Scenariusz- dysleksja.pdf

(140 KB) Pobierz
Microsoft Word - scenariusz_dysleksja.doc
Małgorzata Makara
Scenariusz zajęć korekcyjno-kompensacyjnych
dla uczniów klasy III - dzieci z ryzyka dysleksji
Temat: Ćwiczenia utrwalające reguły ortograficzne i pisownię wyrazów z „ó”
Cele:
- zintegrowanie widzenia obuocznego i słyszenia obuusznego, polepszenie koordynacji ruchowej i wzrokowo-
ruchowej,
- usprawnianie pamięci słuchowej,
- kształtowanie orientacji przestrzennej,
- utrwalanie znajomości zasad pisowni wyrazów z „ó”,
- rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem,
- doskonalenie umiejętności posługiwania się poznaną wiedzą w praktyce.
1
Przebieg zajęć
Lp.
Rodzaj ćwiczenia
Przebieg ćwiczenia
Pomoce
1. Ćwiczenia
kinezjologii
1. Ruchy naprzemienne w pozycji stojącej
Podczas marszu w miejscu dzieci zginają lewą rękę
w łokciu i dotykają prawego kolana i odwrotnie. Ćwiczenie
trwa ok. 1 min. Zwracamy uwagę na oddech.
Magnetofon,
edukacyjnej
muzyka
relaksacyjna np.
2. Ruchy naprzemienne w pozycji czworacznej
Dzieci klękają na dywaniku i podpierają się na dłoniach. W
rytm muzyki podnoszą i jak najdalej prostują lewą rękę i
prawą nogę, następnie prawą rękę i lewą nogę.
Mike
Oldfield
„Voyager”
3. Leniwe ósemki
Dzieci stojąc prosto, kreślą w powietrzu ręką lewą, prawą
i następnie obiema symbol nieskończoności, czyli „leniwej
ósemki”. Dziecko podąża wzrokiem za palcem, stara się
nie poruszać głową.
4. Słoń
Dzieci stoją na lekko ugiętych nogach w małym rozkroku.
Lewą rękę wyciągają w przód grzbietem dłoni do góry.
Głowę kładą na ramieniu wyciągniętej ręki i zakreślają
ciałem „leniwą ósemkę”. Następnie to samo ćwiczenie
wykonują ręką prawą.
5. Ćwiczenia z piłeczką
W pozycji stojącej uczniowie podrzucają na
wyprostowanej ręce piłeczkę palantową, starając się
śledzić wzrokiem jej tor lotu i nie dopuszczając do
Piłeczki palantowe
2
124053759.004.png
upadku. Ćwiczenie wykonują 10-krotnie najpierw ręką
lewą, potem prawą.
2. Ćwiczenia metajęzykowe 1. Tworzenie aliteracji
Nauczyciel podaje uczniom głoskę lub sylabę, od której
powinien rozpoczynać się wyraz. Zadaniem dzieci jest jak
najszybsze wypowiedzenie wyrazu rozpoczynającego się
na daną głoskę lub sylabę.
Zestaw wyrazów:
tuba, marmolada,
łódka, kaczka,
mrówka, muszka,
dama, waga, ryby,
ptak, słoń, młotek,
laska, sanki, kura,
lalka, kwiatek,
mewa, tłok, teczka,
gruszka.
2. Tworzenie rymów do słów w izolacji
Dzieci kolejno podają rymujące się wyrazy do wyrazu
podanego przez nauczyciela.
3. Tworzenie nowych wyrazów poprzez usuwanie
sylab w nagłosie, wygłosie i śródgłosie
Powiedz:
mamusia bez „ma” kapelusze bez „sze”
parasol bez „pa” mamuśka bez „śka”
kapelusz bez „ka” parasolki bez „ki”
samochód bez „sa” samochody bez „chody”
kapusta bez „ka” kapusta bez „usta”
mamuśka bez „mu”
kapelusze bez „pe’
parasol bez „ra”
kapusta bez „pu”
zajączek bez „ją”
3
124053759.005.png
3.
Dyktando graficzne
Nauczyciel podaje dzieciom kartę podzieloną na 9 rzędów
poziomych i 16 rzędów pionowych oznaczonych cyfrowo i
literowo. Zadaniem dzieci jest połączyć podane według
wysłuchanej instrukcji pary punktów. Prawidłowo
wykonana praca powinna przedstawiać samochód.
Dyktando nr 17 z
książki „Dyktanda
graficzne”
Z. Handzel
4. Przypomnienie
zasad
Uczniowie wyjaśniają, jak należy prawidłowo zapisać
nazwę powstałego rysunku, oraz wyjaśniają, dlaczego w
taki sposób. Następnie przypominają inne zasady pisowni
wyrazów z „ó”.
pisowni wyrazów z „ó”
5. Domino ortograficzne z
Nauczyciel tasuje kostki domina, po czym rozdaje je
uczestnikom gry. Rozpoczyna osoba, która ma na
początku białą kostkę. Wygrywa ten, kto jako pierwszy
pozbędzie się swoich kostek.
Po zakończeniu gry uczniowie czytają głośno utworzone
pary wyrazów i wyjaśniają, na co wymieniło się „ó”.
Domino
wyrazami z „ó” wymiennym
ortograficzne
6. Ciche
czytanie
ze
Uczniowie czytają samodzielnie po cichu tekst, starając
się zapamiętać jak najwięcej informacji. Następnie
odpowiadają na pytania nauczyciela:
- Kto wymyślił krainę zabaw?
- Kto stworzył projekt tej krainy?
- Jak wyglądało podwórko po remoncie?
Następnie jeszcze raz samodzielnie czytają tekst
i podkreślają wyrazy z „ó”.
Tekst „Podwórko”
zrozumieniem
tekstu
„Podwórko”. Wyszukiwanie
w tekście wyrazów z „ó”
7. Porządkowanie
podkreślonych wyrazów
Poszczególni uczniowie odczytują głośno wyrazy z „ó”
zaznaczone w tekście, a następnie próbują wyjaśnić
zasadę ortograficzną, która jest im podporządkowana.
Wyrazy zapisują w tabelce reguł.
Tabelka reguł
pisowni wyrazów z
z „ó” według poznanych
„ó”
4
124053759.006.png 124053759.007.png 124053759.001.png
reguł ortograficznych
8. Podsumowaniezajęć
Przypomnienie zasad pisowni wyrazów z „ó”.
Samoocena uczestników zajęć poprzez naklejenie cenki
na „buzi”.
Po dzisiejszych zajęciach jestem:
Kolorowe cenki,
Karty z buźkami:
9. Praca domowa
Odszukaj na rysunku wyrazy z „ó”. Zapisz ich nazwy
Karta
pracy
i uzasadnij pisownię.
z
ukrytymi
rysunkami
5
124053759.002.png 124053759.003.png
Zgłoś jeśli naruszono regulamin