Scenariusz zajęć umuzykalniających ,Rozśpiewana gama C-dur . Alfabet muzyczny.doc

(3222 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć umuzykalniających

Scenariusz zajęć umuzykalniających

( Zajęcia rozwijające zdolności muzyczne w klasach II – III SP)

Scenariusz opracowała Marta Bołdowska

 

Temat: Rozśpiewana gama C-dur . Alfabet muzyczny.

Cele poznawcze:

              - utrwalanie wartości nut oraz ich położenia na pięciolinii;

              - przypomnienie pojęcia gama, śpiew gamy C-dur;

              - nauka piosenki Alfabet muzyczny.

Cele wychowawcze:

              - rozbudzanie zainteresowań muzyką, wspólnym śpiewaniem;

              - kształtowanie słuchu muzycznego, poczucia rytmu oraz wrażliwości

              intonacyjno – emisyjnej;

              - stwarzanie sytuacji, w których uczeń może wyrazić swoją ekspresję muzyczną.

Metody pracy:

              - pogadanka

              - śpiew

              - praca z materiałem nutowym

              - gra na instrumentach perkusyjnych

Formy pracy:

              - zbiorowa

              - grupowa

              - indywidualna

Środki dydaktyczne:

              - kartoniki z wartościami nut, kluczem wiolinowym

              - materiał nutowy i tekstowy do piosenki Alfabet muzyczny

              - mandale muzyczne – klucz wiolinowy

              - sznurki

              - dzwonki chromatyczne

              - pianino


Przebieg zajęć:

1. Przywitanie. Sprawdzenie listy obecności. Podanie tematu zajęć.

 

2. Przypomnienie podstawowych informacji o gamie na przykładzie gamy C-dur.

              Gama C-dur składa się z siedmiu podstawowych dźwięków, natomiast ósmy dźwięk jest powtórzeniem pierwszego i rozpoczęciem kolejnego szeregu.

Każdy dźwięk ma dwie nazwy: solmizacyjną (do, re, mi…) i literową (c, d, e…).

Mając przed sobą klawiaturę pianina widzimy, że są to same białe klawisze na klawiaturze pianina [gama C-dur, to jedyna taka gama zbudowana na dźwiękach diatonicznych].

 

3. Ćwiczenia praktyczne na gamie C-dur.

 

- Przypomnienie dźwięków gamy C-dur.

- Śpiew gamy C-dur solmizacją w górę i w dół.

- Śpiewanie wypowiedzenia: "Słońce wschodzi coraz wyżej i zachodzi coraz niżej"

na dźwiękach gamy C-dur wznoszącej się i opadającej.

- Zagranie gamy C-dur na dzwonkach chromatycznych w górę i w dół.

- Wykonanie gamy C-dur z podziałem na role (część dzieci gra gamę C-dur na dzwonkach chromatycznych a pozostałe śpiewają, po chwili następuje zamiana).

 

4. Działania na poznanych wartościach nut.

- Utrwalenie poznanych wartości nut (cała nuta, półnuta, ćwierćnuta, ósemka).

 

5. Wprowadzenie piosenki Alfabet muzyczny.

- Zapoznanie się z partyturą; ustalenie tonacji, zwrócenie uwagi na metrum i charakter wykonania utworu.

- Odczytanie tekstu piosenki.

- Zademonstrowanie przez nauczyciela piosenki Alfabet muzyczny.

- Próba wspólnego wykonania piosenki.

 

6. Układanie znaku graficznego klucza wiolinowego z kawałka sznurka.

- Dzieci przez 10s. obserwują znak graficzny klucza wiolinowego. Po schowaniu ilustracji próbują jak najwierniej odtworzyć znak z pamięci.

 

7. Podsumowanie zajęć.

- Zadanie pracy domowej: Pokolorowanie muzycznej mandali – klucz wiolinowy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

05.03.2012









 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin