.     Kryształ górski – bezbarwny, biały, przezroczysty minerał o raczej wysokiej twardości, zwykle o nieskazitelnej czystości i wysokim połysku. To jedna z najpospolitszych odmian kwarcu o charakterystycznym, widocznym układzie krystalograficznym, tworząca najczęściej sześcioboczne słupki.

2.     Obsydian – wysoko połyskliwe, kruche szkliwo wulkaniczne o wysokiej przejrzystości i ostrych krawędziach, najczęściej barwy czarnej, zasadniczo łatwe do rozpoznania. Skała ta powstała prawdopodobnie w wyniku natychmiastowego stygnięcia magmy, możliwe, że pod wodą.

3.     Radiolaryt – najbardziej charakterystyczny jest radiolaryt wątrobowy, o ciemnoczerwonej, rdzawej barwie; inne radiolaryty mają najczęściej barwę czerwonawą, zieloną lub zielonkawoszarą do czarnej, ich powierzchnia jest raczej matowa i aksamitnawa w dotyku. W skład tej skały wchodzą głównie krzemionkowe skorupki promienic (radiolarii).

4.     Hematyt – skała krucha, nieprzezroczysta, o barwie stalowoszarej lub czarnej, może mieć metaliczny lub matowy połysk, popularnie znana jako ruda żelaza. W wyniku utleniania na powierzchni przybiera charakterystyczną, rdzawą barwę. Z hematytu uzyskiwano naturalny pigment do wyrobu czerwonej farby, zwany ochrą.

5.     Agat – wstęgowa, wielobarwna odmiana chalcedonu, zbudowana z różnokolorowych, naprzemianległych warstw. Występuje najczęściej w charakterystycznych geodach, czyli w pustych przestrzeniach skalnych, wypełnionych minerałem.

6.     Opal – może mieć różne barwy, od przejrzystobiałej do żółtawej. Na terenie Polski występuje tylko w formie nieszlachetnej. Kruchy minerał o szklistym, perłowym lub woskowym połysku, występujący w skupieniach groniastych, tworzy też naskorupienia.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin