kl I Zabawy i zabawy naszych dziadków.doc

(38 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć zintegrowanych

Scenariusz zajęć zintegrowanych

Dzień aktywności – klasa I

 

Temat bloku: Czy kochamy lalki?

Temat dnia: Zabawy i zabawki naszych dziadków i rodziców.

 

Zapis w dzienniku:

Zabawa muzyczna rodziców pt. „Stary niedźwiedź”. Porównywanie zabaw i zabawek sprzed kilkudziesięciu laty z zabawkami współczesnymi. Rozmowa z dziećmi na temat ulubionych zabawek. Dzieci pokazują ulubione zabawki. Zapoznanie dzieci z  historią lalki i misia. Wprowadzenie litery „e” pisanej  i drukowanej. Wielka litera w imionach i nazwiskach. Pisanie wielkiej i małej litery „e” w zeszycie do kaligrafii. Liczenie i przeliczanie przedmiotów. Dodawanie i odejmowanie w zakresie 4.

 

Cel główny:

·         Rola zabawek w życiu dziecka. Wprowadzenie literki e.

·         Kształcenie umiejętności wypowiadania się na podany temat.

 

Cele szczegółowe:

Uczeń po zajęciach:

·         Potrafi bawić się w zespole

·         Potrafi słuchać innych

·         Opowie o swojej ulubionej zabawce

·         Wypowie się na podany temat

·         Wie dlaczego należy dbać o zabawki

·         Wyszuka głoskę e w wyrazach

·         Wie, że imiona piszemy wielką literą

·         Potrafi palcem, nogą kreślić literkę e

·         Potrafi samodzielnie wykonać zadania

·         Potrafi przeliczać lalki i misie

 

 

Metody:

§         Problemowe-aktywizujące: rozmowa, praca indywidualna

§         Podające: polecenia, objaśnienia

§         Praktyczne: uzupełnienie kart pracy, praktycznego działania, zabawy ruchowe

§         Eksponująca: kukiełka lalki, zabawki dzieci, lalki, misie, karty z lit E, e, koperty z zadaniem, karty z imionami lalek i misiów, płyta CD, karty z liczbami od 1-4

 

Formy:

zbiorowa, indywidualna, grupowa

 

Środki dydaktyczne:

karty pracy, płyta CD,  lalki, misie, karty z E ,e pisanym i drukowanym, , ulubione zabawki, , zeszyt do kaligrafii,  kartki z imionami dla lalek i misiów , kartki z wyrazami z literką E. koperty z zadaniem dla dzieci, karty z liczbami  od 1-4, karty z działaniami, kolorowanki misia i lalki

 

 

 

 

 

 

 

 

Przebieg zajęć:

Część wstępna:

1.      Nauczycielka całe zajęcia prowadzi z pacynką.

2.      Rozmowa z dziećmi na temat zabaw rodziców

-          Wspólna zabawa : Stary niedźwiedź

-          Porównywanie zabaw z przeszłości z teraźniejszymi zabawami

 

Cześć właściwa:

3.      Wystawa zabawek przyniesionych przez dzieci

4.      Opowieść nauczyciela o swojej ulubionej zabawce

5.      Wypowiedzi dzieci na temat swoich zabawek, od kogo je dostały, dlaczego są ich ulubionymi zabawkami

6.      Nauczyciel zadaje pytanie- Jaka jest wasza wymarzona zabawka?

7.      Przerwa śródlekcyjna- Dzieci poruszają się po sali na sygnał tamburyna  poruszają się jak porcelanowe laleczki

8.      Opowiadanie inscenizowane nauczycielki przedstawiające historie lalki i misia

9.      Prezentacja przez nauczycielkę lalek i misiów. Krótka wypowiedź dzieci na ich temat.

a.       Rozmowa z dziećmi na temat dbania o zabawki. - Gdyby właściciel nie dbał o nie to by ich nie mogły obejrzeć

10.  Przyczepienie na tablicy kart z lit  E,e  pisaną, drukowaną

11.  Rozłożenie na dywanie kart z imionami dla lalek i misiów gdzie znajduje się literka E

·         Zwrócenie uwagi dzieci na głoskę „e” i napisanie wielką literą

·         Wytłumaczenie dzieciom dlaczego imiona  napisane są wielką literą

12.  Pokazanie na tablicy  przez nauczyciela jak pisze się literkę E ,e

·         Tłumaczenie dzieciom jak wygląda literka E ( ma brzuszki)

13.  Dzieci wstają z ławek

·         Dzieci zamykają jedno oko i palcem wodzą w powietrzu po tablicy  kreśląc „e”

·         Lewą i prawą nogą kreślą głoskę e

·         Po ławce gumką do ścierania

·         Na kartce ołówkiem różne wielkości literki

·         W zeszycie w linijce

14.  Rozwiązywanie ćwiczeń ze str. 83, 84

15.  Wspólne sprawdzenie zadań.

16.  Praca indywidualna dzieci- Dzieci otrzymują koperty , w której znajduje się zadanie. Aby spośród literek „e” zaznaczyły na zielono prawidłowe.

17.  Położenie na dywanie 4 lalek( misie)- Działania matematyczne na konkretach

·         Dzieci przeliczają lalki ( misie)

·         Nauczycielka zabiera jedną lalkę- dzieci przeliczają

·         Nauczycielka zabiera dwie lalki- dzieci przeliczają

·         Nauczycielka układa lalki po dwie, ile lalek jest razem

18.  Wykonanie zadania 1 i 2 ze str. 85

19.  Wspólne odczytanie zadań  przez dzieci

20.  Przerwa śródlekcyjna- Nauczycielka rozkłada na dywanie rozsypane liczby od 1-4. Pokazuje dzieciom działania w zakresie 4. Dzieci mają za zadanie stanąć przy odpowiednim wyniku.

21.  Wspólne sprawdzenie zadania.

 

 

Cześć końcowa:

  1. Uzupełnienie karty ewaluacyjnej.
  2. Podziękowanie dzieciom za wspólną prace.

  

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin